Do końca roku na rynku najmu mieszkań nie będzie fajerwerków

Listopadowe dane Otodom pokazują, że w najmie w końcówce roku dzieje się niewiele. Popyt ze strony potencjalnych najemców w listopadzie spadł o 4% m/m a to sprawiło, że czynsze pozostały na poziomie z października. Nie doczekaliśmy się korekty cen, bo aktywność wynajmujących również spadła, a do oferty trafiło 11% mniej nowych ogłoszeń niż miesiąc wcześniej. Wiele jednak wskazuje, że już po nowym roku możemy się spodziewać wzrostu zainteresowania najmem.

Zazwyczaj czwarty kwartał roku to okres spowolnienia na rynku najmu i do końca roku nie należy się spodziewać odwrócenia trendu. Dane Otodom Analytics już od października pokazują spadek aktywności zarówno po stronie wynajmujących, jak i potencjalnych najemców. W listopadzie w trakcie miesiąca dodano o 11% mniej nowych ofert ​ niż w październiku. W Poznaniu i w Trójmieście spadek był nawet większy niż średnia dla całego kraju i wyniósł 15%. Zmniejszyły się także liczba zamkniętych ofert oraz ponad dwukrotnie tych reaktywowanych. Na spowolnienie wskazuje również niższy o 18% m/m poziom rotacji, czyli liczba nowych w stosunku do października ofert, ale zamkniętych przed końcem miesiąca (6,5 tys. względem 8 tys.).

Niższa baza ofert na wynajem i niższe zainteresowanie najemców

Kurczy się oferta dostępnych mieszkań na wynajem. W listopadzie wśród 16 miast wojewódzkich tylko w Olsztynie utrzymała się ona na zbliżonym do październikowego poziomie. Natomiast w innych miastach znacząco spadła – od 6% w Szczecinie, poprzez ok.10% w Krakowie, Katowicach, Trójmieście, Warszawie, aż po 20% w Rzeszowie, Kielcach i Białymstoku i prawie 25% w Zielonej Górze.

-Jeśli trendy z ostatnich lat się powtórzą, to w grudniu oferta mieszkań na wynajem w największych polskich miastach będzie się nadal kurczyć i spadnie jeszcze prawdopodobnie o kilka czy nawet kilkanaście procent. Odbicia możemy spodziewać się na początku roku. Wielu najemców decyduje się wówczas na zmianę dotychczasowego mieszkania i zajmowane przez nich lokale trafiają ponownie na rynek. - podkreśla Karolina Klimaszewska, starsza analityczka, Otodom.

W listopadzie odnotowano także spadek zainteresowania ze strony potencjalnych najemców. Liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem była niższa o 4% względem października, a w porównaniu do sierpnia, kiedy aktywność najemców była najwyższa w tym roku – o ponad 30%. Warto jednak zauważyć, że w stosunku do sierpnia liczba wyświetleń wyszukiwanych ofert i odpowiedzi na nie spadły tylko o odpowiednio 4% i 16%. To może wskazywać, że choć poszukujemy mieszkań na wynajem rzadziej niż w szczycie sezonu, to nadal z zamiarem najmu , a nie tylko rozeznania się na rynku.

Ceny nieznacznie w dół

Niższe zainteresowanie ze strony potencjalnych najemców zaowocowało utrzymaniem cen najmu lub nieznaczną korektą. W listopadzie największe obniżki pośród wszystkich miast wojewódzkich odnotowano w Opolu (-3%) oraz we Wrocławiu, w Trójmieście, Rzeszowie i w Krakowie (- 2%). Oczywiście były też miasta, w których zanotowano ​ podwyżki, ale dotyczyły one najmniejszych pod względem oferty rynków, takich jak Kielce i Zielona Góra. Wzrost był też minimalny i nie przekroczył 2%.

Zestawienie Otodom Analytics. Średnie ceny najmu mieszkań.
Zestawienie Otodom Analytics. Średnie ceny najmu mieszkań.
- W ujęciu rocznym dynamika wzrostu cen wyhamowała w listopadzie do 6%. To najniższy odczyt od września 2021 roku, co potwierdza, że ceny się stabilizują, a rynek najmu wrócił do stanu względnej równowagi – zaznacza Karolina Klimaszewska, starsza analityczka, Otodom.

W listopadzie dwucyfrowy wzrost cen r/r widoczny był tylko w Rzeszowie i Olsztynie. Natomiast w Kielcach, Białymstoku, Warszawie i Lublinie wyniósł do 6-9%, a we Wrocławiu i w Zielonej Górze – zaledwie 2-3%.

W oczekiwaniu na noworoczny szczyt

Historyczne dane sugerują, że wraz z nadejściem nowego roku najemcy zaczynają częściej myśleć ​ o zmianie mieszkania. ​ .W ubiegłym roku tuż po świętach, 29 grudnia liczba wyświetleń ogłoszeń w kategorii najmu była bowiem wyższa o 80% niż w dniu poprzedzającym święta. . Z kolei w ciągu pierwszych 10 dni stycznia skoczyła o kolejne 20%. Podobne statystyki odnotowano także w poprzednich latach.

- Kategoria najmu cieszy się zazwyczaj największym zainteresowaniem w okresie od lipca do września. Drugi okres wzmożonego ruchu ​ przypada na początku roku. Wiele wskazuje na to, że po okresie pandemii oraz gwałtownym wzroście popytu wywołanym wojną za naszą wschodnią granicą, rynek powrócił do znanego cyklu. W styczniu możemy się więc spodziewać większej aktywności zarówno po stronie najemców, jak i wynajmujących. – podsumowuje Karolina Klimaszewska.

Więcej szczegółów w “Raporcie z rynku najmu” Otodom za listopad 2023.

 

 

Share

Latest News

Website preview
Kredyt, gotówka a może dziedziczenie? W jaki sposób stajemy się właścicielami nieruchomości i co z nimi robimy
Ponad 30 lat temu łatwiej było kupić mieszkanie za gotówkę, obecnie młodzi muszą zaciągać kredyty, jeśli w ogóle ich na nie stać. Jak sposoby nabywania własnego M zmieniały się na przestrzeni lat? Jakie są główne mechanizmy kupowania nieruchomości i jak właściciele nimi gospodarują? Wreszcie, czy na pewno młodzi dorośli chcą wejść w posiadanie mieszkania na własność? Na te i inne pytania odpowiada raport „Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być”. 
media.otodom.pl
Website preview
Reforma planistyczna zmienia zasady gry. Sprawdzamy, z czym mierzą się właściciele działek
Wdrażana obecnie reforma planistyczna szczególnie dotknie budownictwo jednorodzinne, które, jak wynika z danych Otodom,  w 2024 roku odpowiadało za 35% wszystkich oddanych do użytkowania nieruchomości mieszkalnych. Nowe regulacje mogą nie tylko ograniczyć możliwości inwestycyjne właścicieli gruntów, ale również przełożyć się na spadek ich wartości. Sprawdzamy, z jakimi wyzwaniami mogą się mierzyć osoby planujące budowę domu na własnej działce i jakie działania warto podjąć zawczasu.
media.otodom.pl
Website preview
Rynek najmu w przededniu zmian – czy nadchodzi koniec stabilizacji cen?
Na rynku najmu od początku roku widać ożywienie po stronie popytowej – wskaźnik odpowiedzi na ogłoszenia wzrósł o 26% w porównaniu z lutym 2024. Po wyraźnym spadku w sezonie jesienno-zimowym konsekwentnie odbudowuje się także podaż. W lutym baza ofert na wynajem powiększyła się o 5% w ujęciu miesięcznym. Pozostaje pytanie, czy trend wzrostowy utrzyma się w marcu, czy też – jak w ubiegłym roku – wyhamuje po dwóch pierwszych miesiącach.
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl