Sprawdź, w której dzielnicy Krakowa znajdziesz najlepszych sąsiadów

Ranking Dzielnic Otodom 2020. Kraków, relacje sąsiedzkie

Od 2000 roku, w ostatni wtorek maja (w tym roku 26.05), z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (EFLS, Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności), obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada. To okazja, żeby przedstawić wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii “sąsiedzi”. W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej mogliśmy przekonać się o tym jak nam się żyje z osobami z sąsiedztwa, czy są uprzejmi, pomocni i przyjaźnie nastawieni, czy wręcz przeciwnie złośliwi i nie liczą się z innymi lokatorami. Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają swoje relacje z sąsiadami. Na całkowity wynik dzielnicy składały się odpowiedzi na trzy pytania: o osobiste więzi, uprzejmość i przyjazne nastawienie oraz o sposób życia sąsiadów. Przekonajmy się zatem co na ten temat mają do powiedzenia mieszkańcy Krakowa. 

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 738 Kb

 

Nie bez znaczenia dla oceny miejsca zamieszkania są relacje pomiędzy mieszkańcami. Dobre stosunki z sąsiadami stanowią fundament społeczności lokalnej opartej na zaufaniu i wzajemnej pomocy. W której dzielnicy Krakowa więzi sąsiedzkie są najsilniejsze? Gdzie można spotkać najbardziej przyjaznych i życzliwych sąsiadów? Sprawdź wyniki Rankingu Dzielnic Krakowa.

 

Relacje z sąsiadami inne niż wszystkie

W dobie anonimowości, charakterystycznej zwłaszcza dla dużych metropolii, dobry i skory do pomocy sąsiad jest jak rzadko spotykany skarb. Jak wygląda sąsiedzkość w poszczególnych dzielnicach Krakowa? ​ Zadaliśmy mieszkańcom trzy krótkie pytania, by dowiedzieć się, która dzielnica miasta może pochwalić się najlepszymi relacjami sąsiedzkimi. Krakowianie oceniali swoje miejsce zamieszkania pod względem trzech obszarów: osobistych więzi z sąsiadami, sposobu ich życia i tego, czy są oni przyjaźni i uprzejmi.

Sąsiedzi ma medal w Swoszowicach 

Swoszowice okazały się zwycięską dzielnicą w kategorii relacji sąsiedzkich i osiągnęły najwyższą średnią ocenę: 3,60 (w pięciostopniowej skali), biorąc pod uwagę trzy wspomniane wyżej obszary. Niewątpliwym zaskoczeniem jest jej skok aż o 9 pozycji w stosunku do Rankingu Dzielnic z roku 2017. 

Najbardziej sąsiedzka dzielnica Krakowa pokonała w rankingu takich konkurentów jak Zwierzyniec czy Czyżyny, które w poprzedniej edycji zajmowały miejsca na podium. Przewagę zagwarantowały Swoszowicom w szczególności wysoko ocenione przez ankietowanych osobiste więzi z sąsiadami.

Łagiewniki-Borek Fałęcki – tu są najbardziej przyjaźni sąsiedzi

Chociaż pierwsze miejsce w Rankingu Dzielnic Krakowa przypadło Swoszowicom, nie oznacza to, że w innych częściach miasta brakuje życzliwych sąsiadów. W jednej z podkategorii ankietowani zostali poproszeni o ocenę prawdziwości zdania „Ludzie, którzy mieszkają w mojej okolicy są przyjaźni i uprzejmi”. Pod tym względem bezsprzecznym numerem jeden okazały się być Łagiewniki-Borek Fałęcki (3,95). Na drugim miejscu znalazły się Bronowice (3,83), a dopiero na trzecim zwycięska dzielnica całego rankingu – Swoszowice (3,73). Czym sąsiedzi z tych dzielnic zasłużyli na miano najbardziej przyjaznych i uprzejmych? – Swoszowice to miejsce w którym przeważają domy wolnostojące, a sporo ludzi mieszka tam od lat, co sprzyja budowaniu relacji. Podobnie w Bronowicach, które są z jednej strony starą dzielnicą, a z drugiej powstało tam dużo nowych osiedli. Mieszkańcy to głównie rodziny z dziećmi dla których ważne jest wspólne spędzanie czasu - informuje Natasza Guzowska, agent biura Brand&Sell, które jest laureatem nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019.

Ranking Dzielnic Krakowa po trzech latach 

W ciągu trzech lat wiele może się zmienić. Jak się okazuje, więzi z sąsiadami w poszczególnych dzielnicach Krakowa również. Wyniki najnowszego rankingu są niemałym zaskoczeniem. Zwierzyniec, który w 2017 r. zajął pierwsze miejsce w kategorii relacje sąsiedzkie, w tej edycji spadł na 6. Podobnie w przypadku Czyżyn, które wcześniej mogły cieszyć się srebrnym medalem, a tym razem uplasowały się tylko na 8 pozycji. 

Ciekawym może być również awans dzielnicy Nowa Huta (3,48) z ostatniego miejsca na mocną pozycję numer 5. Mieszkańcy bardzo przychylnie ocenili sposób życia sąsiadów, co wskazuje na to, że w tej okolicy pojęcia sporów sąsiedzkich czy uciążliwych lokatorów są obce. 

Mniej sąsiedzkie dzielnice Krakowa 

W trójce najmniej sąsiedzkich dzielnic znalazły się Wzgórza Krzesławickie (3,18), Bieńczyce (3,13) i Stare Miasto (3,10). Na uwagę zasługują szczególnie niskie wyniki Starego Miasta pod względem osobistych więzi z sąsiadami oraz sposobu ich życia. – Stare Miasto to miejsce o dużym natężeniu ruchu turystycznego i w związku z tym ciągłej rotacji sąsiadów, co nie sprzyja zawieraniu znajomości - dodaje Natasza Guzowska, agent Brand&Sell.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt