Czy rodzaj ogrzewania ma znaczenie przy wyborze domu lub mieszkania?

Opłaty za zużycie energii elektrycznej, gazu czy ciepła to jedne z większych pozycji w budżecie domowym. Jak duże? Już od kwietnia 2023 r. będzie można zapytać o to każdego właściciela mieszkania czy domu. I dobrze, bo zgodnie z danymi Otodom, Polacy już dziś bacznie przyglądają się tym kwestiom, poszukując własnego M.

iStock-1453048454.jpg

Zamierzasz sprzedać lub wynajmować mieszkanie? Będziesz musiał pokazać świadectwo energetyczne. Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego, określającego zapotrzebowanie danej nieruchomości na energię dotyczyć będzie teraz wszystkich budynków – nawet tych wybudowanych przed 2009 r. Dokument ten zawiera dane i wskaźniki dotyczące zapotrzebowania obiektu na energię na potrzeby wentylacji, klimatyzacji, oświetlenia, przygotowywania ciepłej wody użytkowej i systemu centralnego ogrzewania. 

Obowiązkowe świadectwo energetyczne

Świadectwa energetyczne jako niezbędny element dokumentacji budynku mieszkalnego wprowadzono w 2009 r. Wymóg jego posiadania obejmował obiekty realizowane zarówno przez deweloperów, jak i inwestorów indywidualnych budujących domy. Od kwietnia 2023 r. obowiązek posiadania takiego “ekopaszportu” rozszerzony zostanie również na budynki wybudowane przed 2009 r. Nowe przepisy będą dotyczyły każdego domu jednorodzinnego i obiektu wielorodzinnego. Co ważne, podanie informacji zawartych w tym dokumencie będzie konieczne już na etapie wystawienia oferty sprzedaży.

Tymczasem jak wynika z analiz Otodom, zaledwie 60% z ponad 69 tys. ofert domów wystawionych na sprzedaż w 2022 r. za pośrednictwem serwisu miało informację o typie ogrzewania. Równolegle rośnie zainteresowanie użytkowników serwisu tą właśnie informacją.

Czym najczęściej ogrzewane są domy w Polsce?

Ponad 60% domów wystawionych na sprzedaż za pośrednictwem Otodom była w 2022 r. ogrzewania gazem. Drugim najczęściej występującym typem ogrzewania były pompy ciepła, ale było to zaledwie 16% ofert. Podobny udział miały oferty domów z ogrzewaniem kominkowym (14,5%) i węglowym (13%). Jeśli przyjrzymy się osobno rynkowi pierwotnemu i wtórnemu nie będzie zaskoczeniem, że na rynku pierwotnym gazowy sposób ogrzewania jest bardziej popularny, a udział ofert nieruchomości z tym typem ogrzewania wyniósł ponad 66%. Na rynku wtórnym było to 59%. W przypadku domów „z drugiej ręki”, aż 20% stanowiły te ogrzewane węglem. Z kolei na rynku pierwotnym na drugim miejscu wśród źródeł ciepła znalazły się pompy ciepła (31,5%). Średnio 5% ofert na obu rynkach to nieruchomości ogrzewane z sieci miejskiej. Co ciekawe, dane Otodom pokazują też duże różnice w dominującym typie ogrzewania zależnie od regionu Polski. W województwie podkarpackim i mazowieckim ponad 70% oferowanych do sprzedaży domów ogrzewanych było gazem (odpowiednio 73% i 71,3%). Natomiast najmniej takich ogłoszeń było w województwie warmińsko-mazurskim (36%). Ogrzewanie węglowe najczęściej występowało w ogłoszeniach w województwie świętokrzyskim i opolskim ​ odpowiednio 30% i 27%.

– Co ciekawe, z naszych analiz wynika, że aż 32% ofert domów w województwie łódzkim jest podłączona do ogrzewania miejskiego. To czterokrotnie częściej niż w województwie mazowieckim, z kolei w pozostałych regionach ten odsetek nie przekracza 5% – zauważa Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom.

Rodzaj ogrzewania coraz ważniejszy przy wynajmie

Rok 2022 był wyjątkowo intensywny na rynku najmu. Liczba wyszukiwań na portalu Otodom wzrosła o 23% r/r. Jednocześnie oferta dostępnych do wynajmu mieszkań była w szczycie sezonu niższa niż przed rokiem. Mimo ograniczonej podaży, w ostatnim kwartale 2022 r., zauważalnie wzrosła liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem z wybranym parametrem „typ ogrzewania”.

Wzrost liczby wyszukiwań z tym parametrem widoczny był od początku 2022 r., by osiągnąć najwyższy poziom w okresie lipiec-wrzesień. To oczywiście zbiega się ze szczytem zainteresowania mieszkaniami na wynajem w minionym roku. Nie zmienia to jednak faktu, że w listopadzie 2022 r. użytkownicy Otodom wyszukiwali mieszkania na wynajem, zwracając uwagę na typ ogrzewania 2,5-krotnie częściej niż w 2021 r. Wzrost wyniósł 149% r/r. – wskazuje Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom.

Wśród poszukujących, którzy kierowali się parametrem typu ogrzewania największe zainteresowanie budziło ogrzewanie miejskie (wzrost aż o 110%). O 60% wzrosła liczba zapytań z parametrem “ogrzewanie elektryczne”, a o 46% liczba zapytań o mieszkania na wynajem ogrzewane gazem.

– Widać wyraźnie, że ten czynnik nawet w okresie nietypowej dotąd ograniczonej podaży zaczął przybierać na znaczeniu. Powodem jest zapewne inflacja i rosnące koszty energii, ale nie można pominąć również coraz większej świadomości ekologicznej konsumentów. Wprowadzenie obowiązku informowania o zapotrzebowaniu nieruchomości na energię może jeszcze wzmocnić ten trend. ​ – uważa ekspertka Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdzają niezależne audyty Gemius/PBI. Każdego miesiąca trafia do nas ok. 4 mln unikalnych użytkowników, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Poza obszerną bazą ogłoszeń, Otodom sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia i dzieli się najświeższymi danymi, a także pozwala spełniać marzenia o szczęśliwym domu. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.