Dojlidy Górne najdroższą dzielnicą Białegostoku

Dojlidy Górne najdroższą dzielnicą Białegostoku

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia w Białymstoku

Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na zakup nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce? Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom Białystok ranking dzielnic KOSZTY ŻYCIA.mp3 - 1 MB

W której części Białegostoku wysokość cen nieruchomości są najbardziej dotkliwe? Gdzie utrzymanie się wymaga największych nakładów finansowych? Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy ponad 1500 mieszkańców miasta o ocenę kosztów życia w swojej okolicy. Oto, czego się dowiedzieliśmy. 

Ceny nieruchomości trudne do przełknięcia 

O ile same koszty utrzymania w Białymstoku nie są dla kieszeni mieszkańców przesadnym obciążeniem, o tyle ceny nieruchomości w opinii ankietowanych są wysokie. W efekcie w drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom lokalizacja najwyżej notowana w zestawieniu otrzymała zaledwie 3,33 punktu na 5 możliwych do zdobycia. 

Story image
Story image

 

Słoneczny Stok najbardziej przyjazny kieszeni 

W zgodnej opinii ankietowanych najtańszą dzielnicą w Białymstoku jest Słoneczny Stok. Mieszkańcy uznali, że zarówno ceny nieruchomości, jak i koszty utrzymania się właśnie w tej części miasta są najniższe. Na podium znalazły się również Starosielce i Nowe Miasto – tu też koszty życia są całkiem przyjazne kieszeni. 

Co ciekawe zwycięzcy pierwszej odsłony Rankingu Dzielnic Białegostoku z 2017 roku w tej edycji zostali ocenieni wyraźnie słabiej. Poprzedni lider, czyli Osiedle Młodych, tym razem uplasował się dopiero na ósmym miejscu, zaś trzeci dwa lata temu Antoniuk spadł na dziesiątą pozycję. Najbardziej spektakularny spadek stał się jednak udziałem drugiego w roku 2017 Osiedla Piasta II – tym razem respondenci ocenili tę lokalizację na zaledwie 2,86 punktu, co pozwoliło na zajęcie dopiero szesnastego miejsca. 

Wysokie koszty życia na Dojlidach Górnych 

Zestawienie zamykają Dojlidy Górne, ocenione przez ankietowanych na zaledwie 2,63 punktu. Na tak niską notę wpłynęły przede wszystkim ceny nieruchomości – w zgodnej opinii respondentów to właśnie w tej dzielnicy domy i mieszkania kosztują najwięcej w Białymstoku. Zdaniem mieszkańców stolicy Podlasia bardzo wysokie koszty życia są również na Zawadach, Bojarach i w Centrum. 

Mieszkańcy Białegostoku mają sporo zastrzeżeń co do cen nieruchomości w swoim mieście. To właśnie wysokie koszty zakupu domu bądź mieszkania sprawiają, że w zgodnej opinii respondentów utrzymanie się w stolicy Podlasia jest sporym obciążeniem dla kieszeni. 

Story image
Story image

 

Białystok, a inne miasta Rankingu

Na tle innych miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020 Białystok wypada jednak… bardzo dobrze! Okazuje się, że średnia ocena 2,94, która padła w tym mieście jest najwyższą w kraju. Drugie miejsce  zajmuje Lublin (2,84), a trzecie – Bydgoszcz (2,83). Najmniej zadowoleni z poziomu cen są mieszkańcy Warszawy (2,43), Krakowa (2,51) i Wrocławia (2,52).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już niedługo kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

Jarosław Krawczyk
Jarosław Krawczyk Otodom - kontakt dla mediów

 

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. Każdego dnia z serwisu Otodom korzysta średnio ponad 320 tys. osób, a 50 procent użytkowników robi to korzystając z mobilnej strony lub aplikacji. Codziennie pojawia się w nim średnio 6 tysięcy nowych ofert. W listopadzie  2019 serwis odwiedziło ponad 2,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.