Wiosenna korekta cen w najmie? Poziom dostępnych ofert wrócił do tego sprzed wojny.

Po czasie wielomiesięcznego przeciążenia rynku najmu spowodowanego przez napływ uchodźców z Ukrainy oraz niedoszłych kupujących, którzy nie uzyskali finansowania na zakup nieruchomości, obserwujemy pierwsze oznaki stabilizacji. W żadnym mieście wojewódzkim średnia cena ofertowa mieszkań na wynajem nie wzrosła w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym średnia dynamika oscyluje wokół około 20%, a wyróżnia się tylko dla Rzeszowa (35%), co może wynikać z popytu generowanego przez większą liczbę amerykańskich żołnierzy stacjonujących w tym rejonie - wynika z najnowszego “Raportu z rynku najmu” Otodom.

Więcej ofert mieszkań na wynajem

Na koniec marca 2023 r. liczba aktywnych ofert mieszkań na wynajem dostępnych na platformie Otodom była o prawie 10% wyższa niż miesiąc wcześniej. Największy przyrost aktywnych ofert w tej kategorii odnotowano w Szczecinie (o 24%). Warto pamiętać, że to najmniejszy analizowany rynek i w ujęciu bezwzględnym przekłada się to na zaledwie 141 mieszkań. Dwucyfrową dynamikę odnotowały także Łódź (16%), Kraków (14%), Wrocław (13%), Poznań i Warszawa (12%). W Trójmieście - jako jedynym spośród analizowanych przez Otodom rynków - na koniec marca liczba lokali dostępnych w ofercie najmu spadła. W porównaniu do lutego spadek wyniósł 9%.

- Wiele wydarzeń z minionego roku miało nie tylko krótkoterminowy, ale również długofalowy wpływ na rynek najmu w Polsce. I chociaż po roku od wybuchu wojny można stwierdzić, że oferta mieszkań na wynajem odbudowała się, to średnie ofertowe ceny najmu mieszkań w miastach wojewódzkich pozostają sporo wyższe niż przed rokiem. Niemniej jednak, w dynamicie miesięcznej widać oznaki uspokojenia nastrojów – ocenia Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom

W marcu czynsze ofertowe spadły we wszystkich miastach

W marcu 2023 roku uśredniona cena mieszkań na wynajem w miastach wojewódzkich spadła o 2,5% względem poprzedniego miesiąca.Spadek średnich stawek czynszów najmu odnotowano również w każdym z miast: od 1% w Warszawie i Zielonej Górze przez 2% w Trójmieście i Białymstoku, 3% m.in. w Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu aż do 4% w Katowicach, Kielcach i Lublinie. Najwyższy, bo blisko 5% spadek odnotowany został w Opolu. W ujęciu rocznym najwyższą dynamika wzrostu średnich stawek została odnotowana w Rzeszowie - 36,6%, a najniższa w Bydgoszczy - 11%.

- Obserwowany spadek czynszów ofertowych może być sygnałem, że poluzowanie polityki kredytowej odciążyło e rynek najmu ​ na tyle, by zahamować dalsze wzrosty. Może być również znakiem dla wynajmujących, że dotarliśmy już do miejsca, w którym dalsze ​ podnoszenie stawek czynszów będzie trudne. Duży ruch w kategorii najem, jaki widzieliśmy w marcu w serwisie można interpretować jako na nadal silną determinację najemców do tego, by znaleźć nowy lokal w lepszej cenie - ​ dodaje Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom

Najpopularniejsze parametry w kategorii najmu bez zmian

Mieszkania 2-pokojowe o powierzchni co najmniej 40 mkw. w marcu 2023 r. utrzymały swoją pozycję najczęściej wyszukiwanych parametrów w kategorii najmu. Na drugim i trzecim miejscu najpopularniejszych wyszukiwań również bez zmian: 3 pokoje na metrażu co najmniej 60 mkw. i trójka na 50 mkw. Zmiany widać jednak w zakresach cenowych, jakie najemcy są gotowi ponosić, wynajmując mieszkania o określonych parametrach np. zwiększa się liczba pokoi poszukiwanych w ramach tej samej ceny.

- Warto pamiętać, że segmenty najmu i sprzedaży są silnie ze sobą połączone. Uwolniony popyt na zakup nieruchomości przy ograniczonej podaży nowych mieszkań (w 2022 roku w 7 największych miastach wprowadzono o 19% mniej mieszkań do sprzedaży i rozpoczęto budowę o 31% mniej mieszkań ​ niż przed rokiem) doprowadzi do wzrostu cen zakupu, co może ostatecznie spowodować, że ponownie część chętnych nie będzie miała wystarczających środków na zakup własnego M, w konsekwencji zostając jeszcze dłużej na rynku najmudodaje Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt