Wrocławscy deweloperzy nadrabiają braki podażowe 

Wrocławscy deweloperzy zaskoczyli i w styczniu wprowadzili na rynek niemal 1200 nowych lokali – najwięcej w ujęciu miesięcznym od blisko trzech lat. Dość niespodziewanie w styczniu nowa podaż we Wrocławiu dorównała poziomem Warszawie i bijącej w ostatnich miesiącach rekordy podażowe Łodzi. W efekcie oferta deweloperska w mieście na koniec stycznia była już tylko 16% niższa niż rok wcześniej. Równocześnie, jak podaje Otodom, ceny ofertowe mieszkań deweloperskich na wrocławskim rynku nadal rosną - w styczniu o 2% m/m, a w porównaniu do ubiegłego roku o 20%.

1176 nowo dodanych do oferty mieszkań to zaskakujący wynik wrocławskich deweloperów, który przyniósł im w styczniu palmę pierwszeństwa pod względem liczby wprowadzeń. Wyprzedzili tym samym tych działających w Warszawie, którzy uruchomili sprzedaż ​ 1170 lokali, i w Łodzi, gdzie na rynek trafiło 1135 mieszkań.

Taka skala nowej podaży we Wrocławiu pozwoliła częściowo nadrobić braki w lokalnej ofercie, powstałe po gwałtownym wzroście popytu spowodowanym programem BK 2%. Od sierpnia 2023 r. dostępna baza mieszkań deweloperskich na wrocławskim rynku utrzymywała się bowiem na poziomie poniżej 4,5 tys. ​ Natomiast w styczniu br. osiągnęła blisko 5 tys., co było wynikiem zbliżonym do lipca 2023 r., czyli okresu uruchomienia rządowych dopłat do kredytów hipotecznych.

Równocześnie początek roku przyniósł we Wrocławiu spadek sprzedaży. W styczniu na lokalnym rynku sprzedano mniej niż 500 nowych mieszkań – o 17% mniej niż w grudniu i najmniej od stycznia 2023. Warto jednak zauważyć, że ten styczniowy wynik jest ​ o 50% większy od tego sprzed roku.

Przyczyn spadku wolumenu sprzedaży na rynku wrocławskim w styczniu należy upatrywać w skokowo rosnących na przełomie roku cenach. Zarówno w grudniu, jak i styczniu deweloperzy wprowadzali bowiem projekty o cenach wyraźnie wyższych od średnich cen mieszkań w ofercie. Dlatego mimo że zainteresowani zakupem mogli na początku 2024 roku wybierać z wyraźnie większej liczby mieszkań ich ceny stanowiły barierę dla finalizowania zakupu- podkreśla Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku Otodom Analytics.

Oferta rośnie, ale nie wszędzie

Według danych Otodom Analytics wrocławską dzielnicą z największą ofertą deweloperską są Krzyki. Zainteresowani zakupem własnego M w styczniu mieli tam do dyspozycji ponad 2 tys. ofert, z czego ponad 400 stanowiły nowo wprowadzone do sprzedaży ​ lokale. Ostatni raz taki poziom oferty odnotowano na Krzykach w marcu 2023 roku. Na drugim miejscu uplasowała się największa dzielnica Wrocławia, czyli Fabryczna. W tej części miasta oferta dostępnych dla kupujących mieszkań deweloperskich wzrosła w styczniu o blisko 500 i na koniec miesiąca sięgnęła ​ niemal 1000 lokali. A to najwyższy wynik zarówno jeśli chodzi o liczbę wprowadzeń, jak i wielkość oferty w ciągu ostatniego roku. ​

Odbicie podaży widoczne było także na Starym Mieście, gdzie na początku roku przybyło 270 nowych mieszkań na sprzedaż, a baza lokali deweloperskich wzrosła do blisko 900. Co ciekawe, w dwóch pozostałych dzielnicach Wrocławia (Psie Pole, Śródmieście), deweloperzy nie wprowadzili w styczniu żadnych nowych mieszkań. 

Krzyki z najszybszym wzrostem cen

W styczniu w większości największych miast tempo wzrostu cen mieszkań wyhamowało. Inaczej było jednak w Łodzi (+5% m/m) oraz w Krakowie i we Wrocławiu (+2% m/m). Na wrocławskim rynku średnia cena ofertowa skoczyła o ponad 250 zł/mkw. i przekroczyła 13,3 tys. zł. ​ A najbardziej, bo średnio o ponad 560 zł/mkw., zdrożały lokale deweloperskie oferowane na Krzykach ( ponad 12,9 tys./mkw.).

W której dzielnicy Wrocławia zainteresowani zakupem nowego mieszkania muszą się liczyć z najwyższymi kosztami? Niezmiennie najdroższe pozostaje Śródmieście, gdzie średnia cena ofertowa oscylują wokół 20 tys. zł/mkw. Zaraz za nim plasuje się Stare Miasto. Chociaż średnie ceny oferowanych w tej dzielnicy mieszkań obniżyły się w styczniu dzięki pojawieniu się w sprzedaży dwóch relatywnie dużych projektów o średnich cenach niższych od oferowanych dotychczas lokali, to za mieszkanie deweloperskie trzeba zapłacić średnio około 16,3 tys. zł/za mkw. Z kolei najtańszą dzielnicą pozostaje Psie Pole. Średnie ceny ofertowe wynoszą tam ok. 11,7 tys. zł/mkw.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt