Najlepsi sąsiedzi we Wrocławiu mieszkają na Psim Polu
Ranking Dzielnic Otodom 2020. Wrocław, relacje sąsiedzkie
23 maja 2020
Od 2000 roku, w ostatni wtorek maja (w tym roku 26.05), z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (EFLS, Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności), obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada. To okazja, żeby przedstawić wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii “sąsiedzi”. W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej mogliśmy przekonać się o tym jak nam się żyje z osobami z sąsiedztwa, czy są uprzejmi, pomocni i przyjaźnie nastawieni, czy wręcz przeciwnie złośliwi i nie liczą się z innymi lokatorami. Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają swoje relacje z sąsiadami. Na całkowity wynik dzielnicy składały się odpowiedzi na trzy pytania: o osobiste więzi, uprzejmość i przyjazne nastawienie oraz o sposób życia sąsiadów. Przekonajmy się zatem co na ten temat mają do powiedzenia mieszkańcy Wrocławia.
AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom
MP3 - 445 Kb
Choć coraz rzadziej mamy potrzebę nawiązywania bliskich kontaktów z osobami mieszkającymi tuż obok, to dobre relacje sąsiedzkie są wciąż na wagę złota. Kto, jak nie zaufany sąsiad, podleje kwiaty podczas naszej dłuższej nieobecności czy odbierze paczkę od kuriera. Dlatego też na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom zbadaliśmy, w której okolicy Wrocławia najłatwiej o sympatyczne sąsiedztwo. Oto, czego się dowiedzieliśmy.
Poprosiliśmy ponad 3000 wrocławian o wskazanie dzielnicy, w której ich zdaniem więzi między sąsiadami są najbliższe. Pytaliśmy również o to, gdzie według respondentów ludzie są najbardziej uprzejmi, a ich sposób życia nie jest uciążliwy dla innych. Sprawdź wyniki naszego raportu.
Coraz luźniejsze więzi między wrocławianami
Wrocławianie dość krytycznie oceniają się jako sąsiadów – i to niezależnie od dzielnicy, w której mieszkają. W 5-punktowej skali najwyższa nota to zaledwie 3,4 punktu. Wyniki są przy tym bardzo wyrównane – najniższa ocena to z kolei 3,2 punktu.
Warto przy tym odnotować, że w pierwszej edycji Rankingu Dzielnic dla Wrocławia oceny ankietowanych były wyższe. Zwycięska wówczas Fabryczna otrzymała 3,7 punktu, zaś ostatnie na liście Śródmieście zgarnęło 3,4 punktu. Zdaje się to potwierdzać słowa socjologów, jakoby więzi w społeczeństwie z każdym rokiem były coraz luźniejsze i mniej satysfakcjonujące. Wrocław nie jest tu wyjątkiem – w innych polskich miastach można zauważyć tę samą tendencję.
Chcesz mieć miłych sąsiadów? Zamieszkaj na Psim Polu
Ale do brzegu. W drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii relacji sąsiedzkich zwycięzcą zostało ocenione na 3,43 Psie Pole. To właśnie tu, zdaniem respondentów, najłatwiej nawiązać bliską relację z osobami mieszkającymi tuż obok. Wrocławianie uznali także, iż Psie Pole wygrywa pod względem uprzejmości i kultury osobistej mieszkańców. – Psie Pole to, mówiąc żartobliwie, trochę współczesne Alternatywy 4. Duże blokowiska z wysokimi budynkami, gdzie w klatce mamy nawet 100 mieszkań. To pomaga w przysłowiowym „pożyczaniu soli” – ma to swoje ogromne plusy - mówi Agnieszka Szałęga-Gazda, idea-INVEST nieruchomości.
Śródmieście zamyka listę
Na ostatnim miejscu zestawienia uplasowało się Śródmieście. Na tę pozycję najbardziej wpłynęła najniższa nota za uprzejmość sąsiadów. Najniższa nota jednak w tym przypadku oznacza ocenę zaledwie o włos gorszą od lidera.
Warto jednak zauważyć, że Śródmieście zajmuje ostatnią lokatę już drugi raz z rzędu. Innymi słowy, mimo bardzo wyrównanych wyników potwierdza się, że w centrum miasta najtrudniej zaprzyjaźnić się z sąsiadem.
Zdaniem ankietowanych najsympatyczniejsi mieszkańcy Wrocławia mieszkają na Psim Polu. Właśnie tam najłatwiej zaprzyjaźnić się z sąsiadem, a styl życia osób, z którymi dzielimy ścianę, jest najmniej uciążliwy.
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.
Już w kolejnym tygodniu nowe informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.