Czy łódzki rynek czeka nadpodaż mieszkań?

W ciągu ostatnich 4 miesięcy łódzcy deweloperzy mocno przyspieszyli, a miasto wyróżnia się zarówno pod względem nowej podaży, jak i liczby dostępnych mieszkań na sprzedaż. W styczniu wprowadzono tam ponad 1100 mieszkań deweloperskich, z czego najwięcej w dzielnicach Widzew i Bałuty. Na koniec miesiąca w mieście dostępnych było ponad 7,7 tys. lokali, czyli 46% więcej niż rok temu. Jednak choć łódzcy deweloperzy notują wysokie wyniki sprzedaży, to podaż pozostaje wyższa niż zainteresowanie kupujących. Równocześnie w styczniu 2024 roku Łódź jako ostatnia z 7 największych rynków w Polsce przebiła granicę średniej ceny mieszkania na poziomie 10 tys./mkw.

Na koniec stycznia br. oferta na łódzkim rynku deweloperskim pod względem wielkości ustępowała tylko Warszawie, w której dostępnych było ponad 9,4 tys. lokali. Jeszcze rok i dwa lata temu co 10 mieszkanie oferowane przez deweloperów na 7 największych rynkach (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa, Wrocław) było zlokalizowane w Łodzi. Dzisiaj jest to co piąte.

Co ciekawe, podczas gdy w innych miastach w 2023 roku baza mieszkań deweloperskich wyraźnie się kurczyła, w Łodzi widoczna była odwrotna tendencja. Gwałtowny wzrost popytu po uruchomieniu programu BK 2% w drugiej połowie ubiegłego roku przyczynił się do znaczącego spadku oferty. Na koniec stycznia oferta w ujęciu rocznym była niższa w Krakowie o 43%, w Warszawie o 20%, w Trójmieście o 27%, ​ a we Wrocławiu o 16%. Tymczasem w Łodzi w grudniu odnotowano 41% r/r wzrost liczby dostępnych do zakupu mieszkań deweloperskich, a w styczniu było to już 46% r/r.

Widzew i Polesie z największą liczbą dostępnych mieszkań ​

W styczniu łódzcy deweloperzy odnotowali rekordowe wyniki - w ujęciu miesięcznym po raz pierwszy od dwóch lat sprzedali ponad 500 mieszkań, czyli 110% więcej niż rok wcześniej. Warto jednak zauważyć, że na początku roku nowa podaż w Łodzi znacznie przewyższyła ten poziom sprzedaży. W pierwszym miesiącu roku deweloperzy wprowadzili bowiem łącznie w 5 dzielnicach 1135 lokali – najwięcej na Widzewie (790) oraz na Bałutach (155).

O ile w 2023 roku można było mówić o wyrównanej ofercie mieszkań deweloperskich w poszczególnych dzielnicach miasta, o tyle w styczniu br. widoczna była już spora dysproporcja. Poszukujący własnego M największy wybór mieli do dyspozycji na Polesiu (ponad 2,7 tys. ofert) oraz na Widzewie (blisko 2,7 tys. ofert). Obecnie mieszkania deweloperskie zlokalizowane w tych dwóch częściach miasta stanowią 70% całej oferty deweloperów działających w Łodzi. Czy to oznacza, że w tych dwóch dzielnicach możemy mówić o nadpodaży?

Otodom Analytics daje nam możliwość obserwacji nie tylko dostępnej oferty mieszkań deweloperskich, ale również zgłaszanego na bieżąco popytu na poszczególnych rynkach i w dzielnicach, a nawet popytu na konkretne rodzaje mieszkań. Analiza relacji popytu i podaży w poszczególnych dzielnicach Łodzi wskazuje, że największą nadpodaż odnotowujemy obecnie właśnie na Polesiu i Widzewie. Co ciekawe, w obu dzielnicach największa nadwyżka oferty nad zgłaszanym przez potencjalnych klientów zainteresowaniem dotyczy kawalerek. Wprawdzie zainteresowanie takimi mieszkaniami utrzymuje się na wysokim poziomie, jednak oferta deweloperów w tych dzielnicach znacząco je przekracza - podkreśla Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań Otodom Analytics.

Jak wygląda sytuacja w pozostałych dzielnicach Łodzi? Liczba dostępnych lokali oferowanych przez firmy deweloperskie jest dużo niższa i waha się od ok. 500 na Górnej do ok. 800 w Śródmieściu i Bałutach.

Najdrożej na Śródmieściu, najtaniej na Bałutach

Ceny na łódzkim rynku deweloperskim dogoniły największe polskie rynki. Po 5% wzroście w styczniu średnia cena 1 mkw. mieszkań dostępnych w ofercie przekroczyła 10 tys. zł. Równocześnie Łódź wciąż pozostaje najmniej spolaryzowanym pod względem cen dużym miastem w Polsce i różnice pomiędzy poszczególnymi dzielnicami są stosunkowo niewielkie.

W styczniu najwięcej, bo średnio 10,7 tys./mkw., przyszło zapłacić kupującym mieszkania na łódzkim Śródmieściu. Nieco mniej, bo ok. 10 tys./mkw. wyniosły stawki ofertowe dla lokali na Widzewie. Natomiast własne M poniżej 10 tys./mkw. można było znaleźć na Górnej i na Polesiu, zaś najtańsze wciąż pozostały lokale na Bałutach ze średnią ceną na poziomie 9,4 tys./mkw.

Share

Latest News

Website preview
Średnie stawki najmu na razie bez szans na większe spadki
W kwietniu liczba ofert i aktywność najemców spadły, ale ceny pozostały niewzruszone. Średni czynsz utrzymał się na poziomie 3,6 tys. zł, mimo mniejszej podaży i słabszego popytu. Eksperci przewidują, że obniżka stóp procentowych nie wpłynie w najbliższym czasie na rynek najmu, a impulsów do większych zmian spodziewać można się dopiero latem.
media.otodom.pl
Website preview
Ile metrów kwadratowych można dziś kupić za przeciętną pensję?
Choć w 2024 roku realne wynagrodzenia w Polsce poszły w górę, to przeciętna pensja brutto pozwala na zakup jedynie 0,65–0,67 m² mieszkania. Jak wskazują dane Otodom, największą dostępność metrażu oferują miasta średniej wielkości, takie jak Rzeszów, gdzie za miesięczne wynagrodzenie można nabyć aż 0,75 mkw. na rynku deweloperskim. Tymczasem w metropoliach, takich jak Warszawa czy Kraków, przeciętne dochody wystarczają na mniej niż 0,53 mkw. Sprawdzamy, gdzie relacja zarobków do cen mieszkań wypada najkorzystniej.
media.otodom.pl
Website preview
Portret polskiego kredytobiorcy. Jak kredyt hipoteczny wpływa na styl życia? 
Dla Polaków mieszkanie na własność to wciąż symbol sukcesu – ale w praktyce najczęściej oznacza wieloletni kredyt hipoteczny. Według raportu “Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być” dla 87% osób w wieku 26-35 lat to jedyny sposób, by spełnić marzenie o własnych czterech kątach. Co się zmienia, gdy rata kredytu staje się najważniejszą pozycją w domowym budżecie?
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl