Poczuć dom wszystkimi zmysłami. Startuje nowa kampania Otodom.
Rusza najnowsza kampania reklamowa Otodom. Od 19 sierpnia w największych polskich mediach emitowane będą spoty inspirowane wynikami tegorocznego badania “Szczęśliwy dom”. Niosą ze sobą opowieść o zmysłach, różnych odcieniach relacji oraz bardzo indywidualnych sposobach doświadczania dobrostanu. Przez 10 tygodni w całym kraju będzie można obejrzeć historie pokazujące przestrzenie mieszkalne od strony różnorodnych potrzeb emocjonalnych i sensorycznych. Bo dom to miejsce, w którym każdy ma prawo żyć po swojemu.
20 sierpnia 2024
Najnowsza odsłona kampanii powstała we współpracy z agencją Leo Burnett. Efektem tej kooperacji są trzy historie pokazujące autentyczne emocje i potrzeby wyzwalające domowy dobrostan. Kilkudziesięciosekundowe spoty przedstawiają zupełnie inną perspektywę mieszkaniową – w bardzo plastyczny i filmowy sposób obrazują zmiany zachodzące w polskim społeczeństwa oraz różne odcienie domowego szczęścia.
Bardzo komfortowo jest tworzyć historie podparte prawdą. Naszym zadaniem było zilustrowanie emocji, tych które trzymamy w sobie i tych, którymi chcemy się dzielić z innymi. To przywilej wchodzić do środka prawdy i próbować ją pokazać w bardzo czuły i bliski sposób. Nie wszyscy odnajdziemy się w stu procentach w tych historiach, ale na pewno ruszą jakąś strunę w naszych sercach – mówi Tomasz „Wagner” Kartasiński, Leo Burnett.
Empatia. Chyba właśnie to słowo najczęściej powtarzaliśmy sobie przy tworzeniu tej kampanii. Dostaliśmy szansę, by przez chwilę poczuć się jak nasi bohaterowie, by spróbować ich zrozumieć. Dostaliśmy ją, bo Otodom też chciał lepiej poznać swoich klientów. I dobrze, bo dziś to chyba najlepsza droga na budowanie trwałego porozumienia pomiędzy marką a konsumentem. Dlatego obiecaliśmy sobie, że nie robimy reklam, że nie kręcimy filmów. Staraliśmy się po prostu jak najlepiej opowiedzieć te historie. Wierzymy, że widzowie poczują tę prawdę – dodaje Radek Dudzic, Leo Burnett.
Motywami przewodnimi spotów są dotyk, światło i spokój. Za ich sprawą odbiorcy mogą doświadczyć niedopowiedzianych emocji i przeżyć bohaterów, którymi w tym roku są neogniazdownik, rodzina patchworkowa oraz neuroatypowy chłopak z psem – współdomownikiem. Przyjęty zabieg kreacyjny ma pokazać, że właściwy wybór miejsca do życia opiera się nie tylko na zachwycie wizualnym czy aspekcie finansowym. By doświadczyć szczęścia, dom należy poczuć wszystkimi zmysłami. Za przekucie tej wizji w obraz odpowiada Papaya Films oraz duet reżyserski Andiamo: Mat Erdmann i Michał Więckowski.
Nasza koncepcja “pobudzenia” zmysłów ma rozpocząć dyskusję na temat neuroróżnorodnosci w miejscu zamieszkania. Każdy z nas inaczej reaguje na bodźce zewnętrzne i ma odmienną wrażliwość sensoryczną. Co więcej 20% naszego społeczeństwa stanowią osoby atypowe. Dlatego przy dokonywaniu decyzji mieszkaniowej tak ważne jest odrzucenie stereotypów i wsłuchanie się w swoje wewnętrzne potrzeby. Z nimi nie można iść na kompromisy, bo prędzej czy później i tak dadzą o sobie znać. Dlatego celem naszej kampanii jest edukacja w zakresie samoświadomości. Chcemy nią dodać odwagi tym wszystkim, którzy poszukują szczęśliwego domu. Jesteśmy przekonani, że każdy ma prawo odnaleźć go na swój własny sposób – wyjaśnia Anna Adrian, Head of Marketing Otodom.
To właśnie wyniki tegorocznych badań “Szczęśliwy dom” stanowiły inspirację dla twórców nowej odsłony kampanii reklamowej. W czwartej już edycji projektu, na podstawie deklaracji reprezentatywnej grupy mieszkańców Polski, sprawdzono poziom dobrostanu na różnych etapach życia. Wyniki badania są punktem wyjścia do publikacji unikatowych na polskim rynku mieszkaniowym raportów – w tym roku poruszających między innymi zagadnienia łączenia pokoleń oraz neuroróżnorodności, czyli różnych percepcji na przestrzeń mieszkaniową i okolicę, w której żyjemy.
Spoty będzie można obejrzeć w głównych stacjach telewizyjnych oraz na kilkudziesięciu kanałach tematycznych. Reklamom telewizyjnym będą towarzyszyć działania digitalowe oraz PR, a także kampania w mediach społecznościowych. Akcja crossmediowa zostanie wsparta drugą już Otodomówką, czyli autorską formą briefingu prasowego z udziałem specjalistów Otodom oraz ekspertów zewnętrznych: dr Joanny Jurgi, neuroarchitektki i Jana Gawrońskiego, samorzecznika, Społecznego Zastępcy Rzeczniczki Praw Dziecka.