Ceny nowych mieszkań w Poznaniu rosną, ale znacznie wolniej niż w innych miastach

Podsumowanie roku 2019

Prawie 7200 zł za metr kwadratowy – średnio tyle poznańscy deweloperzy żądali za metr kwadratowy mieszkania w 2019 roku. Dane dotyczące cen na rynku pierwotnym opublikował Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości. Wynika z nich, że ceny nowych mieszkań w stolicy Wielkopolski były w ubiegłym roku wyższe o 7,64% niż rok wcześniej.

Średnia poznańska cena, 7184 zł, na pierwszy rzut oka może wydawać się wysoka, jednak nie odbiega znacząco od ogólnopolskiej średniej, która wyniosła w ubiegłym roku 7114 zł. Deweloperzy znacznie więcej oczekiwali choćby w Warszawie (8844 zł), Krakowie (8178 zł) czy Gdańsku (8155 zł). Prawie o 500 zł droższy niż w Poznaniu był metr nowego mieszkania we Wrocławiu. Tańsze od Stolicy Wielkopolski były natomiast Katowice, Szczecin czy Łódź.

– Warto zwrócić uwagę, że nawet tam ceny nowych mieszkań rosną znacznie szybciej niż w Poznaniu. Wysoki popyt, napędzany dodatkowo przez zakupy inwestycyjne, niskie stopy procentowe, coraz droższą pracę i materiały budowlane – to wszystko sprawia, że w niektórych miastach ceny szybują w ekspresowym tempie. Przykładowo w Gdańsku ceny były w ubiegłym roku wyższe o 21%, w Katowicach o 20%, w Szczecinie o 19%, a we Wrocławiu o 17% niż w roku 2018. Na tym tle Poznań, ze swoją niespełna 8-procentową podwyżką, jawi się jako jeden z najmniej dynamicznych rynków – podkreśla Michał Szczudlak, Head of Data and Analytics Otodom.

Na relatywnie niewielkie podwyżki miała bez wątpienia wpływ duża aktywność deweloperów, którzy na rynek wprowadzają mieszkania zarówno w centrum miasta, jak i okalających Poznań miejscowościach. Zainteresowani zakupem nowego mieszkania znajdą w Otodom aż 121 nowych inwestycji deweloperskich.

2019 na poznańskm rynku pierwotnym.docx

DOCX - 113 Kb

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt