Rynek najmu w przededniu zmian – czy nadchodzi koniec stabilizacji cen?

Na rynku najmu od początku roku widać ożywienie po stronie popytowej – wskaźnik odpowiedzi na ogłoszenia wzrósł o 26% w porównaniu z lutym 2024. Po wyraźnym spadku w sezonie jesienno-zimowym konsekwentnie odbudowuje się także podaż. W lutym baza ofert na wynajem powiększyła się o 5% w ujęciu miesięcznym. Pozostaje pytanie, czy trend wzrostowy utrzyma się w marcu, czy też – jak w ubiegłym roku – wyhamuje po dwóch pierwszych miesiącach.

Na koniec lutego poszukujący mieszkań na wynajem mogli wybierać spośród 25,3 tys. dostępnych ogłoszeń. 66% tej oferty (17 tys.) stanowiły lokale zlokalizowane w siedmiu głównych miastach Polski. Patrząc przekrojowo na cały rynek, największe odbicie podaży w stosunku do stycznia nastąpiło w Zielonej Górze – o 65%. Z kolei uszczuplenie dostępnej bazy o 2% odnotowały jedynie Łódź i Trójmiasto. 

Choć w ujęciu miesięcznym podaż wzrosła, to już w skali roku widoczny jest spadek – w lutym o 7% r/r. Wynika to częściowo z faktu, że 2024 charakteryzował się rekordową dostępnością mieszkań na wynajem, co ustanowiło wysoką bazę porównawczą. Warto jednak zauważyć, że dynamika zmian nie jest jednolita w całym kraju. Podczas gdy w Olsztynie liczba ogłoszeń zmalała aż o 38% r/r, to w Katowicach oferta powiększyła się o 21% r/r. 

Utrzymująca się przez większą część 2024 roku wysoka podaż skutecznie wyhamowała też wzrost cen. Od trzech miesięcy widoczne są już nie tyle wolniejsze podwyżki, co realne spadki stawek najmu. Kluczowe dla oceny dalszego kierunku zmian będzie to, co wydarzy się w marcu. Jeśli dostępność mieszkań faktycznie się zmniejszy, a zainteresowanie najmem utrzyma się na podwyższonym poziomie, może to oznaczać potencjalny punkt zwrotny w dotychczasowej relacji podażowo-popytowej i zwiastować koniec okresu stabilizacji lub spadków cen na rynku – wyjaśnia Milena Chełchowska, analityczka Otodom.

Motywy wynajmu – między możliwościami a preferencjami

Mimo że w lutym liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem z określonym metrażem i liczbą pokoi spadła o 6% względem stycznia, osiągając poziom 49,2 tys., to w porównaniu z analogicznym okresem 2024 widoczny jest wzrost – o 4%. Zdecydowanie wyższy niż przed rokiem – bo o 26% – jest też wskaźnik odpowiedzi na ogłoszenia (331 tys.). 

Jak pokazują wyniki raportu “Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być” decyzja o wynajmie jest dla mieszkańców Polski przede wszystkim konsekwencją sytuacji finansowej. Aż 75% badanych, którzy nie posiadają własnego mieszkania lub domu, wskazuje, że nie stać ich na zakup nieruchomości. Wśród nich 41% nie posiada wystarczającej zdolności kredytowej, a dla około 1 na 8 osób (13%) wynajem to etap przejściowy, a zakup własnego „M” jest celem na przyszłość. Jedynie 10% badanych niebędących właścicielami nieruchomości deklaruje, że wynajem w pełni zaspokaja ich potrzeby. 

Osoby zainteresowane wynajmem najczęściej poszukują mieszkań dwupokojowych o powierzchni powyżej 40 mkw. Tego typu wyszukiwania stanowią 22% wszystkich zapytań dotyczących mieszkań na wynajem w serwisie Otodom. Na drugim miejscu (15%) znalazły się mniejsze lokale – powyżej 30 metrów, jednak z taką samą liczbą pomieszczeń. Na jaki koszt należy się przygotować? Najwięcej za wynajem trzeba zapłacić w Warszawie – przeciętnie 4949 zł/mc i Krakowie – 3273 zł/mc. Z kolei najniższe średnie stawki czynszu są w Kielcach i Białymstoku – odpowiednio 2017 zł/mc i 2065 zł/mc. 

W lutym średnia cena ofertowa wynajmu wyniosła 3,6 tys. zł, co oznacza spadek o 1% względem stycznia. Najbardziej zauważalny wzrost czynszów odnotowano w Bydgoszczy (+2,6% m/m), natomiast w Zielonej Górze ceny spadły o 3,3% m/m, stabilizując się po obserwowanych we wcześniejszych miesiącach dynamicznych wzrostach rok do roku. Jednocześnie mieszkańcy województwa lubuskiego, którego stolicą jest Zielona Góra, deklarują jeden z najwyższych poziomów zadowolenia z miejsca zamieszkania w kraju (8,23/10). To dowód na to, że wartość lokalizacji mierzy się nie tylko cenami, ale także komfortem życia i dobrze funkcjonującymi, szczęśliwymi sąsiedztwami – dodaje Milena Chełchowska, analityczka Otodom
Agata Stachowiak

Agata Stachowiak

PR Lead, Otodom

 

Share

Latest News

Website preview
Średnie stawki najmu na razie bez szans na większe spadki
W kwietniu liczba ofert i aktywność najemców spadły, ale ceny pozostały niewzruszone. Średni czynsz utrzymał się na poziomie 3,6 tys. zł, mimo mniejszej podaży i słabszego popytu. Eksperci przewidują, że obniżka stóp procentowych nie wpłynie w najbliższym czasie na rynek najmu, a impulsów do większych zmian spodziewać można się dopiero latem.
media.otodom.pl
Website preview
Ile metrów kwadratowych można dziś kupić za przeciętną pensję?
Choć w 2024 roku realne wynagrodzenia w Polsce poszły w górę, to przeciętna pensja brutto pozwala na zakup jedynie 0,65–0,67 m² mieszkania. Jak wskazują dane Otodom, największą dostępność metrażu oferują miasta średniej wielkości, takie jak Rzeszów, gdzie za miesięczne wynagrodzenie można nabyć aż 0,75 mkw. na rynku deweloperskim. Tymczasem w metropoliach, takich jak Warszawa czy Kraków, przeciętne dochody wystarczają na mniej niż 0,53 mkw. Sprawdzamy, gdzie relacja zarobków do cen mieszkań wypada najkorzystniej.
media.otodom.pl
Website preview
Portret polskiego kredytobiorcy. Jak kredyt hipoteczny wpływa na styl życia? 
Dla Polaków mieszkanie na własność to wciąż symbol sukcesu – ale w praktyce najczęściej oznacza wieloletni kredyt hipoteczny. Według raportu “Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być” dla 87% osób w wieku 26-35 lat to jedyny sposób, by spełnić marzenie o własnych czterech kątach. Co się zmienia, gdy rata kredytu staje się najważniejszą pozycją w domowym budżecie?
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl