W Poznaniu bez zmian w kwestii najtańszych i najdroższych dzielnic
Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia w Poznaniu
28 lipca 2020
Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce? Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.
AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom
MP3 - 1.3 Mb
Poznań należy do grona największych miast w Polsce, sytuując się na piątym miejscu pod względem liczby ludności. Życie w wielkim mieście sprzężone jest z wieloma plusami: można łatwiej znaleźć pracę, czego przykładem jest Poznań z najniższym poziomem bezrobocia w Polsce, do dyspozycji jest szeroki wachlarz atrakcji i placówek kultury, wiele miejsc do spędzania wolnego czasu, rozwinięte zaplecze edukacyjne. Z drugiej strony mieszkanie w mieście wiąże się z większymi kosztami, czy to jeśli chodzi o nieruchomości, czy ceny usług. Która z poznańskich dzielnic jest najłaskawsza dla portfeli poznaniaków? Sprawdziliśmy to w Rankingu Dzielnic Otodom.
Dębiec ponownie na podium
Ranking Dzielnic, przeprowadzony przez portal Otodom, bazował na przydzielaniu przez mieszkańców Poznania punktacji w skali od 1 do 5 poznańskim dzielnicom, oceniających stwierdzenia związane z kosztami życia: “koszty nieruchomości nie są wygórowane” oraz “koszty życia nie są wygórowane”. Ocena 1 wiąże się ze deklaracją: “zupełnie się nie zgadzam”, zaś 5 “zgadzam się w pełni”.
Sytuacja z kosztami nie kształtuje się w Poznaniu najkorzystniej, tylko Dębiec, czyli najlepiej oceniana dzielnica, zdobyła 3 punkty na 5 możliwych, reszta zanotowała niższe wyniki.
Dębiec to dzielnica, w której dominują niskie bloki mieszkalne, ceny za metr kwadratowy są tam niższe niż w innych dzielnicach Poznania. Graniczy z Wildą i sąsiadującym z Poznaniem Luboniem. Elementami charakteryzującymi dzielnicę jest obecność pętli tramwajowej i autobusowej, oraz wpisany w obszar dzielnicy naturalny park leśny Dębina.
Dębiec, Świerczewo i Główna, to dzielnice, w których nieruchomości nadal są trochę tańsze, cena metra odbiega od innych poznańskich lokalizacji. Cały czas są to miejsca gdzie nadal jest wielu lokatorów z przydziału, średnie zarobki są niższe, a to wiąże się z mniejszą siłą nabywczą mieszkańców. Struktura społeczna tych rejonów w ostatnim czasie ulega jednak pozytywnym zmianom, powstają tam nowe inwestycje, do których wprowadzają się kolejni mieszkańcy - ocenia Daria Dziwisz, Real Estate 24.
Szczepankowo, Strzeszyn, Stare Miasto - nie dla oszczędnych
Dzielnicami, z którymi wiążą się wygórowane koszty nieruchomości i koszty życia, są: Szczepankowo, Strzeszyn i Stare Miasto. Szczepankowo, czyli dzielnica, w której dominuje budownictwa jednorodzinne i bliźniaki, już w Rankingu Otodom w 2017 zostało naznaczone mianem najdroższej dzielnicy w Poznaniu. Bazując na wspomnianym rankingu Szczepankowo należało do niechlubnego grona dzielnic, które były najmniej polecane przez mieszkańców: punktowano ofertę handlową, ceny, niewystarczającą infrastrukturę dla dzieci. Szczepankowo wypadło lepiej w rankingu dotyczącym bezpieczeństwa, czystości i zieleni.
Warto podkreślić, że w Rankingu Dzielnic Otodom z 2017 roku, oceny mieszkańców pokrywają się z tegoroczną edycją, jeżeli chodzi o wyłonienie najdroższej i najtańszej dzielnicy: również trzy lata temu w tej kategorii wygrywał Dębiec, a zestawienie zamykało Szczepankowo.
Poznań, a inne miasta Rankingu
Z ogólnopolskiego zestawienia wyłania się wniosek, iż życie w Polsce jest kosztowne, zaś koszty nieruchomości i życia wygórowane. Najmniej na koszty życia narzekają mieszkańcy Białegostoku, co odzwierciedla pierwsze miejsce w rankingu i ocena 2,94. Największe koszty, co zapewne nie budzi zaskoczenia, występują w stolicy (2,43). Poznań plasuje się w drugiej części stawki, obejmując ósme miejsce (2,65).
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.
Już niedługo kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.