GettyImages-1170766756.jpg
Udostępnij:

Pustki-Demptowo z najsprawniejszym transportem publicznym

Gdynia należy do miast o najlepiej ocenianej komunikacji. Szczególnie wysoko oceniany jest tu transport publiczny i alternatywny. Obok obszarów, gdzie nie ma żadnych problemów z przemieszczaniem się, są w mieście także gorzej skomunikowane rejony. Sprawdź wypadły poszczególne części Gdyni w Rankingu Dzielnic Otodom!?

 
 

 

Komunikacja publiczna jest eko

Szukanie alternatywnych sposobów przemieszczania się oraz korzystanie ze środków transportu publicznego pozytywnie wpływają na środowisko. Elementem, który wyróżnia Gdynię na tle pozostałych miast w Polsce jest obecność trolejbusów, współistniejących z autobusami. Trolejbusy nie są popularnym rozwiązaniem – funkcjonują zaledwie w czterech miastach, natomiast w Gdyni królują pod względem szerokości sieci komunikacyjnej. Dzięki udoskonalonej sieci trolejbusowej miasto zostało przez Komisję Europejską wyróżnione nagrodą Regiostars 2014 za projekt proekologicznego transportu publicznego. 

Kolejną ważną składową transportu publicznego jest Szybka Kolej Miejska, która stanowi połączenie kolejowe nie tylko między miastami, wchodzącymi w skład Trójmiasta, ale również dla innych obszarów. Która z dzielnic Gdyni jest najbardziej zakorkowana, a która zachęca mieszkańców do alternatywnej formy przemieszczania się?

Pustki-Demptowo świeci przykładem

Ranking Dzielnic, przeprowadzony przez Otodom, bazował na przydzielaniu przez mieszkańców Gdyni punktacji w skali od 1 do 5, oceniającej różne aspekty związane ze sprawnością komunikacyjną w ich okolicy. 

Najwyższą notę zdobyła dzielnica Pustki-Demptowo, zdobywając 4 punkty. Pustki-Demptowo odznacza się dobrym połączeniem komunikacyjnym, obejmującym wszystkie formy transportu zbiorowego, łatwym dostępem do różnych części miasta, stanowi jedno z najmniej zakorkowanych obszarów w Gdyni. 

Redłowo, czyli dzielnica sytuująca się na drugim miejscu w rankingu, ​ została uznana za miejsce, które ma najlepszy transport zbiorowy na tle pozostałych obszarów miasta, jednak mieszkańcy borykają się tam z ograniczonym dostępem miejsc parkingowych.

Pogórze najbardziej zakorkowaną dzielnicą

Za najbardziej zakorkowany teren w Gdyni, pozbawiony miejsc do parkowania, uznano Pogórze, co odbiło się na ostatecznej ocenie 3,23 najniższej w rankingu Gdyni. Przedostatnie miejsce obejmuje zakorkowane Oksywie. ​ 

– Jeśli chodzi o komunikacje na Pogórzu, Obłużu i Oksywiu, jest ona utrudniona ze względu na korki i jedyny dojazd poprzez Estakadę Kwiatkowskiego. W dodatku na ścieżkach rowerowych występują martwe strefy, w których ścieżki nagle się kończą – komentuje Julia Jarmuła, Starnawska&Boleńśka Nieruchomości. 

Gdynia na tle pozostałych miast 

Mieszkańcy Gdyni łaskawie ocenili swoje miasto pod względem sprawności komunikacyjnej. Na jedenaście pozostałych miast Gdynia sytuuje się na drugim miejscu (3,69), tuż za triumfującym Białymstokiem (3,75). Biegunowo do Gdyni i Białegostoku znajdują się miasta, ocenione ex aequo: Kraków (3,32) oraz Łódź (3,32).

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.6 Mb

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia zamieszczanie i przeglądanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, biur czy lokali z rynku pierwotnego i wtórnego. Serwis obok podstawowych funkcjonalności rozwija rozmaite formy wspierania wszystkich stron transakcji. W lipcu 2021 roku Otodom odwiedziło 3,5 miliona realnych użytkowników. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi także serwisy OLX, Otomoto i Fixly.

www.otodom.pl