Widny, z tarasem, własny. Co dla Polaków znaczy szczęśliwy dom?

Ponad trzy czwarte mieszkańców Polski jest szczęśliwych w swoim miejscu zamieszkania, pokazuje najnowszy raport Otodom. Z danych wynika, że szczęśliwy dom to w Polsce przede wszystkim ten własny, a nie wynajmowany. Ale czynników, które sprzyjają poczuciu szczęścia w miejscu zamieszkania, jest zdecydowanie więcej. Znajdują się wśród nich także odpowiednio duża przestrzeń do życia (rozumiana jako powierzchnia domu lub mieszkania oraz liczba pokoi) czy dostęp do ogrodu lub tarasu.

Na poziom zadowolenia z życia wpływa miejsce zamieszkania, pokazuje najnowszy raport Otodom “Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu mieszkańców Polski 2023”. Osoby, które najczęściej deklarują wysoki poziom szczęścia, w zdecydowanej większości (80,3%) mieszkają we własnych mieszkaniach lub domach. Takich, które dają poczucie autonomii i możliwość wprowadzenia zmian bez pytania o pozwolenie. Głęboko zakorzeniona potrzeba posiadania nieruchomości na własność, która odróżnia nas na przykład od Niemców, wciąż jest więc wśród Polaków bardzo widoczna.

Najbardziej szczęśliwe są osoby, które nie planują w najbliższym czasie przeprowadzki. Nieco niżej swój poziom szczęścia oceniają ci, którzy przeprowadzili się niedawno. Osoby, które znajdują się właśnie w procesie poszukiwania nowego domu, a więc stoją przed koniecznością dokonania wyboru, trudami przeprowadzki, znajdując się tym samym w najmniej stabilnej sytuacji, najniżej oceniają swoje poczucie ogólnego dobrostanu.

Badanie Otodom pokazało także, że aż 76% mieszkańców Polski jest szczęśliwych w swoim miejscu zamieszkania. Jeszcze więcej (84%) twierdzi, że czuje się w nim bezpiecznie, a 81% lubi do swojego domu wracać. Co powoduje, że Polacy są zadowoleni z miejsca, w którym mieszkają?

Cztery ściany plus

Na poczucie szczęścia w miejscu zamieszkania wpływa wiele czynników. Na szczycie listy atrybutów, które uczestnicy badania wskazywali jako najważniejsze przy wyborze mieszkania lub domu znajduje się ogród. Taką odpowiedź podało 37% respondentów. Na drugim miejscu, z wynikiem 33%, uplasował się taras lub balkon.

O tym, że dostęp do zieleni i możliwość choćby symbolicznego opuszczenia czterech ścian ma duże znaczenie, mieszkańcy Polski przekonali się w czasie pandemii. Z danych Otodom Analytics wynika, że liczba wyszukiwań domów na sprzedaż zwiększyła się wówczas pięciokrotnie w ciągu zaledwie trzech miesięcy. Kiedy przyjrzymy się parametrom wyszukiwań, z jakich korzystają użytkownicy portalu Otodom, to zobaczymy, że balkon lub taras i ogród znajdują się wśród najczęściej zaznaczanych cech nieruchomości, oprócz najbardziej podstawowych, jak cena, powierzchnia czy liczba pokoi. Dotyczy to zarówno mieszkań na sprzedaż, jak i na wynajem – komentuje Karolina Klimaszewska, ekspertka Otodom.

 

Szczęście mimo kompromisów

Na trzecim miejscu listy czynników wpływających na poczucie szczęścia znalazła się liczba pokoi. Jest ona ważna dla 28% mieszkańców Polski. Dane Otodom Analytics pokazują, że myśląc o zakupie, Polacy preferują mieszkania trzypokojowe. W czerwcu tego roku 35% wszystkich wyszukiwań mieszkań na sprzedaż w miastach powyżej 100 tys. dotyczyło właśnie trzypokojowych nieruchomości. Mieszkania dwupokojowe zajmowały drugie miejsce (23% wyszukiwań), a czteropokojowe - trzecie (21%). Nieco inaczej jest w przypadku mieszkań na wynajem. Tutaj od dłuższego czasu najpopularniejsze są mieszkania dwupokojowe (35% wyszukiwań). Za nimi plasują się trzypokojowe (32%) i czteropokojowe (15%).

Jeśli chodzi o metraż, w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców Polacy zainteresowani zakupem najczęściej poszukują mieszkań ​ o powierzchni w przedziale 41 – 50 m2 (26% wyszukiwań w czerwcu 2023r.). Na drugim miejscu znajdują się mieszkania mniejsze, o powierzchni 31 – 40 m2 (23%), a tuż za nimi te o powierzchni 51 – 60 m2 (19%). W przypadku wynajmu na pierwszym miejscu wśród najczęściej wyszukiwanych znajdują się mieszkania o powierzchni 31 – 40 m2 (29% wyszukiwań), a tuż za nimi te o powierzchni 41 – 50 m2 (25%) oraz 21 – 30 m2 (14%).

To, jakich mieszkań poszukują Polacy, zarówno w przypadku nieruchomości na sprzedaż, jak i na wynajem, nie zawsze jest tożsame z ich wymarzonym lokum. Najczęściej kluczową rolę odgrywają w tym przypadku możliwości finansowe. Tendencję tę widać wyraźnie na przykładzie powierzchni mieszkań. Im większe miasto, a tym samym wyższe ceny w przeliczeniu na metr kwadratowy, tym na ogół mniejszy minimalny metraż, który są w stanie zaakceptować kupujący czy wynajmujący. Pociesza jednak, że mimo tych kompromisów, trzech na czterech mieszkańców Polski w miejscu, które wybrało na swój dom, odnajduje poczucie szczęścia – komentuje Ewa Tęczak, ekspertka Otodom.

Ale nie tylko te “policzalne” elementy liczą się przy wyborze miejsca do życia. Na dobrostan w miejscu zamieszkania wpływa także to, czy mieszkanie lub dom jest widne. Raport Otodom wskazuje, że wśród czynników sprzyjających szczęściu 26% badanych wymieniło duże okna lub dużo okien. Co czwarty respondent chciałby mieć osobną kuchnię. Rozkład pomieszczeń jako istotny wskazany został w 23% ​ odpowiedzi. Listę zamyka miejsce parkingowe lub garaż, które wymienia co piąty badany.

Źródło: Raport Otodom “Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu mieszkańców Polski 2023”. Czynniki, które zdaniem respondentów pozytywnie wpływają̨ na ich poczucie szczęścia w miejscu zamieszkania.
Źródło: Raport Otodom “Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu mieszkańców Polski 2023”. Czynniki, które zdaniem respondentów pozytywnie wpływają̨ na ich poczucie szczęścia w miejscu zamieszkania.

Adres nie ma dużego znaczenia

Co ciekawe raport Otodom pokazał, że, wielkość miejscowości ma tylko niewielki wpływ na poczucie szczęścia. Pomimo niewielkich różnic, warto zaznaczyć, że najwyższy poziom ogólnego dobrostanu deklarowały osoby mieszkające w małych miastach (do 100 tys. mieszkańców). Ich liczba była także wysoka wśród mieszkańców wsi.

Zdaniem autorów raportu potwierdza to tezę̨, że łatwy dostęp do szerokiego wachlarza usług, placówek edukacyjnych, przeciętnie wyższe zarobki czy bogata oferta kulturalna same z siebie nie podnoszą̨ poczucia szczęścia. Znaczenie ma bowiem sposób, w jaki sami dbamy o własny dobrostan, pamiętając o jego podstawowych składowych, jak osiąganie celów czy relacje społeczne. Dom może odgrywać kluczową rolę w tym kontekście – jego położenie na mapie Polski już niekoniecznie.

Więcej o dobrostanie w miejscu zamieszkania w najnowszej edycji raportu Otodom „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu mieszkańców Polski 2023” zrealizowanego we współpracy z Polityką Insight, SWPS Innowacje oraz pracownią badawczą IQS:

https://www.otodom.pl/wiadomosci/pobierz/raporty/szczesliwy-dom-badanie-dobrostanu-mieszkancow-polski-2023.

 

 

 

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt