Pustki-Demptowo z najsprawniejszym transportem publicznym

Gdynia należy do miast o najlepiej ocenianej komunikacji. Szczególnie wysoko oceniany jest tu transport publiczny i alternatywny. Obok obszarów, gdzie nie ma żadnych problemów z przemieszczaniem się, są w mieście także gorzej skomunikowane rejony. Sprawdź wypadły poszczególne części Gdyni w Rankingu Dzielnic Otodom!?

 

Komunikacja publiczna jest eko

Szukanie alternatywnych sposobów przemieszczania się oraz korzystanie ze środków transportu publicznego pozytywnie wpływają na środowisko. Elementem, który wyróżnia Gdynię na tle pozostałych miast w Polsce jest obecność trolejbusów, współistniejących z autobusami. Trolejbusy nie są popularnym rozwiązaniem – funkcjonują zaledwie w czterech miastach, natomiast w Gdyni królują pod względem szerokości sieci komunikacyjnej. Dzięki udoskonalonej sieci trolejbusowej miasto zostało przez Komisję Europejską wyróżnione nagrodą Regiostars 2014 za projekt proekologicznego transportu publicznego. 

Kolejną ważną składową transportu publicznego jest Szybka Kolej Miejska, która stanowi połączenie kolejowe nie tylko między miastami, wchodzącymi w skład Trójmiasta, ale również dla innych obszarów. Która z dzielnic Gdyni jest najbardziej zakorkowana, a która zachęca mieszkańców do alternatywnej formy przemieszczania się?

Pustki-Demptowo świeci przykładem

Ranking Dzielnic, przeprowadzony przez Otodom, bazował na przydzielaniu przez mieszkańców Gdyni punktacji w skali od 1 do 5, oceniającej różne aspekty związane ze sprawnością komunikacyjną w ich okolicy. 

Najwyższą notę zdobyła dzielnica Pustki-Demptowo, zdobywając 4 punkty. Pustki-Demptowo odznacza się dobrym połączeniem komunikacyjnym, obejmującym wszystkie formy transportu zbiorowego, łatwym dostępem do różnych części miasta, stanowi jedno z najmniej zakorkowanych obszarów w Gdyni. 

Redłowo, czyli dzielnica sytuująca się na drugim miejscu w rankingu, ​ została uznana za miejsce, które ma najlepszy transport zbiorowy na tle pozostałych obszarów miasta, jednak mieszkańcy borykają się tam z ograniczonym dostępem miejsc parkingowych.

Pogórze najbardziej zakorkowaną dzielnicą

Za najbardziej zakorkowany teren w Gdyni, pozbawiony miejsc do parkowania, uznano Pogórze, co odbiło się na ostatecznej ocenie 3,23 najniższej w rankingu Gdyni. Przedostatnie miejsce obejmuje zakorkowane Oksywie. ​ 

– Jeśli chodzi o komunikacje na Pogórzu, Obłużu i Oksywiu, jest ona utrudniona ze względu na korki i jedyny dojazd poprzez Estakadę Kwiatkowskiego. W dodatku na ścieżkach rowerowych występują martwe strefy, w których ścieżki nagle się kończą – komentuje Julia Jarmuła, Starnawska&Boleńśka Nieruchomości. 

Gdynia na tle pozostałych miast 

Mieszkańcy Gdyni łaskawie ocenili swoje miasto pod względem sprawności komunikacyjnej. Na jedenaście pozostałych miast Gdynia sytuuje się na drugim miejscu (3,69), tuż za triumfującym Białymstokiem (3,75). Biegunowo do Gdyni i Białegostoku znajdują się miasta, ocenione ex aequo: Kraków (3,32) oraz Łódź (3,32).

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.6 Mb

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt