Konstantynów to dzielnica z najlepszą dostępnością sklepów

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - Zakupy w Lublinie

Bez względu na to czy wybieramy się na duże zakupy czy tylko po poranne bułki dobrze jest móc szybko i sprawnie kupić to co akurat jest nam potrzebne. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadaliśmy mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytanie dotyczące dostępności sklepów w okolicy. W skali od 1 do 5 oceniano czy w pobliżu domu można zrobić wszystkie podstawowe zakupy - poczynając od małych sklepów spożywczych po największe centra handlowe. Jak wypadły poszczególne dzielnice, a jak sam Lublin na tle pozostałych 11 miast? 

AUDIO - Wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.1 Mb

Są takie miejsca, w których można wszystkie, nawet specjalistyczne zakupy, zrobić nie wsiadając do samochodu lub tramwaju. Są też takie, w których w promieniu kilku minut spaceru nie da się kupić niczego. Jak możliwość zrobienia zakupów w swojej okolicy oceniają mieszkańcy poszczególnych dzielnic Lublina? Sprawdź w Rankingu Dzielnic Otodom.

Dynamiczny rozwój

Rynek handlowy w Lublinie, jak i innych miastach regionu, od ponad 20 lat ulega dynamicznemu rozwojowi. W stolicy województwa lubelskiego funkcjonuje 14 galerii handlowych. Największym obiektem handlowym jest Galeria Olimp, która po rozroście posiada powierzchnię 60 ​ tys. m2 i oferuje punkty handlowe i usługowe. Na drugim miejscu sytuuje się galeria Felicity, na trzecim zaś IKEA Skende Shopping, czyli połączenie sklepu IKEA z centrum handlowym. W Lublinie nie brakuje również sieci dyskontowych oraz lokalnych targowisk. 

 

Konstantynów ponownie na podium

Ranking Dzielnic Otodom opierał się na przydzieleniu przez mieszkańców poszczególnych dzielnic punktacji w skali od 1 do 5, oceniającej poziom dostępności sklepów w okolicy. Okazało się, że zdaniem mieszkańców dzielnica Konstantynów ma najlepsze zaplecze handlowe dla swoich mieszkańców i zdobyła aż 4,27 punktu. Warto podkreślić, że mieszkańcy Konstantynowa wskazali swoją dzielnicę za najlepszą również w rankingu realizowanym przez Otodom w 2017 roku. Można tu znaleźć sieciowe sklepy spożywcze, dyskonty, sklepy z artykułami budowlanymi, zaś w pobliżu zlokalizowana jest Galeria Orkan.

W całym Lublinie jest mnóstwo hipermarketów i galerii, a ostatnio pojawiło się bardzo dużo małych sieciowych sklepów. Miasto jest na tyle kompaktowe, że zrobienie zakupów nie powinno sprawić kłopotu mieszkańcom żadnej dzielnicy – komentuje Łukasz Łukawski, 4te Piętro.

Wielki sukces Bronowic

Na drugim miejscu sytuuje się dzielnica Bronowice, co wiąże się z nobilitacją, porównując z 17 miejscem w 2017 roku. Bronowice znajdują się w pobliżu galerii handlowej Felicity, zawierają Outlet marek Lee, Wrangler, Mustang, oraz liczne dyskonty spożywcze.

Niedosyt mieszkańców Głusku i Kolonii Pliszczyn

Najgorzej kształtuje się sytuacja w Głusku, czyli obszarze, który dopiero od 1989 został wchłonięty przez Lublin. W jego obrębie nie znajduje się żadna galeria handlowa ani dyskont spożywczy, co najwidoczniej wpływa na niezadowolenie mieszkańców. 

Lublin na tle pozostałych miast 

Wśród 12 miast, dla których powstał Ranking Dzielnic Otodom 2020, w kwestii dostępności sklepów Lublin sytuuje się w drugiej połowie stawki, zajmując 7 miejsce (średnia dla całego miasta to 3,85), wyprzedzając Wrocław (3,84), Szczecin (3,83) oraz Bydgoszcz (3,7). Pierwsze miejsce zajmują ex aequo Katowice oraz Poznań (4,03). 

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już wkrótce kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt