Z miesiąca na miesiąc większe zainteresowanie najmem mieszkań, więc czynsze rosną.

Poszukiwania mieszkań na wynajem przed zbliżającym się sezonem akademickim ruszyły w najlepsze. Na koniec lipca w największych miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Katowice czy Łódź baza dostępnych ofert w tej kategorii zmniejszyła się średnio o 5%, a stawki najmu wzrosły o 1,5% m/m. Wiele wskazuje jednak na to, że w szczycie popytu na rynku najmu będzie spokojniej niż rok temu – wynika z najnowszego, lipcowego „Raportu z rynku najmu” Otodom.

Szczyt sezonu na rynku najmu przypada zazwyczaj w miesiącach poprzedzających rozpoczęcie roku akademickiego. Eksperci Otodom podkreślają jednak, że z roku na rok umowny start tego sezonu rozpoczyna się wcześniej. W ubiegłym roku już w lipcu widoczna była wyraźnie zwiększona aktywność ze strony potencjalnych najemców. W tym wzrost wyszukiwań obserwowano już w czerwcu. Lipcowe dane pokazują kontynuację tego trendu. W serwisie Otodom liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem wzrosła o 18% względem czerwca, a liczba wyświetleń samych ofert o blisko 14%.

W tym czasie wynajmujący dodali ponad 16 tys. nowych ogłoszeń i reaktywowali ponad 5 tys., czyli o 7% więcej niż w czerwcu 2023 r. Rosnącą temperaturę na rynku najmu widać także we wzroście liczby zamkniętych ogłoszeń (+6,5% m/m) oraz w wyższej rotacji, czyli liczbie nowych w stosunku do czerwca ofert, ale zamkniętych przed końcem lipca (8,1 tys.).

Nie tylko studenci wracają do największych miast?

Spadki w liczbie dostępnych ofert mieszkań na wynajem najbardziej widoczne były w największych ośrodkach akademickich. W lipcu w Poznaniu baza lokali na wynajem skurczyła się o 11%, we Wrocławiu i w Warszawie o 5%, a w Łodzi o 4%. Wyjątkiem było Trójmiasto, w którym liczba ofert wzrosła aż o 27%.

- Znaczny wzrost dostępnych ofert na wynajem w Trójmieście ma związek z końcem sezonu turystycznego. W czasie wakacji, czyli po wyjeździe studentów, właściciele lokali w nadmorskich miastach często przekierowują swoje nieruchomości do najmu krótkoterminowego. Już w lipcu rozpoczynają natomiast poszukiwania nowych najemców na kolejną część roku. W ten sposób zapewniają sobie stały zwrot z inwestycji w nieruchomość przez cały rok. – komentuje Karolina Klimaszewska, starsza analityczka, Otodom.

Jakich mieszkań najczęściej poszukują zainteresowani najmem? W skali całego kraju niezmiennie królują 2-pokojowe mieszkania o powierzchni minimum 40 mkw. ​ Jednak w lipcu widoczny był także wzrost liczby wyszukiwań 3-pokojowych mieszkań o metrażu min. 50 mkw.

- Takich lokali poszukują zarówno studenci, którzy decydują się na dzielenie mieszkania ze współlokatorami, jak i rodziny z dziećmi lub pary potrzebującego dodatkowego gabinetu do pracy. A to może wskazywać, że nie tylko studenci wracają do największych miast. W ubiegłym roku na skutek napływu uchodźców z Ukrainy baza mieszkań na wynajem była niska, a stawki czynszów gwałtownie rosły. W związku z tym część najemców wybierała mieszkania na obrzeżach lub poza największymi miastami. Być może szersza obecnie oferta lokali na wynajem i stabilniejsze stawki zachęcają ich do powrotu do największych miast - zauważa Karolina Klimaszewska, starsza analityczka, Otodom

Stawki najmu nieznacznie w górę

Ożywienie na rynku najmu przyniosło także niewielki wzrost stawek najmu. W lipcu we wszystkich miastach wojewódzkich wzrosły one średnio o 1,5% w porównaniu do czerwca i o 8,5% względem ubiegłego roku. Największy wzrost odnotowano w Trójmieście (+3,5% m/m) oraz w Lublinie i Olsztynie (+2,5% m/m). Warto jednak zauważyć, że w Gdańsku, Gdyni i Sopocie do oferty wracają mieszkania z najmu krótkoterminowego, także te o powierzchni 40-60 mkw. oraz 60-90 mkw., czyli te o wyższych ofertowych stawkach najmu, podnoszące średnią.

- Na rynku najmu obserwujemy obecnie względną stabilizację stawek. Jednak to nie oznacza, że zatrzymają się one w miejscu lub spadną w najbliższym czasie. Poziom inflacji nadal jest wysoki i pociąga za sobą wzrost cen, przekładający się również na koszty utrzymania i eksploatacji mieszkań. Wynajmujący, aby utrzymać rentowność najmu, prawdopodobnie nadal będą przekładać te koszty na najemców - ​ dodaje Karolina Klimaszewska, starsza analityczka, Otodom.

Więcej szczegółów w “Raporcie z rynku najmu” Otodom za lipiec 2023 oraz na stronie https://www.otodom.pl/wiadomosci/

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt