Najlepsze ceny w dzielnicy Szopienice-Burowiec
Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia w Szczecinie
28 lipca 2020
Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce? Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli o to, czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.
AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom
MP3 - 1.2 Mb
Szczecin figuruje na siódmym miejscu pod względem liczby ludności w Polsce. Mieszkanie w dużym mieście ma swoje niezaprzeczalne walory, aczkolwiek wiąże się również z większymi kosztami nieruchomości i życia, niż w przypadku życia na peryferiach. Są jednak dzielnice, które obciążają portfele swoich mieszkańców bardziej niż inne. Które obszary Szczecina są naznaczone drożyzną, a w których można odetchnąć z ulgą? W ramach Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy prawie 2500 mieszkańców miasta o ocenę kosztów życia w swojej okolicy.
Międzyodrze-Wyspa Pucka osiedle najbardziej przyjazne dla portfeli
Ranking Dzielnic, przeprowadzony przez portal Otodom, bazował na przydzielaniu przez mieszkańców Szczecina punktacji w skali od 1 do 5 szczecińskim dzielnicom, oceniającej stwierdzenia: “koszty nieruchomości nie są wygórowane” oraz “koszty życia nie są wygórowane”. Ocena 1 wiąże się ze deklaracją: “zupełnie się nie zgadzam”, zaś 5 “zgadzam się w pełni”.
Międzyodrze-Wyspa Pucka jest obszarem, który króluje pod względem niewygórowanych cen nieruchomości, obejmując tym samym pierwsze miejsce w zestawieniu. Jest to osiedle administracyjne Szczecina, wpisane w teren dzielnicy Śródmieście, odznacza się obecnością terenów portowych oraz lasów. Drugie miejsce w klasyfikacji zajmuje Zawadzkiego-Klonowica, czyli dzielnica, która góruje nad Międzyodrzem w kwestii przystępnych kosztów życia. Zawadzkiego-Klonowica to osiedle, w którym dominuje zabudowa w systemie wielkiej płyty.
Warszewo i Centrum wiążą się z największymi kosztami
Warszewo jest osiedlem, które pochłania najwięcej kosztów w kwestii nieruchomości, chociaż w poprzedniej edycji rankingu uplasowało się w środku stawki. Źródłem tego, że dzielnica podrożała, może być rosnąca popularność i wysokie standardy, które panują w obrębie osiedla. Dominują tam osiedla domów jednorodzinnych i wielorodzinne osiedla wybudowane na przestrzeni ostatnich lat. Warszewo cieszy się sporym uznaniem wielu osób, co odzwierciedla wygrana w Rankingu Dzielnic Otodom w 2017 w kategorii obszaru godnego polecenia do zamieszkania. Elementem, który uatrakcyjnia Warszewo jest obecność Puszczy Wkrzańskiej.
Szczecin, a inne miasta Rankingu
Z ogólnopolskiego zestawienia dwunastu miast wyłania się wniosek, że życie w Polsce jest drogie na poziomie kosztów nieruchomości i życia. Żadne miasto nie osiągnęło trzech punktów w ogólnej ocenie, najbliżej tego wyniku był Białystok (2,94). Miastem, które pochłania najwięcej budżetu jest Warszawa (2,43), przedostatnie miejsce obejmuje Kraków (2,51). Szczecin sytuuje się na czwartym miejscu klasyfikacji (2,77).
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.
Już niedługo kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.