Otodom pomoże zweryfikować chętnych do wynajęcia mieszkania. Nowy standard na rynku będzie promowany przez Grupę OLX

Otodom pomoże zweryfikować chętnych do wynajęcia mieszkania. Nowy standard na rynku będzie promowany przez Grupę OLX

Najpopularniejszy serwis nieruchomościowy w Polsce, Otodom, wprowadza dla swoich użytkowników możliwość weryfikowania potencjalnych najemców nieruchomości w zakresie wiarygodności finansowej dzięki Certyfikatowi Najemcy. Użytkownicy Otodom otrzymają specjalne zniżki na usługę dostarczaną przez simpl.rent.

Na potencjalnych najemców czeka w Otodom ponad 50 000 mieszkań i domów. Jednym z wyzwań dla ich właścicieli jest brak możliwości zweryfikowania z kim podpisywana jest umowa – czy jest to osoba wiarygodna finansowo, płacąca terminowo swoje zobowiązania. Ponadto, coraz bardziej rozbudowane ogłoszenia i nowe sposoby prezentacji pozwalają dokonać wyboru mieszkania w pełni zdalnie. 

Certyfikat Najemcy to możliwość potwierdzenia tożsamości i wypłacalności najemcy w procesie online, podobnym do stosowanego przez banki, z wykorzystaniem tych samych nowoczesnych systemów i zabezpieczeń. Zachowana jest poufność danych dotyczących finansów sprawdzanej osoby, a jednocześnie właściciele i profesjonaliści zajmujący się najmem mogą korzystać z narzędzi zwiększających bezpieczeństwo umowy, podobnie jak duże instytucje finansowe. To kolejny krok podnoszący standardy na polskim rynku najmu.

- Przekazanie mieszkania w najem jest udostępnieniem nieznajomej osobie mienia o znacznej wartości. Do tej pory na polskim rynku weryfikacja najemcy przed podpisaniem umowy nie była standardem, a bardzo często decyzja związania się z konkretną osobą była podejmowana na podstawie rozmowy podczas oględzin mieszkania. Obecnie rynek mocno się profesjonalizuje, a do gry wchodzą nowoczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja lub otwarta bankowość – mówi Piotr Pajda, prezes simpl.rent. Możliwość rozpowszechniania Certyfikatu Najemcy i nowego standardu weryfikacji najemców mieszkań z Grupą OLX jest dla nas dużym krokiem naprzód. Certyfikat Najemcy jest dla użytkowników Otodom intuicyjnym narzędziem, które pomoże w podjęciu decyzji o podpisaniu umowy z zainteresowanym, również teraz, kiedy na rynku jest duża presja na szybkie znalezienie lokatorów – podkreśla Piotr Pajda.
– Od lat wspieramy w Otodom profesjonalizację i unowocześnianie rynku nieruchomości w Polsce. Staramy się też dawać jak największe wsparcie obu stronom transakcji. Możliwość weryfikacji najemcy przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i poufności jego danych to korzyść dla właścicieli mieszkań, ale i komfort dla potencjalnych lokatorów, którzy nie muszą ujawniać swoich prywatnych i wrażliwych danych. Tego typu rozwiązania na Zachodzie są już standardem, liczymy na to, że w wyniku współpracy Otodom z simpl.rent upowszechnią się też na profesjonalizującym się polskim rynku najmu – zaznacza Jakub Kląskała, Head of Secondary Market Otodom. 

Dzięki simpl.rent możliwe jest szybkie, transparentne, bezpieczne i w pełni online sprawdzenie najemcy w trzech obszarach przed podpisaniem umowy, m.in dzięki otwartej bankowości. Potwierdzana jest tożsamość, porównywane są miesięczne zarobki w stosunku do czynszu oraz sprawdzane są ewentualne zaległości w spłacaniu zobowiązań. Współpracujemy z Krajowym Rejestrem Długów, ERIF BIG oraz BIG Infomonitor, dzięki któremu simpl.rent ma także dostęp do danych Biura Informacji Kredytowej.  Efektem procesu jest Certyfikat Najemcy, dzięki któremu wynajmujący może podjąć decyzję o podpisaniu umowy z zainteresowanym, jednocześnie nie mając wglądu w szczegóły wrażliwych danych, jak np. wysokość zarobków. Cały proces, w zależności od wybranego sposobu weryfikacji, może trwać ok. 2 minut. Wkrótce najemca i właściciel nieruchomości będą mogli skorzystać także z dodatkowych produktów finansowych, takich jak kredytowanie kaucji i kilku wariantów ubezpieczeń. 

W ramach współpracy powstała specjalna strona certyfikatnajemcy.otodom.pl, z poziomu której użytkownicy Otodom mogą skorzystać z usługi.  

 

Więcej na temat simpl.rent można znaleźć na:

www.simpl.rent 

Blog: https://simpl.rent/artykuly/

FB: https://www.facebook.com/simpl.rent

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/simpl-rent/

 

simpl.rent 

Serwis simpl.rent to polsko-brytyjski start up fintechowy, dedykowany rynkowi wynajmu mieszkań. Nasz produkt to platforma pozwalająca szybko, bezpiecznie i w pełni on-line zweryfikować czy potencjalny najemca jest wiarygodny finansowo. Dzięki pomocy simpl.rent właściciel nieruchomości, zarządca nieruchomości pod wynajem lub agencja nieruchomości mogą upewnić się przed podpisaniem umowy czy najemca jest tym, za kogo się podaje, czy jego historia płatności jest wiarygodna oraz czy jego zarobki w porównaniu do wysokości czynszu danego mieszkania są odpowiednie. Naszymi partnerami są: Biuro Informacji Kredytowej oraz trzy biura informacji gospodarczej - Krajowy Rejestr Długów, BIG InfoMonitor i ERIF.

 

Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia zamieszczanie i przeglądanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, biur czy lokali z rynku pierwotnego i wtórnego. Serwis obok podstawowych funkcjonalności rozwija rozmaite formy wspierania wszystkich stron transakcji. We wrześniu 2020 roku Otodom odwiedziło 4 miliony realnych użytkowników. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi także serwisy OLX, Otomoto i Fixly.

informacja prasowa [docx] Certyfikat Najemcy.docx - 142 KB
Jarosław Krawczyk
Jarosław Krawczyk Otodom - kontakt dla mediów

 

fot. Getty Images
fot. Getty Images

 

 

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. Każdego dnia z serwisu Otodom korzysta średnio ponad 320 tys. osób, a 50 procent użytkowników robi to korzystając z mobilnej strony lub aplikacji. Codziennie pojawia się w nim średnio 6 tysięcy nowych ofert. W listopadzie  2019 serwis odwiedziło ponad 2,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.