Najlepsze ceny w Gdyni? W dzielnicy Obłuże

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia w Gdyni

Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce? Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 1.3 MB

W której części Gdyni wysokość cen najbardziej nadszarpuje domowy budżet? Gdzie koszty życia pochłaniają najwięcej nakładów finansowych? W jakich częściach miasta trzeba wyłożyć najwięcej, by kupić dom lub mieszkanie? W ramach Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy prawie 1500 mieszkańców Gdyni o ocenę kosztów życia w swojej okolicy, poznaj wyniki rankingu. 

 

Obłuże i Chylonia dla osób z ograniczonym budżetem

Ranking Dzielnic, przeprowadzony przez portal Otodom, bazował na przydzielaniu przez mieszkańców Gdyni punktacji w skali od 1 do 5 gdyńskim dzielnicom, oceniającej prawdziwość stwierdzeń związane z kosztami życia: “ceny nieruchomości nie są wygórowane” i “koszty życia nie są wygórowane”. Ocena 1 wiąże się ze deklaracją: “zupełnie się nie zgadzam”, zaś 5 “zgadzam się w pełni”. 

Najlepiej ocenioną dzielnicą, która jako nieliczna przekroczyła trzy punkty, jest Obłuże. Dokonała się nobilitacja, bowiem w Rankingu Otodom z 2017 roku Obłuże obejmowało 9 miejsce, wówczas pierwsze miejsce należało do Witomina-Leśniczówki. Obłuże to obszar, w którym królują wielkopłytowe budynki, wybudowane w latach 70. Drugie miejsce obejmuje Chylonia, czyli najbardziej zagęszczona gdyńska dzielnica, z niejednorodną zabudową. 

Obłuże i Chylonia są dzielnicami stosunkowo tanimi, w związku z tym i koszty życia są dopasowane do ich standardu - komentuje Julia Jarmuła, Starnawska&Boleńska Nieruchomości.

Orłowo i Wzgórze św. Maksymiliana najdroższe

Orłowo ponownie objęło ostatnie miejsce w rankingu, podobnie jak w 2017 roku. Ocenione na 2,12 Orłowo to dzielnica z atrakcyjną lokalizacją, graniczy bowiem z morzem, w obrębie dzielnicy znajduje się pasmo plaż i molo, nad plażą górują klify, porośnięte lasem. Dzielnica bazuje na domach jednorodzinnych, nowoczesnych osiedlach o niskiej zabudowie, apartamentowcach, a nawet willach. 

Przedostatnie miejsce w rankingu zajmuje natomiast Wzgórze św. Maksymiliana, gdzie średnia ocena to 2,28. 

Orłowo można traktować jako dzielnicę premium, dlatego koszty życia są również na tym poziomie. Jeśli chodzi o Wzgórze jest to dzielnica w bardzo dobrej lokalizacji, z której "wszędzie jest blisko". Interesują się nią nie tylko osoby prywatne, ale i inwestorzy. Ma to swoje odzwierciedlenie w cenach - dodaje Julia Jarmuła Starnawska&Boleńska Nieruchomości.

 

Gdynia, a inne miasta Rankingu

W ogólnopolskim ujęciu wyłania się wniosek, iż Polacy nie są zadowoleni z kosztów życia – żadne miasto nie przekroczyło trzech punktów. Gdynia plasuje się w środkowym miejscu zestawienia miast, z oceną 2,67 zajęła szóste miejsce. Najlepszą ocenę otrzymał Białystok (2,94), a najbardziej kosztownym miastem okazała się Warszawa (2,43), nieco lepiej kształtuje się wynik Krakowa (2,51) oraz Wrocławia (2,52).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już niedługo kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Share

Latest News

Website preview
Portret polskiego kredytobiorcy. Jak kredyt hipoteczny wpływa na styl życia? 
Dla Polaków mieszkanie na własność to wciąż symbol sukcesu – ale w praktyce najczęściej oznacza wieloletni kredyt hipoteczny. Według raportu “Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być” dla 87% osób w wieku 26-35 lat to jedyny sposób, by spełnić marzenie o własnych czterech kątach. Co się zmienia, gdy rata kredytu staje się najważniejszą pozycją w domowym budżecie?
media.otodom.pl
Website preview
Mieszkaniówka na rozdrożu. Kupować czy nie – oto jest pytanie
W kwietniu sprzedano najmniej mieszkań deweloperskich od początku roku – zaledwie 3,15 tys., podczas gdy oferta na siedmiu głównych rynkach wzrosła aż o 40% w porównaniu do ubiegłego roku. Stabilizacja cen i spadek aktywności na rynku wtórnym oraz najmie wskazują na niepewność, którą potęgują zapowiedziane programy wsparcia i oczekiwania na decyzje dotyczące stóp procentowych. Czy będzie przełom w kolejnych miesiącach?
media.otodom.pl
Website preview
Rynek nieruchomości oczami klientów: mniejsze obawy i duże nadzieje
Nastroje klientów na rynku nieruchomości wyraźnie się zmieniają. Obawy przed dalszymi wzrostami cen słabną – w marcu odsetek osób spodziewających się podwyżek spadł do 52%. Jednak mimo stabilizacji i rekordowej liczby dostępnych mieszkań, ponad 1/3 kupujących wciąż odczuwa presję czasu. Połowa badanych dostrzega potrzebę wprowadzenia nowego programu wsparcia kredytobiorców, szczególnie sprzedający i najemcy. Z kolei największym zainteresowaniem nadal cieszy się rynek wtórny - wynika z „Monitora Nastrojów Klientów Nieruchomości” Otodom.
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl