Październik z wyższą sprzedażą na rynku deweloperskim

Październik na siedmiu największych rynkach mieszkaniowych w Polsce był dziesiątym z rzędu miesiącem, w którym bieżąca podaż był większa od popytu, a oferta deweloperska w największych polskich miastach przekroczyła 53 tys. mieszkań. Według prognoz Otodom Analytics sprzedaż w październiku może osiągnąć poziom 3,7 tys., co stanowi kilkuprocentowy wzrost względem września. Czy to oznacza stały trend związany ze zbliżającym się końcem roku?

Firmy deweloperskie ponownie wprowadziły do sprzedaży więcej mieszkań w nowych inwestycjach niż zostało w tym samym czasie kupionych. Nie dziwi zatem, że oferta mieszkań deweloperskim w największych polskich miastach (Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław) przekroczyła 53 tys. mieszkań. Pomimo wzrostu liczby oferowanych mieszkań, tempo wyprzedaży oferty poprawiło się dzięki relatywnie dobrej październikowej sprzedaży, która - na co wskazuje prognoza wykonana na potrzeby Otodom Analytics - po podsumowaniu miesięcznego monitoringu sięgnie 3,7 tys.

Sprzedaż mieszkań może przyspieszyć pod koniec roku

Już dzisiaj wiemy, że sprzedaż mieszkań deweloperskich w październiku na siedmiu największych rynkach deweloperskich była o kilka procent wyższa niż miesiąc temu (porównujemy do skorygowanych wyników z września). Ten optymistyczny początek ostatniego w tym roku kwartału, wzmacnia prognozy, zgodnie z którymi sprzedaż mieszkań deweloperskich w czwartym kwartale okaże się lepsza niż odnotowana przez Otodom Analytics w kwartałach drugim i trzecim i przekroczy 10 tys. lokali. 

Analiza przeciętnych cen mieszkań oferowanych w październiku na siedmiu największych rynkach wskazuje na dalszą stabilizację cen mieszkań budowanych przez firmy deweloperskie. Warto jednak zauważyć, że w październiku przeciętne ceny stabilizowały się nie tylko w relacji miesiąc do miesiąca, ale również w relacji w stosunku do cen sprzed roku nastąpiła symboliczna zmiana. W październiku 2024 roku ceny oferowanych przez firmy deweloperskie mieszkań były o 9% wyższe od średnich cen w październiku 2023 roku co oznacza, że pierwszy raz od 15 miesięcy roczny wzrost cen był niższy niż 10% - tłumaczy Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań Otodom Analytics.

Po słabych wakacjach (w lipcu sprzedało się 2600 mieszkań, w sierpniu 2500 mieszkań), zwłaszcza w porównaniu do ubiegłorocznych wyników, kiedy na sytuację na rynku istotny wpływ miał Bezpieczny kredyt 2%, trend spadkowy zaczyna się odwracać. Dobry wynik wrześniowy nie był tylko efektem zakupów powakacyjnych, kiedy to klienci odkładali transakcje w czasie, widząc jak duży jest wybór mieszkań na rynku. Październik pokazał, że obecna oferta zaczyna spełniać oczekiwania poszukujących, a ci dodatkowo w ostatnich miesiącach roku mają dobre warunki negocjacyjne, mogą korzystać z pojawiających się promocji np. na miejsca garażowe.

Większa ochrona kupującego nie tylko przy ogłoszeniu upadłości

Warto przypomnieć, że z początkiem lipca skończył się okres przejściowy nowelizacji ustawy dotyczącej wprowadzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. Wraz z wejściem w życie tych przepisów uruchomiony został ​ mechanizm dodatkowego ubezpieczenia wpłat, których dokonują nabywcy mieszkań na poczet budowanych przez deweloperów mieszkań, których sprzedaż rozpoczęła się po 2 lipca 2024 roku.

Skończył się okres przejściowy i obecnie każde mieszkanie kupione od dewelopera jest ubezpieczone nie tylko mieszkaniowym rachunkiem powierniczym, ale również w Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Głównym zadaniem DFG jest zabezpieczenie nabywców nieruchomości przed częściową lub całkowitą utratą pieniędzy wpłaconych w trakcie trwania budowy, a o wypłatę środków można się starać nie tylko w sytuacji ogłoszenia przez dewelopera upadłości.

Mamy informację o kilku wypłatach z funduszu, których powodem było niedotrzymanie przez dewelopera terminu przeniesienia własności mieszkania, które powinno nastąpić w trakcie 120 dni od podpisania umowy. Po tym czasie ​ nabywca może wnioskować do Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego o zwrot środków, które wpłacił deweloperowi. To jest najważniejsza funkcja DFG, bo nabywca nie musi iść do sądu, żeby latami oczekiwać zwrotu środków. Teraz cała procedura może trwać do pół roku. To daje nabywcy możliwość, żeby w ciągu kilku miesięcy odzyskał środki i następnie kupił inne mieszkanie - mówi Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań Otodom Analytics.

Nawet w sytuacji zakupu gotowego mieszkania, kiedy nie zawieramy od razu umowy z przeniesieniem własności, uruchamia się ubezpieczenie w Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym.

Share

Latest News

Website preview
Największe wzrosty, najdroższe dzielnice – jak zmieniły się ceny mieszkań w ciągu 5 lat?
Po okresach dynamicznych wzrostów średnich cen na rynku nieruchomości, przyszedł czas na ich stabilizację, a nawet pierwsze spadki. Jednak od 2020 r. ceny za mkw. w największych miastach wzrosły nawet o ponad 70% jak w przypadku Krakowa, a w najdroższych polskich dzielnicach jak warszawska Wola kupującym przyjdzie zapłacić nawet 15 tys. zł/mkw. więcej za nowy lokal niż w 2020 r. Sprawdzamy, jak zmieniły się ceny w 7 największych miastach i które dzielnice są obecnie najdroższe.
media.otodom.pl
Website preview
Kredyt, gotówka a może dziedziczenie? W jaki sposób stajemy się właścicielami nieruchomości i co z nimi robimy
Ponad 30 lat temu łatwiej było kupić mieszkanie za gotówkę, obecnie młodzi muszą zaciągać kredyty, jeśli w ogóle ich na nie stać. Jak sposoby nabywania własnego M zmieniały się na przestrzeni lat? Jakie są główne mechanizmy kupowania nieruchomości i jak właściciele nimi gospodarują? Wreszcie, czy na pewno młodzi dorośli chcą wejść w posiadanie mieszkania na własność? Na te i inne pytania odpowiada raport „Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być”. 
media.otodom.pl
Website preview
Reforma planistyczna zmienia zasady gry. Sprawdzamy, z czym mierzą się właściciele działek
Wdrażana obecnie reforma planistyczna szczególnie dotknie budownictwo jednorodzinne, które, jak wynika z danych Otodom,  w 2024 roku odpowiadało za 35% wszystkich oddanych do użytkowania nieruchomości mieszkalnych. Nowe regulacje mogą nie tylko ograniczyć możliwości inwestycyjne właścicieli gruntów, ale również przełożyć się na spadek ich wartości. Sprawdzamy, z jakimi wyzwaniami mogą się mierzyć osoby planujące budowę domu na własnej działce i jakie działania warto podjąć zawczasu.
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl