Fundusze inwestycyjne mają ambitne plany. Czy to szansa dla polskiego rynku najmu?

Szacuje się, że w ciągu najbliższych 6 lat liczba mieszkań na wynajem należących do inwestorów instytucjonalnych może zwiększyć się w Polsce z 8 do nawet 90 tysięcy. Według prognoz Otodom i Polityki Insight w niektórych miastach, jeszcze w tej dekadzie, ich udział w zasobie mieszkaniowym przekroczy 1%. Dalszy wzrost aktywności funduszy dla rynku najmu oznacza przede wszystkim profesjonalizację.

Fundusze inwestycyjne kupujące mieszkania i wprowadzające je na rynek najmu działają w Polsce od 2016 r. Według badania Fundacji Rynku Najmu w 2021 r. liczba mieszkań należących do inwestorów instytucjonalnych wynosiła w Polsce 7,9 tys. lokali, a kolejne 26 tys. było w budowie. Może się wydawać, że na tle całego rynku to niewiele, ale prognozy ekspertów są tu jednoznaczne: ta liczba będzie nadal rosła, i to szybko. Za 6 lat na rynku może być już nawet 90 tys. lokali należących do funduszy inwestycyjnych, szacuje Przemysław Chimczak-Bratkowski z ThinkCo i Fundacji Rynku Najmu. Z kolei Katarzyna Kuniewicz, Head of Residential Research w obido i Otodom ocenia, że realizacja jedynie obecnie znanych planów funduszy spowoduje czterokrotny wzrost rynku najmu instytucjonalnego w Polsce w tzw. sektorze living. Dwie przykładowe transakcje z 2021 r. ilustrują, z jaką skalą inwestycji mamy do czynienia: fundusz NREP kupił ponad tysiąc, a Heimstaden Bostad 2,5 tys. mieszkań w Warszawie. Pierwsza transakcja opiewała na 450 mln zł, a druga na 1,4 mld zł.

Czy jest się czego obawiać?

Jednym z problemów, na które zwracają uwagę przeciwnicy funduszy, jest możliwa redukcja liczby lokali na sprzedaż i zajmowanie przez ten sektor gruntów o przeznaczeniu mieszkaniowym. Ekspertka obido i Otodom Katarzyna Kuniewicz zauważa jednak, że te obawy nie znajdują potwierdzenia w statystykach i wpływ tego czynnika może być ograniczony.

–Jeszcze w 2020 roku 80% transakcji o tym charakterze obejmowało budynki realizowane na gruntach o przeznaczeniu mieszkaniowym, czyli takich, na których mogłyby również powstać mieszkania na sprzedaż. Tymczasem już w 2021 roku udział transakcji z budynkami zlokalizowanymi na tego typu gruntach był wyraźnie mniejszy i wyniósł 56%. Działo się tak dlatego, że wraz ze wzrostem liczby transakcji, skłonność funduszy do zakupów lokali budowanych na gruntach usługowych i mieszanych wyraźnie wzrosła – wskazuje Kuniewicz.

Przemysław Chimczak-Bratkowski ocenia, że mieszkania oferowane przez fundusze inwestycyjne oznaczają dodatkowy napływ mieszkań na rynek, nie oddziałując przy tym na takie jego segmenty, jak agencje nieruchomości.

Trudno mówić o wpływie funduszy na agencje rynku mieszkaniowego, które operują mieszkaniami z rynku wtórnego. Nie należy się też obawiać zmniejszenia znaczenia rynku mieszkań własnościowych – nawet na bardzo rozwiniętych rynkach rozproszona własność stanowi zdecydowaną większość – komentuje ekspert z Fundacji Rynku Najmu.

Rynek mieszkań potrzebuje nowych lokali, tymczasem klienci nie zawsze znajdują na nim to, czego szukają przede wszystkim pod względem jakościowym. Zdaniem Przemysława Chimczaka-Bratkowskiego, fundusze są szansą na podniesienie jakości mieszkań, np. w zakresie standardu wykończenia oraz obsługi.

Rozwój funduszy inwestycyjnych może też wpłynąć korzystnie na postrzeganie rynku mieszkań na wynajem. Najem instytucjonalny to stabilność, co nie zawsze jest gwarantowane przez wynajęcie mieszkania od osoby prywatnej. Według autorów raportu Otodom i Polityki Insight1 najem instytucjonalny może być jednym z czynników prowadzących do profesjonalizacji rynku najmu. Taka profesjonalizacja powinna przekonać Polaków do wynajmowania mieszkań, obecnie zniechęconych do tej formy użytkowania nieruchomości m.in. niewystarczającą ochroną przed eksmisją. W Polsce jedynie ok. 4% osób mieszka w wynajętych lokalach. Jest to ponad pięciokrotnie mniej niż średnia unijna. Jednocześnie 44% Polaków uważa, że płacenie za wynajem jest nieopłacalne i woli kupić mieszkanie nawet kosztem spłaty wieloletniego kredytu.

Więcej w najnowszym magazynie Lighthouse.

1 Kwartalnik mieszkaniowy. Raport o sytuacji na rynku mieszkań w IV kwartale 2021 r.

Share

Latest News

Website preview
Portret polskiego kredytobiorcy. Jak kredyt hipoteczny wpływa na styl życia? 
Dla Polaków mieszkanie na własność to wciąż symbol sukcesu – ale w praktyce najczęściej oznacza wieloletni kredyt hipoteczny. Według raportu “Szczęśliwy dom. Mieszkaniowe mieć czy być” dla 87% osób w wieku 26-35 lat to jedyny sposób, by spełnić marzenie o własnych czterech kątach. Co się zmienia, gdy rata kredytu staje się najważniejszą pozycją w domowym budżecie?
media.otodom.pl
Website preview
Mieszkaniówka na rozdrożu. Kupować czy nie – oto jest pytanie
W kwietniu sprzedano najmniej mieszkań deweloperskich od początku roku – zaledwie 3,15 tys., podczas gdy oferta na siedmiu głównych rynkach wzrosła aż o 40% w porównaniu do ubiegłego roku. Stabilizacja cen i spadek aktywności na rynku wtórnym oraz najmie wskazują na niepewność, którą potęgują zapowiedziane programy wsparcia i oczekiwania na decyzje dotyczące stóp procentowych. Czy będzie przełom w kolejnych miesiącach?
media.otodom.pl
Website preview
Rynek nieruchomości oczami klientów: mniejsze obawy i duże nadzieje
Nastroje klientów na rynku nieruchomości wyraźnie się zmieniają. Obawy przed dalszymi wzrostami cen słabną – w marcu odsetek osób spodziewających się podwyżek spadł do 52%. Jednak mimo stabilizacji i rekordowej liczby dostępnych mieszkań, ponad 1/3 kupujących wciąż odczuwa presję czasu. Połowa badanych dostrzega potrzebę wprowadzenia nowego programu wsparcia kredytobiorców, szczególnie sprzedający i najemcy. Z kolei największym zainteresowaniem nadal cieszy się rynek wtórny - wynika z „Monitora Nastrojów Klientów Nieruchomości” Otodom.
media.otodom.pl

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

* wg danych za grudzień 2024 r.

Kontakt

Biuro Prasowe Otodom: Linkleaders

otodom@linkleaders.pl

www.otodom.pl