Kredyt, gotówka a może dziedziczenie? ​
W jaki sposób stajemy się właścicielami nieruchomości i co z nimi robimy

Ponad 30 lat temu łatwiej było kupić mieszkanie za gotówkę, obecnie młodzi muszą zaciągać kredyty, jeśli w ogóle ich na nie stać. Jak sposoby nabywania własnego M zmieniały się na przestrzeni lat? Jakie są główne mechanizmy kupowania nieruchomości i jak właściciele nimi gospodarują? Wreszcie, czy na pewno młodzi dorośli chcą wejść w posiadanie mieszkania na własność? Na te i inne pytania odpowiada raport „Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być”. 

Jak mieszkańcy Polski stają się właścicielami nieruchomości?

Obecnie młodzi dorośli, kupując mieszkanie, najczęściej mogą liczyć jedynie na kredyt. Z badania Otodom przeprowadzonego na potrzeby raportu „Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być” wynika, że aktualnie kluczowym narzędziem umożliwiającym zakup mieszkania jest kredyt hipoteczny. W grupie osób w wieku 26-35 lat tylko 13% kupiło nieruchomość za gotówkę. Dla porównania wśród respondentów powyżej 65. roku życia odsetek ten wynosi 44%. Z kolei proporcje odwracają się, gdy mówimy o dziedziczeniu mieszkania. W najmłodszej grupie wiekowej (18-25 lat) aż 63% właścicieli otrzymało mieszkanie w spadku lub w formie darowizny. W starszych grupach wiekowych ten odsetek maleje – dla grupy 36-45 lat wynosi 42%. 

Wykres Otodom z raportu Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być.
Wykres Otodom z raportu Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być.

Jednocześnie raport Otodom pokazuje, że w ciągu ostatnich pięciu lat ponad 40% kredytobiorców dokonało nadpłaty kredytu hipotecznego, co oznacza, że dążymy do wcześniejszego uregulowania zobowiązań. Najczęstsze powody nadpłat to redukcja wysokości odsetek (48%), chęć szybszego osiągnięcia pełnej własności nieruchomości (45%) oraz obniżenie bieżącej raty kredytu (34%).

Co robimy z dodatkowymi nieruchomościami?

Polacy coraz częściej traktują mieszkania jako inwestycję. 7% właścicieli wynajmuje swoje nieruchomości odpłatnie, a kolejne 7% pozostawia niewykorzystane, traktując jako lokatę nadwyżki kapitału. Wśród osób posiadających trzy lub więcej nieruchomości odsetek wynajmujących wzrasta do 33%. Jednocześnie wiele mieszkań pozostaje niewykończonych lub nieużywanych z różnych względów – na przykład z powodu braku środków na wykończenie lub w oczekiwaniu na wzrost wartości nieruchomości w przyszłości. Oczywiście postrzeganie mieszkań jako inwestycję jest motywowane dynamicznym wzrostem cen nieruchomości. Z drugiej strony, jak wynika z badania, wielu właścicieli lokali mieszkalnych nie jest w stanie ich wynająć, ponieważ brakuje im środków na wykończenie wnętrz lub pomysłu na wykorzystanie takiego aktywa.

Dlaczego rezygnujemy z własności?

Co jest ciekawe, nie wszyscy dążą do posiadania nieruchomości i nie zawsze z uwagi na brak możliwości finansowych. W badaniu Otodom aż 75% osób, które nie mają mieszkania na własność, wskazało, że główną przeszkodą są ograniczenia finansowe. 41% ankietowanych deklaruje, że nie stać ich na zakup ze względu na brak wystarczającej zdolności kredytowej. 11% wstrzymuje się z zakupem, oczekując na poprawę sytuacji rynkowej.

Wykres Otodom z raportu Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być.
Wykres Otodom z raportu Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być.

Są także głosy na rynku mieszkaniowym, które wskazują na rezygnację z zakupu mieszkania z powodów tzw. ideowych. Młodsze pokolenia cechują większa mobilność oraz skłonność do elastyczności i dostosowywania się do zmieniających się warunków życiowych. Badanie Otodom „Mieszkanie na osi czasu” wykazało, że tylko 37% osób w wieku 18-25 lat uważa, że powinni mieszkać samodzielnie – dla porównania w grupie 36-45 lat odsetek ten wzrasta do 65%. Natomiast tych, którzy chcieliby kupić mieszkanie powstrzymują głównie ceny. Największym problemem potencjalnych kupujących są rosnące ceny mieszkań oraz wysokie koszty kredytów. Czynniki takie jak niepewność gospodarcza, zmiany w polityce kredytowej oraz obawa przed długoterminowym zobowiązaniem finansowym skutecznie hamują popyt na rynku nieruchomości. 

Więcej ciekawych danych o rynku mieszkaniowym można przeczytać w raporcie Otodom „Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być”.

 

 

 

 

Share

Latest News

Website preview
Reforma planistyczna zmienia zasady gry. Sprawdzamy, z czym mierzą się właściciele działek
Wdrażana obecnie reforma planistyczna szczególnie dotknie budownictwo jednorodzinne, które, jak wynika z danych Otodom,  w 2024 roku odpowiadało za 35% wszystkich oddanych do użytkowania nieruchomości mieszkalnych. Nowe regulacje mogą nie tylko ograniczyć możliwości inwestycyjne właścicieli gruntów, ale również przełożyć się na spadek ich wartości. Sprawdzamy, z jakimi wyzwaniami mogą się mierzyć osoby planujące budowę domu na własnej działce i jakie działania warto podjąć zawczasu.
media.otodom.pl
Website preview
Rynek najmu w przededniu zmian – czy nadchodzi koniec stabilizacji cen?
Na rynku najmu od początku roku widać ożywienie po stronie popytowej – wskaźnik odpowiedzi na ogłoszenia wzrósł o 26% w porównaniu z lutym 2024. Po wyraźnym spadku w sezonie jesienno-zimowym konsekwentnie odbudowuje się także podaż. W lutym baza ofert na wynajem powiększyła się o 5% w ujęciu miesięcznym. Pozostaje pytanie, czy trend wzrostowy utrzyma się w marcu, czy też – jak w ubiegłym roku – wyhamuje po dwóch pierwszych miesiącach.
media.otodom.pl
Website preview
Zmiany na horyzoncie: rekordowa sprzedaż i pierwsze obniżki cen
Jest lepiej niż w styczniu. Na koniec lutego br. sprzedaż mieszkań od deweloperów może być nawet do 25% większa. Jednocześnie podaż utrzymuje się na rekordowym poziomie ponad 57 tys. lokali. Nic więc dziwnego, że doczekaliśmy się pierwszych spadków cen w ujęciu rocznym. A rynek wtórny podąża śladem pierwotnego. Sytuację w mieszkaniówce komentują Marcin Krasoń i Milena Chełchowska z Otodom. 
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl