W tym roku wakacji u deweloperów nie będzie

Sprzedaż nowych mieszkań na 7 największych rynkach w Polsce w lipcu 2023 r. wyniosła 5,8 tys. tys. i była o 100% wyższa niż przed rokiem. Deweloperzy nadal wprowadzają mniej niż sprzedają, ale w porównaniu do czerwca w ofercie znalazło się o 18% więcej nowych mieszkań. Wprawdzie szaleństwo zakupów obserwowanych na początku lipca nieco osłabło w drugiej połowie miesiąca, ale wiele wskazuje na to, że po pracowitym lipcu deweloperów czeka równie intensywny sierpień.

Zainteresowanie mieszkaniami nie słabnie. W lipcu w 7 największych miastach sprzedaż osiągnęła poziom, na który w ubiegłym roku deweloperzy musieli pracować niemal całe lato. Tak dobrych rezultatów nie notowali od dwóch lat.

- Pobudzona Bezpiecznym Kredytem 2% sprzedaż w pierwszych dniach lipca pozwalała przypuszczać, że wynik ten może być nawet lepszy i sięgnąć 6 tys. mieszkań. Mimo, że rezultatu tego nie udało się osiągnąć, warto zauważyć, że najlepsza od dwóch lat sprzedaż zrealizowana została w pierwszym miesiącu wakacji. Ten natomiast w historii rynku pierwotnego był dotychczas miesiącem znacznie niższej aktywności nabywców - komentuje Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku Otodom Analytics.

Wyraźniejsze ożywienie widać w końcu również po stronie nowej podaży. Wprawdzie liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży w lipcu br. (4,6 tys.) była o 20% niższa od liczby lokali sprzedanych, to jednak poziomu wprowadzeń przekraczającego 4000 nie widzieliśmy od czerwca 2021 r. Wtedy w rezultacie planowanych zmian legislacyjnych przyspieszono wprowadzenia nowych inwestycji zasilając w jednym miesiącu ofertę 9,5 tys nowych lokali. W rezultacie tej “anomalii” lipiec 2022 r. był najsłabszym pod względem wyprowadzeń miesiącem w historii pomiarów Otodom Analytics (od stycznia 2019 r.). Nie może zatem dziwić, że zestawienie obecnych wyników z tymi sprzed roku wypada spektakularnie - wzrost wyniósł aż 260%.

Zainteresowanie jak w szczycie boomu z 2021 r.

Zwiększone zainteresowanie zakupem nieruchomości widoczne jest od początku tego roku. Można się było spodziewać, że utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym od kilku miesięcy poziomie, będzie poprawiać nastroje konsumentów skłonnych i mogących wówczas zaciągać zobowiązania kredytowe. Wraz ze złagodzeniem warunków wyliczania zdolności kredytowej i wzrostem płac zamrożona na prawie rok grupa popytowa wróciła do biur sprzedaży. Jednak to zapowiedź wprowadzenia preferencyjnych warunków kredytowania przy rządowym wsparciu rozkręciła apetyty kupujących na dobre.

Atrakcyjność zarówno oprocentowania kredytu jak i możliwość spłaty kapitału zaciągniętego zobowiązania z budżetowych dopłat spowodowały, że aktywowała się grupa nabywców, której prawdopodobnie jeszcze długo na rynku byśmy nie zobaczyli. W lipcu, kiedy program Pierwsze Mieszkanie, a wraz z nim możliwość składania wniosków o dopłaty weszła w życie, liczba wyszukiwań mieszkań na sprzedaż w serwisie Otodom wzrosła o 20% w porównaniu do czerwca br. i o 44% w porównaniu do lipca 2022 r.

- Wiele wskazuje na to, że zainteresowani będą napływać do banków falami. ​ Można szacować, że wiek przeciętnego kredytobiorcy zainteresowanego bezpiecznym kredytem 2% będzie bliski trzydziestki (limit wieku to 45 lat). Młodzi nabywcy, którzy z różnych względów odkładali lub nawet nie myśleli o zakupie w tej sytuacji nie chcą stracić okazji i zaczynają podejmować poważne życiowe zobowiązania by ”nie dać się wyprzedzić” innym. W końcu taki kredyt to „dobry interes” - komentuje Katarzyna Kuniewicz ekspertka Otodom.

Rośnie konkurencja, rosną ceny

Można powiedzieć, że zgodnie z oczekiwaniem. Choć kupujący z całą pewnością nie życzyli sobie takiego scenariusza, to można powiedzieć, że przyczynili się do jego realizacji. W obawie przed wzrostem cen ruszyli tłumnie do biur sprzedaży - zarówno ci, którzy chcieli “załapać się” na bezpieczny kredyt, jak i ci, którzy nie zamierzali z niego korzystać. Zwiększone zainteresowanie nie ominęło też rynku wtórnego. Przy tak dużym zainteresowaniu trudno byłoby oczekiwać, że sprzedawcy nie podniosą cen. ​

W ujęciu miesięcznym wzrosty były niewielkie bo w zakresie 1-3%, ale w porównaniu do stycznia 2023r. różnice są już znaczące. Najbardziej w ciągu ostatnich 6 miesięcy wzrosły ceny w Krakowie - o 14%. Za metr kwadratowy mieszkania trzeba tam zapłacić średnio 13 600 zł. Również w Gdańsku i Wrocławiu wzrosty były dwucyfrowe, odpowiednio o 12% i 10%. Są to miasta, gdzie czas wyprzedaży oferty spadł poniżej 3 kwartałów. Mimo zmniejszającego się dystansu do kolejnych pod względem wysokości cen miast, najdrożej jest nadal w Warszawie, gdzie za metr kwadratowy mieszkania trzeba zapłacić średnio 14 400 zł.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt