Białystok z bardzo atrakcyjną ofertą dla dzieci

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - Białystok - okolica przyjazna dzieciom

Z okazji ​ Międzynarodowego Dnia Dziecka przypadającego 1 czerwca prezentujemy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii infrastruktura dla dzieci. Nawet jeśli na razie nie posiadamy potomstwa, zakup mieszkania czy domu to inwestycja na długie lata, więc warto od razu sprawdzić czy w wymarzonej lokalizacji będziemy mieli jak spędzać czas z dzieckiem oraz jakie warunki edukacyjne miasto oferuje w konkretnej dzielnicy. By to sprawdzić, zapytaliśmy ponad 120 tys. Polaków jak oceniają: po pierwsze ilość miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne), a po drugie dostęp do okolicznych szkół i przedszkoli. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 12 największych miast w Polsce, w tym ponad 1500 osób z Białegostoku. Sprawdźmy zatem, która dzielnica jest najlepiej oceniana w kategorii infrastruktury dla dzieci.

wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 619 Kb

 

W której dzielnicy Białegostoku warunki do wychowywania dzieci są najlepsze? Gdzie jest wystarczająca liczba żłobków, przedszkoli i szkół? W której części miasta jest najwięcej ciekawych miejsc, w których można atrakcyjnie spędzić czas z najmłodszymi? Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom sprawdziliśmy to, przepytując ponad 1500 mieszkańców Białegostoku. Oto, czego się dowiedzieliśmy. 

 

Edukacja jest na wysokim poziomie, ale… 

Białystok otrzymał od swoich mieszkańców bardzo wysoką notę za infrastrukturę dla dzieci. Aż pięć dzielnic zostało ocenionych na więcej niż cztery punkty na pięć możliwych. O tak dobrej opinii wśród respondentów zadecydowała przede wszystkim oferta edukacyjna. W zgodnej opinii ankietowanych w Białymstoku zarówno szkół, jak i przedszkoli oraz żłobków jest pod dostatkiem. 

Białostoczanie z chęcią przywitaliby w swoim mieście za to więcej miejsc i instytucji, w których można ciekawie spędzić czas z dzieckiem. Takich obiektów zdaniem respondentów w stolicy Podlasia nieco brakuje. 

Na tle innych miast Białystok i tak wypada bardzo dobrze. Wśród 12 miejscowości, dla których powstał Ranking Dzielnic Otodom 2020, Białystok zajął 3. miejsce, ze średnim wynikiem 3,87. Bardziej zadowoleni z infrastruktury dla dzieci są jedynie mieszkańcy Katowic (3,96) i Poznania (3,89). Najgorzej w takim zestawieniu wypadła Bydgoszcz, gdzie poziom zadowolenia sięga tylko 3,65 punktu na pięć możliwych.

Antoniuk kolejny raz bezkonkurencyjny 

W pierwszej edycji Rankingu Dzielnic Białegostoku w 2017 roku miejsca na podium wywalczyły Antoniuk, Piasta I oraz Leśna Dolina. Po dwóch latach w czołówce ostała się zaledwie jedna z tych lokalizacji. I tak po raz kolejny mieszkańcy uznali, że dzielnicą wręcz stworzoną do wychowywania dzieci jest Antoniuk, który został oceniony na 4,30 punktu na 5 możliwych do zdobycia. Na drugim miejscu uplasował się Słoneczny Stok, trzecie zaś było Osiedle Mickiewicza. Każda z tych dzielnic jest chętnie wybierana przez ludzi młodych. W przypadku Antoniuka podyktowane jest to bliskością centrum, ale także dużą liczbą przedszkoli i żłobków. Kolejną zaletą tej dzielnicy jest Park Antoniuk, który sprzyja rodzinnemu spędzaniu czasu na powietrzu. Słoneczny Stok jest z kolei dzielnicą, w której niemal przy każdym bloku znajdziemy plac zabaw. Na osiedlu tym mieści się też rodzinny basen z atrakcjami dla dzieci, zjeżdżalniami czy nauką pływania. Z kolei Osiedle Mickiewicza położone jest bezpośrednio przy Parku Zwierzynieckim z miejskim ZOO oraz Parku Planty z jednym z najpopularniejszych miejskich placów zabaw - mówi Piotr Kurzawa, Express House Nieruchomości.

Dojlidy Górne wyraźnie odstają od średniej 

Oferta edukacyjna i rozrywkowa dla dzieci w jednej z białostockich dzielnic zdaniem respondentów wyraźnie odstaje od średniej. Mowa o Dojlidach Górnych, które mieszkańcy ocenili na zaledwie 2,86 punktu. O tak niskiej nocie zaważy przede wszystkim brak w tej części miasta atrakcyjnych miejsc, w których można wartościowo spędzić czas z najmłodszymi. 

W zgodnej opinii mieszkańców Białegostoku oferta edukacyjna w tym mieście stoi na bardzo wysokim poziomie. Nieco gorzej jest z atrakcjami dla najmłodszych. Ankietowani chętnie przywitaliby w stolicy Podkarpacia nowe miejsca, w których mogliby pobawić się i spędzić ciekawie czas z dziećmi. Najwięcej do zrobienia w tej kwestii jest na Dojlidach Górnych. Najbliżej ideału z kolei jest Antoniuk, który drugi raz z rzędu wygrał w tej kategorii Rankingu Dzielnic Otodom. 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Już niedługo dalsze informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt