Która dzielnica Wrocławia jest najatrakcyjniejsza?

Choć odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa, wady i zalety poszczególnych dzielnic stolicy Dolnego Śląska przybliża badania przeprowadzone przez serwis Otodom we współpracy z OLX i agencją badawczą PBS. Na jego podstawie powstał Ranking Dzielnic Otodom. Jak wypadły w nim poszczególne części Wrocławia?

 

Ponad 140 000 Polaków, w tym 3170 mieszkańców Wrocławia odpowiedziało nam na pytania dotyczące różnych aspektów życia w ich otoczeniu. Najbardziej podstawowe brzmiało: “na ile prawdopodobne jest, że poleciłbyś znajomym mieszkanie w Twojej okolicy?”. Na podstawie odpowiedzi określiliśmy wskaźnik NPS (ang. Net Promoter Score), czyli współczynnik rekomendacji.

Najchętniej polecaną dzielnicą Wrocławia okazały się Krzyki (21 punktów w skali od -100 do 100), ale tylko niewiele gorzej oceniono Fabryczną (17 punktów). W tym zestawieniu najgorzej wypadło Stare Miasto (-9 punktów), a w środku stawki uplasowały się Psie Pole (6 punktów) i Śródmieście (0 punktów). Najchętniej odwiedzane przez turystów dzielnice centralne według wrocławian wcale nie są najbardziej atrakcyjnymi miejscami do zamieszkania.

Co ciekawe, Krzyki, które otrzymały najwyższy współczynnik rekomendacji, nie wygrały żadnej innej kategorii Rankingu Dzielnic Otodom. Drugie miejsce zajęły pod względem bezpieczeństwa, przyjaznych i uprzejmych sąsiadów, zadowolenia z cen towarów i usług oraz w kategorii “zadbana okolica”, oceniającej m. in. pracę służb komunalnych. W środku stawki znalazły się pod względem czystości, dostępności terenów zielonych, wygody zakupów i możliwości ciekawego spędzania wolnego czasu. W żadnej z badanych kategorii Krzyki nie były ostatnie. Przedostatnie, czwarte miejsce zajęły pod względem łatwości dojazdów i infrastruktury dla dzieci.

Na podstawie wyników można stwierdzić, że wysoki wskaźnik poleceń mieszkańcy Krzyków oparli bardziej na atmosferze między mieszkańcami i poczuciu bezpieczeństwa, niż innych aspektach życia.

Aż w połowie z 10 szczegółowych kategorii najwyżej uplasowała się dzielnica Fabryczna. Jej mieszkańcy wyżej, niż inni wrocławianie ocenili: dostępność terenów zielonych, infrastrukturę dla dzieci, ceny towarów i usług, służby komunalne, oraz... własnych sąsiadów. Za najbezpieczniejszą i najczystszą dzielnicę ankietowani uznali Psie Pole. Stare Miasto wygrało w kategoriach związanych z czasem wolnym oraz lokalną ofertą handlową. Najlepiej skomunikowaną dzielnicą rankingu okazało się natomiast Śródmieście.

Jak wynika z Rankingu Dzielnic Otodom, łatwość dojazdów to jedna z niewielu zalet tej części Wrocławia. Śródmieście zajęło ostatnie miejsce pod względem cen, służb komunalnych, sympatii do sąsiadów oraz czystości. W 3 kategoriach ostatnie miejsce zajęło Psie Pole, a były to: komunikacja, wygoda zakupów i dostępność infrastruktury dla dzieci.

Więcej na http://rankingdzielnic.otodom.pl.

Ranking Dzielnic Otodom. Jak się żyje we Wrocławiu?

OTODOM_Ranking_Wroclaw.pdf

PDF 1.2 MB

Share

Latest News

Website preview
Portret polskiego kredytobiorcy. Jak kredyt hipoteczny wpływa na styl życia? 
Dla Polaków mieszkanie na własność to wciąż symbol sukcesu – ale w praktyce najczęściej oznacza wieloletni kredyt hipoteczny. Według raportu “Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być” dla 87% osób w wieku 26-35 lat to jedyny sposób, by spełnić marzenie o własnych czterech kątach. Co się zmienia, gdy rata kredytu staje się najważniejszą pozycją w domowym budżecie?
media.otodom.pl
Website preview
Mieszkaniówka na rozdrożu. Kupować czy nie – oto jest pytanie
W kwietniu sprzedano najmniej mieszkań deweloperskich od początku roku – zaledwie 3,15 tys., podczas gdy oferta na siedmiu głównych rynkach wzrosła aż o 40% w porównaniu do ubiegłego roku. Stabilizacja cen i spadek aktywności na rynku wtórnym oraz najmie wskazują na niepewność, którą potęgują zapowiedziane programy wsparcia i oczekiwania na decyzje dotyczące stóp procentowych. Czy będzie przełom w kolejnych miesiącach?
media.otodom.pl
Website preview
Rynek nieruchomości oczami klientów: mniejsze obawy i duże nadzieje
Nastroje klientów na rynku nieruchomości wyraźnie się zmieniają. Obawy przed dalszymi wzrostami cen słabną – w marcu odsetek osób spodziewających się podwyżek spadł do 52%. Jednak mimo stabilizacji i rekordowej liczby dostępnych mieszkań, ponad 1/3 kupujących wciąż odczuwa presję czasu. Połowa badanych dostrzega potrzebę wprowadzenia nowego programu wsparcia kredytobiorców, szczególnie sprzedający i najemcy. Z kolei największym zainteresowaniem nadal cieszy się rynek wtórny - wynika z „Monitora Nastrojów Klientów Nieruchomości” Otodom.
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl