Lublin najbezpieczniejszym miastem w Polsce!
Ranking Dzielnic Otodom 2020
19 maja 2020
Poczucie bezpieczeństwa to jedna z naszych podstawowych potrzeb. Jednocześnie to aspekt niezmiernie ważny dla osób rozpoczynających poszukiwania nowego mieszkania. Która dzielnica zdobyła tytuł najbardziej bezpiecznej, a jakiej okolicy lepiej unikać po zapadnięciu zmroku? Sprawdź wyniki najnowszego Rankingu Dzielnic Otodom.
Mieszkańcy Lublina potwierdzili to w swoich ocenach. Przekłada się to również na jego wysoką ogólną ocenę wśród wszystkich większych polskich metropolii. Choć są oczywiście wyjątki, warto tu zamieszkać bez większych obaw. A która dzielnica miasta wyróżnia się szczególnie?
Aby zlokalizować najbezpieczniejszą i najmniej bezpieczną dzielnicę, zadaliśmy ponad 2300 mieszkańcom Lublina pytania o to, czy czują się bezpiecznie po zmroku oraz czy ich zdaniem dzieci są bezpieczne poza domem. Najniższa ocena, jaką można było wystawić to 1, najwyższa - 5. Wyniki wskazują, że Lublin jest najbezpieczniejszy na swoich obrzeżach. Dawne tereny podmiejskie, wsie i mniejsze miasta wchłonięte w pewnym momencie przez rozrastającą się aglomerację, charakteryzują się niską zabudową jednorodzinną. Wiodą one prym w Rankingu Dzielnic Otodom, gdy chodzi o bezpieczeństwo. Ten trend jest widoczny także w innych polskich miastach.
Spokojnie, bez obaw
Najbezpieczniej, zdaniem ankietowanych, jest na Sławinie, Szerokich i Abramowicach. To trzy z najwyżej ocenianych dzielnic Lublina gdy chodzi o bezpieczeństwo mieszkańców. Podczas gdy całe miasto oceniane jest na 3,92, zwycięską lokalizację oceniono aż na 4,38. W dużej mierze przesądziło o tym poczucie bezpieczeństwa po zmroku, bo odpowiedzi na drugie ze szczegółowych pytań, o bezpieczeństwo dzieci pozostających poza domem bez opieki dorosłych najlepsze były się w Abramowicach.
– Sławin i Szerokie to w większości osiedla domków jednorodzinnych umiejscowione w bliskiej odległości od centrum Lublina. Przez lokalizację i obowiązujące w nich ceny właścicieli nieruchomości należy zaliczyć do raczej zamożnych. Ten typowo mieszkalny i nieco elitarny charakter dzielnic z pewnością wpływa na wysokie poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców – informuje Łukasz Łukawszki, z biura 4te piętro, które jest laureatem konkursu Lider Nieruchomości Otodom 2019 w województwie lubelskim.
Jak było trzy lata temu?
Co ciekawe, Abramowice, które tym razem znalazły się na podium, nie zawsze oceniane były tak pozytywnie. W 2017 roku było na jednym z dalszych miejsc, gdy chodzi o bezpieczeństwo. Podobny trend odnotowaliśmy w Szerokim. Natomiast Sławin już od lat obdarzony jest wysokim zaufaniem swoich mieszkańców, dowodzą tego wyniki Rankingu Dzielnic Lublina z 2017 roku, w którym zajął pierwsze miejsce.
Nie we wszystkich jednak dzielnicach mieszkańcy byli aż tak wyrozumiali. Węglin Południowy, który w roku 2017 znajdował się na 4 miejscu najbezpieczniejszych dzielnic Lublina spadł teraz na miejsce 7. Rekordzistą jest jednak jego brat, Węglin Północny, będący obecnie na 20 miejscu. Odnotował gwałtowny i niepokojący spadek zaufania mieszkańców z miejsca… trzeciego.
Zaufanie wyrównane
Krąży wokół 4 punktów w naszej ankiecie, dotyczy większości lubelskich dzielnic. To właśnie sprawia, iż miasto to wysforowało się na tle kraju, gdy chodzi o bezpieczeństwo. Czuby Północne, Kalinowszczyzna, Wrotków, dzielnice można mnożyć. Bardzo pozytywnym wyjątkiem jest Konstantynów, który oceniany jest nad wyraz dobrze, wynikiem zdecydowanie powyżej 4 punktów. Dość negatywne opinie zbiera lubelskie Śródmieście, zwłaszcza małe jest tu zaufanie tyczące się bezpieczeństwa krążących po jego ulicach dzieci.
Możliwa przykra niespodzianka.
Najniebezpieczniejsze dzielnice Lublina? To zdecydowanie dwie dawne dzielnice robotnicze: Za Cukrownią i Bronowice. Zwłaszcza ta ostatnia, z wynikiem tylko 3,30 punktów utraciła zaufanie mieszkańców. Również na Tatarach, zdaniem mieszkańców, lepiej nie pokazywać się po zmroku.
Nie zmienia to faktu, że po porównaniu ankiet w 12 miastach, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic okazuje się, że Lublin jest najbezpieczniejszym z nich. Średnia ocena w mieście to 3,92, o włos gorzej jest w Białymstoku i Gdańsku (po 3,91), a najniższe miejsce na podium zajmuje oceniony na 3,85 Szczecin.
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.
Wkrótce będziemy przekazywać informacje o wynikach w kolejnych kategoriach rankingu.