Która dzielnica Wrocławia jest najlepsza dla rodzin z dziećmi? Wszystkie!
Ranking Dzielnic Otodom 2020 - dzielnice przyjazne dzieciom - Wrocław
1 czerwca 2020
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przypadającego 1 czerwca prezentujemy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii infrastruktura dla dzieci. Nawet jeśli na razie nie posiadamy potomstwa, zakup mieszkania czy domu to inwestycja na długie lata, więc warto od razu sprawdzić czy w wymarzonej lokalizacji będziemy mieli jak spędzać czas z dzieckiem oraz jakie warunki edukacyjne miasto oferuje w konkretnej dzielnicy. By to sprawdzić, zapytaliśmy ponad 120 tys. Polaków jak oceniają: po pierwsze ilość miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne), a po drugie dostęp do okolicznych szkół i przedszkoli. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 12 największych miast w Polsce, w tym ponad 3000 osób z Wrocławia. Sprawdźmy zatem, która dzielnica jest najlepiej oceniana w kategorii infrastruktury dla dzieci.
Pojawienie się z życiu dzieci to jeden z tych momentów, po którym nic już nie jest takie samo. Przy szukaniu domu czy mieszkania najważniejszy nie jest już czas dojazdu do pracy czy koszty życia. Kluczowa staje się dostępność przedszkoli czy szkół, sprawdzony pediatra w okolicy i sporo terenów na spacery. Sprawdziliśmy, która z dzielnic Wrocławia spełnia wszystkie te kryteria. Zapraszamy do lektury naszego raportu!
Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy trzy tysiące mieszkańców Wrocławia o wskazanie okolicy, w której są najlepsze warunki do życia dla rodzin z dziećmi. Pod uwagę braliśmy zarówno dostęp do szkół i przedszkoli, jak i liczbę miejsc, w których można ciekawie spędzić czas z dzieckiem. Oto, czego się dowiedzieliśmy.
Bardzo wyrównane wyniki
Jeśli chodzi o infrastrukturę dla dzieci, to wrocławianie nie widzą większych różnic między dzielnicami swojego miasta. Zwycięzca ma nad ostatnią w zestawieniu lokalizacją zaledwie 0,1 punktu przewagi. Respondenci uznali, że w każdej z wrocławskich dzielnic można z łatwością znaleźć miejsca, w których dzieci będą bawić się doskonale. Podobnie dostępność do placówek edukacyjnych zdaniem ankietowanych jest we Wrocławiu bardzo wyrównana.
Śródmieście wyraźnie lepsze niż przed dwoma laty
Laur zwycięstwa w drugiej edycji rankingu dzielnic Wrocławia przypadł w udziale Śródmieściu. To dla tej dzielnicy wyraźny awans. Przed dwoma laty Śródmieście uplasowało się dopiero na trzecim miejscu. O zwycięstwie przesądziła w głównej mierze nota za dostęp do edukacji. Przy tak wyrównanej rozgrywce kilka setnych punktu więcej zdobyte w tej kategorii pozwoliło wygrać mu całe zestawienie.
Nie zmieniła się za to pozycja Psiego Pola i to właśnie ta dzielnica ze stratą zaledwie 0,1 punktu do lidera zamyka stawkę po raz drugi z rzędu. W przypadku Psiego Pola także nota za dostęp do edukacji zadecydowała o końcowej lokacie. Dzielnica ta zdaniem respondentów odrobinę słabiej wypada pod tym kątem – i ta właśnie odrobina okazała się być decydująca. Wrocław jest miastem, gdzie na szczęście deweloperzy projektując nowe inwestycje zakładają miejsce dla dzieciaków. Są osiedla, gdzie w promieniu kilkuset metrów jest aż kilkanaście świetnie wyposażonych placów zabaw. Doskonałym przykładem są tu m.in. stabłowickie TBS-y. Duża w tym też zasługa władz miasta, które dbają o to, aby plany zagospodarowania przewidywały miejsce na atrakcje dla dzieci. Jest jednak też wiele inwestycji, gdzie deweloperzy skupili się na efektownych przestrzeniach zapominając o rodzinach z dziećmi. Częściej dotyczy to jednak lokalizacji w centrum miasta, natomiast te oddalone od centrum są bardziej przyjazne do spędzania rodzinnego czasu - informuje Jolanta Kowalska, idea-INVEST nieruchomości.
Zdaniem ankietowanych Wrocław oferuje wiele atrakcji dla dzieci. Stolica Dolnego Śląska uzyskała także dobrą notę za dostęp do edukacji. Respondenci byli usatysfakcjonowani liczbą żłobków, przedszkoli i szkół. Dzielnice w tej kategorii zostały ocenione niemal identycznie, a różnica między zwycięskim Śródmieściem a ostatnim na liście Psim Polem wynosiła zaledwie 0,1 punktu w 5-punktowej skali.
A jak wygląda sytuacja na tle innych polskich miast? Okazuje się, że choć wrocławianie są zadowoleni z infrastruktury dla dzieci, w innych miastach jest jeszcze lepiej. Spośród 12 miast, w których powstał tegoroczny Ranking Dzielnic Otodom, Wrocław ze średnim wynikiem 3,71 zajął przedostatnie miejsce, wyprzedzając jedynie Bydgoszcz (3,65). Najlepiej perspektywy nauki i zabawy dla dzieci oceniane są w Katowicach, gdzie ocena to aż 3,96.
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.
Już niedługo dalsze informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.