Szczęście przychodzi z wiekiem

Silversi najbardziej zadowoloną z życia grupą Polaków

Wyniki raportu przygotowanego przez Otodom, Politykę Insight i SWPS w ramach projektu “Szczęśliwy dom”[1] wskazują, że to właśnie osoby 60+, czyli tzw. silversi są najbardziej zadowoloną z życia grupą mieszkańców Polski. Co ciekawe, ich dobrostan nie jest związany (a przynajmniej bezpośrednio) z poziomem dochodów, ale z posiadaniem mieszkania lub domu na własność oraz bliskich relacji z rodziną i przyjaciółmi. Wysokie poczucie zadowolenia wynika też z umiejętności syntetyzowania szczęścia.

Raport „Szczęśliwy dom. Silversi: doświadczenie pracy nad szczęściem” jest czwartą publikacją zrealizowaną na podstawie tegorocznego badania dobrostanu mieszkańców Polski, prowadzonego przez Otodom już od trzech lat. Wyłania się z niego zaskakująco pozytywny obraz osób po 60 roku życiu.

Spośród trzech grup wyróżnionych w badaniach z uwagi na fazę życia[1] to właśnie silversi osiągają najwyższy poziom dobrostanu. Jest wśród nich aż 30% tzw. przodowników szczęścia, 54% normalsów, a tylko 16% osób, które czują się nieszczęśliwe. Dla porównania w grupie młodych samodzielnych dorosłych nieszczęśliwych jest aż 37%, 44% deklaruje umiarkowany poziom dobrostanu, a zaledwie 19% charakteryzuje się wysokim poziomem odczuwanego szczęścia.

Własne M to większe poczucie bezpieczeństwa

Jak wskazuje raport Otodom, szczęśliwy silvers to taki, który posiada dom lub mieszkanie na własność. Różnice pomiędzy przodownikami szczęścia a nieszczęśliwymi, którzy mieszkają „u siebie”, wynosi prawie 18 p.p. Wśród tych najbardziej zadowolonych z życia właścicieli jest 93%, w grupie najniżej oceniających swój dobrostan “zaledwie” 75%. Pozostali z nieszczęśliwych wynajmują (13%) lub mieszkają u kogoś bezpłatnie lub gościnnie (11%).

Potrzeba posiadania mieszkania czy domu na własność jest bardzo silna w świadomości Polaków. W przypadku najstarszego pokolenia ma jednak podwójne znaczenie. Własna nieruchomość daje nie tylko poczucie bezpieczeństwa i zakorzenienia. Jest też swego rodzaju spuścizną. ​ Czymś wartościowym co można po sobie pozostawić, przekazać najbliższym – komentuje Ewa Tęczak, ekspertka rynku mieszkaniowego, Otodom.

Co ważne, osoby 60+ są generalnie zadowolone z miejsca, w którym mieszkają, a około trzy ​ czwarte z nich podkreśla, że niczego im tam nie brakuje. Ponadto silversi w większym stopniu niż młodzi dorośli czy rodziny (pozostałe przeanalizowane w tegorocznym badaniu grupy) wiążą swoje mieszkania z poczuciem szczęścia i przyjemnością. Niemal 90% z nich deklaruje, że ich obecne mieszkanie lub dom jest dla nich miejscem docelowym i nie planują się z niego wyprowadzać.

Szczęśliwi, kiedy wszystko mają „pod ręką” - zwłaszcza rodzinę i bliskich

Kolejnym czynnikiem, który istotnie odróżnia szczęśliwych i nieszczęśliwych silversów jest zadowolenie z okolicy, w której żyją. Wśród nieszczęśliwych ten aspekt zamieszkania pozytywnie ocenia mniej niż 30% uczestników badania. Wśród przodowników szczęścia jest to aż 76%. Nie bez znaczenia dla takiej oceny może być fakt, że znacząca większość z nich - aż 60% - mieszka niedaleko najbliższej rodziny lub przyjaciół. Wśród nieszczęśliwych ten “element” swojej najbliższej okolicy wymienia zaledwie 38%. Dla przodowników szczęścia częściej niż nieszczęśliwych dla pozytywnej oceny najbliższej okolicy ważne są też relacje sąsiedzkie (różnica o 10 p.p.). Wszyscy natomiast zgodnie uznają ekologię - rozumianą jako dostęp do terenów zielonych i czystego powietrza, dostępność sklepów oraz bezpieczeństwo za trzy najważniejsze elementy wpływające pozytywnie na ich dobrostan.

Z tej perspektywy niezwykle ważne jest to, że blisko 90% uczestników badania w odległości 15 minut spacerem posiada mały sklep spożywczy lub kompensujące dostęp do zakupów innego rodzaju urządzenie typu paczkomat, który wymienia ponad 70% osób. Park i tereny zielone w najbliższej okolicy posiada ok. 80% badanych, podobnie jak przystanek komunikacji publicznej.

Pieniądze szczęścia nie dają. Czy jednak na pewno?

Korelacja pomiędzy poziomem zamożności a poziomem odczuwanego zadowolenia z życia jest dla wielu z nas czymś oczywistym i w pewnym stopniu znajduje to potwierdzenie w tegorocznym badaniu zrealizowanym dla Otodom. To przodownicy szczęścia w grupie silversów, podobnie jak w przypadku samodzielnych młodych dorosłych i rodzin z dziećmi, znajdują się w najlepszej sytuacji finansowej. Ponad połowa z nich może liczyć na miesięczne dochody przekraczające ponad 5000 zł. W przypadku normalsów sytuacja finansowa rysuje się nieco mniej pozytywnie - 44% z nich dysponuje dochodem wyższym niż 5000 zł. W najgorszym położeniu znajdują się z kolei nieszczęśliwi. Ta grupa posiada najwyższy odsetek osób z najniższymi dochodami (22%) i najniższy z dochodami najwyższymi (39%). Warto podkreślić również, że większość, bo 55% silversów wskazała, że wystarcza im pieniędzy na co dzień, choć na większe wydatki nie mogą sobie pozwolić. Tylko jedna czwarta respondentów twierdzi też, że są w stanie odłożyć pieniądze.

Co ciekawe, poziom dochodów niekoniecznie musi przekładać się na to, w jaki sposób silversi oceniają swoją sytuację finansową. Wśród nieszczęśliwych silversów aż 65% ocenia ją pozytywnie, a tylko 35% negatywnie. Z kolei w grupie normalsów aż 86% badanych określa swoją sytuację materialną jako pozytywną, a mimo to ich samopoczucie jest przeciętne. Możemy więc pokusić się o stwierdzenie, że poczucie szczęścia jest wypadkową wielu różnych czynników i nie sprowadza się tylko do domowych finansów. Bliskie relacje, zadowolenie z miejsca zamieszkania i umiejętność syntetyzacji szczęścia – wszystkie te elementy mają bardzo istotne znaczenie w budowaniu dobrostanu osób 60+ - podsumowuje Ewa Jarczewska-Gerc, psycholożka w SWPS, współautorka badania.

Współautorka raportu podkreśla również, że ​ poczucie szczęścia wynika także w znacznej mierze z gotowości do proaktywnego podejmowania działań wspierających nasz dobrostan. Aktywne, świadome życie to tzw. syntetyzowanie szczęścia, a tej umiejętności wielu z nas nabywa z wiekiem.

Raport „Szczęśliwy dom. Silversi – doświadczenie pracy nad szczęściem” można przeczytać tutaj: https://www.otodom.pl/wiadomosci/pobierz/raporty/szczesliwy-dom-silversi-doswiadczenie-pracy-nad-szczesciem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt