Sołacz miejscem przyjaznym dla dzieci w Poznaniu
Ranking Dzielnic Otodom 2020 - dzielnica przyjazna dzieciom - Poznań
1 czerwca 2020
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przypadającego 1 czerwca prezentujemy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii infrastruktura dla dzieci. Nawet jeśli na razie nie posiadamy potomstwa, zakup mieszkania czy domu to inwestycja na długie lata, więc warto od razu sprawdzić czy w wymarzonej lokalizacji będziemy mieli jak spędzać czas z dzieckiem oraz jakie warunki edukacyjne miasto oferuje w konkretnej dzielnicy. By to sprawdzić, zapytaliśmy ponad 120 tys. Polaków jak oceniają: po pierwsze ilość miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne), a po drugie dostęp do okolicznych szkół i przedszkoli. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 12 największych miast w Polsce, w tym ponad 4500 osób z Poznania. Sprawdźmy zatem, która dzielnica jest najlepiej oceniana w kategorii infrastruktury dla dzieci.
Czy rodziny z dziećmi lepiej poczują się w centrum czy na obrzeżach Poznania? Jak w poszczególnych rejonach miasta wygląda oferta edukacyjna, a gdzie można wybierać w sposobach spędzaniu czasu z dzieciakami? Ranking Dzielnic przeprowadzony przez Otodom, wskazuje, która z poznańskich dzielnic jest najatrakcyjniejsza dla osób posiadających dzieci.
Sołacz wyraźnie najlepszy dla dzieci
Badania opierały się na przydzieleniu ocenie przez mieszkańców poszczególnych dzielnic Poznania poziomu infrastruktury dla dzieci. Ankietowani mieli uwzględnić dwie kwestie: dostępność miejsc do spędzania wolnego czasu z dzieckiem oraz placówek edukacyjnych. Swoją okolicę oceniali w skali od 1 do 5.
Pierwsze miejsce w rankingu przyznano dzielnicy Sołacz, która w ogólnej ocenie otrzymała 4,39 punktu. Elementem charakterystycznym dla dzielnicy jest obecność terenów zielonych, które są odpowiednie do spacerowania z dzieckiem, ponadto Sołacz jest uznawany za bezpieczną okolicę. W obrębie Sołacza znajdują się place zabaw, wpisujące się w obszar parków.
Sołacz jest dzielnicą, w której nie brakuje przestrzeni opiekuńczo-wychowawczych oraz edukacyjnych, gdyż zawiera w sobie szkoły podstawowe, liczne przedszkola w formule publicznej i prywatnej, żłobki. Oprócz tego dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach artystycznych, w ramach działań osiedlowego Domu Kultury. Dostęp do edukacji oceniony został na Sołaczu na 4,33, ale tym, co dało Sołaczowi dużą przewagę nad pozostałymi dzielnicami jest duże zadowolenie z miejsc do spędzania z dzieckiem wolnego czasu. Znaczący wpływ na taką ocenę ma bliskość terenów Parku Sołackiego, oraz okolic Golęcina. To miejsce idealne na spacery, malownicze, z licznymi ścieżkami rowerowymi, i darmowymi, zewnętrznymi punktami fitness i placami zabaw – ocenia Daria Dziwisz, Real Estate 24.
Winiary i Winogrady w czołówce
Do dzielnic najlepiej ocenianych pod względem infrastruktury dla dzieci należą też sąsiadujące ze sobą Winiary (4,18) i Winogrady (4,16). Tam o wysokiej ocenie w dużej mierze decydowała liczba placówek edukacyjnych, których w tamtej okolicy nie brakuje.
Winogrady utrzymały swoją wysoką, trzecią pozycję, a na drugą lokatę – z piątej – awansowały Winiary. Zastanowi może być spadek dwóch dzielnic, które wygrały poprzedni Ranking Dzielnic Otodom, z 2017 roku. Pierwsze wówczas Rataje i drugie Piątkowo tym razem otrzymały identyczną ocenę 4,09 i znalazły się na 6. miejscu.
Nuda jak na Starołęce
Najmniej korzystnie prezentuje się Starołęka. Jej mieszkańcy surowo ocenili zwłaszcza kwestię miejsc odpowiednich do spędzania czasu wolnego z dzieckiem, bo na poziomie 2,52 punktu. Nieco lepiej kształtuje się tam kwestia związana z edukacją: Starołęka otrzymała 3,65 punktu. Brak miejsc do spędzania czasu z dziećmi zaważył jednak na tym, że właśnie ta dzielnica zajęła ostatnie miejsce w rankingu, z oceną 3,06. Na Starołęce znajdziemy dużo zabudowań magazynowych, liczne przedsiębiorstwa i biurowce, ale za to bardzo mało zieleni i placów zabaw. Ocena nie dziwi, to nie jest dzielnica szczególnie przyjazna dzieciom – komentuje Daria Dziwisz, Real Estate 24.
Poznań prawie najlepszy
A jak Poznań wypadł na tle innych miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020? Całkiem dobrze! Lepsze od stolicy Wielkopolski okazały się tylko Katowice, gdzie średnia ocena to 3,96. Poznań, w którym przeciętna nota to 3,89 wyprzedza Białystok (3,87) i Warszawę (3,86). Zdecydowanie najmniej zadowoleni z infrastruktury dla dzieci są mieszkańcy Bydgoszczy, którzy wystawili swojej okolicy średnią notę 3,65.
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.
Już niedługo dalsze informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.