Gdańszczanie zadowoleni z poziomu bezpieczeństwa.

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - bezpieczeństwo

Już po raz drugi Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają miejsce, w którym mieszkają. Badanie zostało przeprowadzone na grupie ponad 120 tys. osób. Można było przyznać od 1 do 5 punktów w każdej z kilkunastu kategorii. Oceniano między innymi: bezpieczeństwo, komunikację, koszty życia, ekologię, relacje sąsiedzkie oraz dostępność sklepów i ​ atrakcji kulturalnych. ​ Dzisiaj ujawniamy jaka dzielnica Gdańska jest zdaniem mieszkańców najbezpieczniejsza.

Idealny dom czy mieszkanie to nie tylko odpowiedni metraż, świetna cena, doskonały rozkład pomieszczeń i wymarzony widok z okna – to także najbliższa okolica, w której chcemy czuć się bezpiecznie. Gdzie w Gdańsku najłatwiej o taką lokalizację? Która dzielnica miasta jest najbardziej bezpieczna zdaniem mieszkańców? Sprawdź wyniki Rankingu Dzielnic Otodom!

Bezpieczeństwo w mieście to silna strona Gdańska 

Poprosiliśmy mieszkańców Gdańska o odpowiedź na dwa pytania dotyczące bezpieczeństwa. Po pierwsze chcieliśmy wiedzieć, czy w swojej dzielnicy czują się pewnie, także po zmroku. Drugie pytanie dotyczyło dzieci – sprawdzaliśmy, czy we własnej dzielnicy najmłodsi obywatele Gdańska są bezpieczni poza domem. Okazało się, że w obu przypadkach respondenci ocenili swoje miasto bardzo wysoko. 

Aż szesnaście dzielnic otrzymało cztery lub więcej punktów w pięciopunktowej skali ocen za bezpieczeństwo. Tylko dwie dzielnice zostały ocenione na mniej niż trzy punkty. Choć w pozostałych kategoriach oceny były również wysokie, to bezpieczeństwo w mieście zdecydowanie wyróżniało się na ich tle. Innymi słowy mieszkańcy Gdańska czują się w swoim mieście wyjątkowo pewnie. 

Kiedy porównaliśmy oceny jakie padły w Gdańsku z wynikami w 11 pozostałych miast, dla których powstał Ranking Dzielnic Otodom 2020 okazało się, że gdańszczanie czują się prawie najbezpieczniej. Prawie, bo najwyższa ocena padła w Lublinie - 3,92, a Gdańsk wraz z Białymstokiem ustępują liderowi zaledwie o jedną setną punkta. Najmniejsze poczucie bezpieczeństwa panuje w Łodzi, gdzie średnia ocena to 3,43.

 

Spore zmiany w czołówce najbezpieczniejszych dzielnic Gdańska

W pierwszej edycji rankingu dzielnic Gdańska z 2017 roku w kategorii bezpieczeństwo wygrała Wyspa Sobieszewska, druga była Strzyża, a na trzecim miejscu uplasowały się ex aequo Brętowo i Osowa. W drugiej edycji jedynie Brętowo utrzymało się w czołówce, pozostałe dzielnice zostały ocenione wyraźnie słabiej. Co ciekawe najbardziej w zestawieniu spadła Wyspa Sobieszewska – tym razem uplasowała się dopiero na siedemnastej lokacie.

Zwycięzcą drugiej edycji rankingu dzielnic Otodom zostało Przymorze Małe, które uzyskało aż 4,34 punktu na 5 możliwych. Drugie miejsce zajęło wspomniane Brętowo, trzeci natomiast był VII Dwór. – Przymorze i VII Dwór to dzielnice mocno zurbanizowana, z pełną infrastrukturą – nie tylko handlową, ale również rekreacyjną. W tej części miasta ciężko o ulice niedoświetlone czy wyludnione, stąd prawdopodobnie bardzo wysoko ocenione poczucie bezpieczeństwa. Brętowo ma najniższy w Gdańsku wskaźników przestępstw, tj. 7 przestępstw na 1000 mieszkańców. Średnia dla Gdańska to 23,2 – informuje Sebastian Wielgus, laureat nagrody Lider Nieruchomości Otodom w kategorii Pośrednik Roku.

 

Młyniska i Letnica mocno odstają od średniej 

Na drugim końcu zestawienia z notą na poziomie zaledwie 2,51 punktu uplasowały się Młyniska. Mimo że w pierwszej edycji rankingu Otodom Młyniska zajęły dobre trzynaste miejsce, w drugiej odsłonie naszego zestawienia to właśnie tę część miasta ankietowani wskazali jako najmniej bezpieczną dzielnicę Gdańska. Wyraźnie od średniej odstawała też Letnica, która została oceniona na 2,78 punktu.

Mieszkańcy Gdańska są wyjątkowo zadowoleni z poziomu bezpieczeństwa w ich mieście. Niemal połowa dzielnic została oceniona na co najmniej czwórkę w pięciostopniowej skali. Zwycięzcą drugiej edycji rankingu Otodom zostało Przymorze Małe, wyprzedzając Brętowo i VII Dwór. Najwięcej do poprawy w kwestii bezpieczeństwa zdaniem ankietowanych jest na Młyniskach i Letnicy.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Wkrótce będziemy przekazywać informacje o ​ wynikach w kolejnych kategoriach rankingu.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt