Karwiny najlepszą dzielnicą dla rodzin z dziećmi w Gdyni

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - dzielnica przyjazna dzieciom - Gdynia

Z okazji ​ Międzynarodowego Dnia Dziecka przypadającego 1 czerwca prezentujemy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii infrastruktura dla dzieci. Nawet jeśli na razie nie posiadamy potomstwa, zakup mieszkania czy domu to inwestycja na długie lata, więc warto od razu sprawdzić czy w wymarzonej lokalizacji będziemy mieli jak spędzać czas z dzieckiem oraz jakie warunki edukacyjne miasto oferuje w konkretnej dzielnicy. By to sprawdzić, zapytaliśmy ponad 120 tys. Polaków jak oceniają: po pierwsze ilość miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne), a po drugie dostęp do okolicznych szkół i przedszkoli. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 12 największych miast w Polsce, w tym prawie 1500 osób z Gdyni. Sprawdźmy zatem, która dzielnica jest najlepiej oceniana w kategorii infrastruktury dla dzieci.

AUDIO wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 723 Kb

 

W której dzielnicy Gdyni są najlepsze warunki do wychowywania dzieci? Gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie? W których obszarach miasta dzieci będą mogły atrakcyjnie spędzić czas wolny? Odpowiedzi kryją się w wynikach Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Rodzina w Gdyni

Gdynia jest kolejnym miastem w Polsce, które boryka się z ujemnym przyrostem naturalnym. Liczba mieszkańców zmniejsza się z roku na roku, co obrazuje zestawienie liczby ludności z 2011 roku, które wynosiło 248 939 mieszkańców, z szacowaniem z 2019 roku, wynoszącym 246 244 osób. Z danych z Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku wynika, iż sytuacja będzie się pogłębiać, a tendencja spadkowa utrzymywać. Urząd Statystyczny prognozuje, że liczba ludności Gdyni do 2030 roku może skurczyć się nawet o kolejne 9 tysięcy osób. Władze miasta próbują łagodzić sytuację wprowadzając Kartę Mieszkańca, która wiąże się z różnymi korzyściami. Przykładowo, dla wielodzietnych rodzin przygotowano projekt Rodzina Gdynia Plus, który polega na zapewnieniu wielodzietnym rodzinom bezpłatnego podróżowania komunikacją miejską. Jak sytuacja rodzin z dziećmi kształtuje się w Gdyni? Tego dowiedzieliśmy się od mieszkańców!

W Karwinach dzieci nie dopada nuda

Badania opierały się na przydzieleniu przez mieszkańców poszczególnych dzielnic Gdyni punktacji w skali od 1 do 5, oceniając dostępność miejsc do spędzania wolnego czasu z dzieckiem oraz placówek edukacyjnych.

Na pierwszym miejscu rankingu sytuują się Karwiny, które otrzymały aż 4,15 punktu na 5 możliwych do zdobycia. Obszar ten zdobył został świetnie oceniony w dużej mierze za dostępność miejsc, w których można spędzić wolny czas z dzieckiem. W dzielnicy znajduje się kilka placów zabaw, na przykład zmodernizowany w 2019 przy ulicy Korzennej. Rodzice mogą ponadto zapisać dziecko do placówek, gdzie odbywają się zajęcia sportowe dla dzieci. Oprócz tego w obrębie dzielnicy umiejscowione są zespoły szkół szkolno-przedszkolnych, szkoły podstawowe, przedszkola. 

Niewiele gorzej punktowaną dzielnicą jest Chwarzno-Wiczlino (4,11), która góruje nad Karwinami zapleczem edukacyjnym, za to została gorzej oceniona pod względem dostępności miejsc atrakcyjnych dla dzieci. Chwarzno-Wiczlino to dzielnica, która zajmuje najwięcej powierzchni, zawierająca bogatą ofertę placówek edukacyjnych dla swoich mieszkańców. W dzielnicy znajdują się licea ogólnokształcące, przedszkola w formule publicznej i niepublicznej, szkoły podstawowe oraz zespół szkół szkolno-przedszkolny. 

Pogórze - brakuje miejsc do spędzania wolnego czasu z dzieckiem

Na samym końcu rankingu plasuje się dzielnica Pogórze. Mieszkańcy swoimi ocenami sygnalizują, że w obrębie dzielnicy nie ma wystarczającej ilości atrakcji dla dzieci, nieco lepiej kształtuje się sytuacja placówek edukacyjnych. Znajdziemy tam szkoły podstawowe, również przedszkola publiczne i niepubliczne. Kolejne dzielnice, które wykazują niewystarczający poziom infrastruktury dla dzieci to: Oksywie oraz Leszczynki. Orłowo można traktować jako dzielnicę premium, dlatego koszty życia są również na tym poziomie. Jeśli chodzi o Wzgórze jest to dzielnica w bardzo dobrej lokalizacji z której "wszędzie jest blisko". Interesują się nią nie tylko osoby prywatne, ale i inwestorzy. Ma to swoje odzwierciedlenie w cenach - komentuje Julia Jarmuła Starnawska&Boleńska Nieruchomości.

Gdynia na tle pozostałych miast

Na tle pozostałych 11 miast Gdynia sytuuje się w środku klasyfikacji, obejmując piąte miejsce (3,83). Najbardziej przyjaznym miastem dla rodzin z dziećmi okazały się Katowice (3,96), drugie miejsce zajmuje Poznań (3,89). Ostatnie miejsce w rankingu należy do Bydgoszczy (3,65). 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Już niedługo dalsze informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.

Havas PR Warsaw

Biuro Prasowe Otodom

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt