Bezpiecznie jak na Łacinie

Ranking Dzielnic Otodom 2020

Gdzie w mieście najgorsze ejbry, czyli w gwarze poznańskiej łobuzy? Poznań, który na ogół uważa się za bezpieczny, ma jednak rejony, w których po zmroku nie czują się komfortowo nawet ich wieloletni mieszkańcy. Co wobec tego odróżnia Łacinę od ulicy Głównej?

Pytania dotyczące bezpieczeństwa w poszczególnych rejonach miasta są kluczowe, nie tylko dla poszukujących nieruchomości, lecz także ich stałych mieszkańców. Nic bowiem nie wzbudza tak negatywnych emocji, jak wybita w aucie szyba czy zaczepki „rozweselonych” imprezowiczów. Ranking Dzielnic Otodom wyczerpująco opisuje stan bezpieczeństwa w mieście, zwraca uwagę nie tylko na podobieństwa Poznania do innych miast, co najlepiej widać na przykładzie Starego Miasta, lecz mówi też o jego specyfice.

Bez obaw na Łacinie!

Przygotowując Ranking Dzielnic Otodom 2020 zapytaliśmy ponad 4500 poznaniaków o to, czy ich okolica jest bezpieczna. Wzięliśmy pod uwagę odpowiedzi na pytania o to, czy boją się wychodzić z domu po zmroku i czy dziecko poza domem może być bezpieczne.

Bezsprzecznie najbezpieczniejszą dzielnicą Poznania okazała się Łacina. Ta część Rataj w rejonie ulicy Inflanckiej, sąsiadująca z terenami rekreacyjnymi Malty, zyskała najwyższą ocenę mieszkańców, prawie 4,21 w pięciostopniowej skali, a następne w rankingu bezpieczeństwa Piątkowo i Ławicę oceniono tylko na 4,07. Warto zwrócić uwagę, iż pierwszy Ranking Dzielnic Poznania z roku 2017 typował Ławicę dopiero jako czwartą w dziedzinie bezpieczeństwa. Jakie są przyczyny dzisiejszego tak wysokiego zaufania mieszkańców? 

– Łacina to osiedla, na których coraz częściej nowe mieszkania kupują rodziny na dorobku, z małymi dziećmi. O wyborze tego rejony decyduje często dobra infrastruktura, komunikacja i przystępna cena. Taka struktura mieszkańców sprzyja jednak poczuciu bezpieczeństwa - informuje Daria Dziwisz, Real Estate 24.

 

Bezpieczne dzielnice Poznania

Aż 6 poznańskich dzielnic otrzymało od swoich mieszkańców ocenę wyższą niż 4 w pięciostopniowej skali. Piątkowo to drugi w rankingu dzielnic Poznania rejon w którym tak się czujemy. Ta północna dzielnica, w której bloki z wielkiej płyty sąsiadują z nowymi przedsięwzięciami deweloperskimi cieszy się także wysokim wskaźnikiem zaufania jeśli chodzi o poruszanie się po zmroku, natomiast dzieci poza domem bez opieki dorosłych chętniej ujrzymy w rejonie willowej Ławicy, która wraz z Piątkowem zajmuje drugie miejsce.

Kolejna z bezpiecznych dzielnic, Umultowo, cieszy się bardzo wysokim zaufaniem gdy tylko po zmroku postanowimy udać się tam do znajomych, w tym względzie wyprzedza ją tylko liderka dzielnic, Łacina. Wola wydaje się specyficzna, położona w bliskość jeziora Rusałka i wyścigów konnych jest nie tak bezpieczna gdy chodzimy tam po zmroku, lecz z drugiej strony gdy nasze dzieci jadą tam w ciągu dnia rowerami, możemy czuć się spokojni. Listę najbardziej cenionych za bezpieczeństwo wieńczy rejon Krzyżowniki-Smochowice, willowej dzielnicy na zachodzie Poznania. 

Sołacz, dzielnica będąca od lat jedną z najbardziej pożądanych jeśli chodzi o nieruchomości w Poznaniu prawie załapał się do grona ocenionych na co najmniej 4, uzyskując wynik 3,97. Całkiem dobrze jest też na Strzeszynie i Winogradach.

Także Ogrody i Chartowo są kolejnymi z polecanych rejonów miasta. Znacznie zyskały one w rankingu bezpieczeństwa, gdyż jeszcze w 2017 roku zajmowały niechlubne 17 i 18 miejsca w tym rankingu! ​ 

Bezpiecznie po zmroku czujemy się na Junikowie i Grunwaldzie, graniczących ze sobą dzielnicach. Także Świerczewo i Naramowice wydają się być bezpieczne, choć na tych ostatnich, gęsto już zabudowanych i cieszących się fatalną sławą jeśli chodzi o komunikację, niechętnie puszczamy nasze dzieci bez opieki. 

Bardzo straciły na zaufaniu swoich mieszkańców Podolany, przypomnijmy, w 2017 roku były na 3 miejscu rankingu, razem ze Szczepankowem, dziś dzielnice te zajmują miejsca 12 i 13, choć nie jest to jeszcze pechowa trzynastka, bezpieczeństwo po zmroku badani ocenili na 3,85.

Niekoniecznie bezpiecznie

Dawne, dość niepochlebne przysłowia o Dębcu wydają się nie znajdować dziś potwierdzenia w Rankingu Dzielnic Otodom. Choć zajmuje 15. miejsce w rankingu i cieszy się zaufaniem ocenionym na 3,70, dość wysoko jednak mieszkańcy oceniają bezpieczeństwo swoich latorośli. Olbrzymia poznańska sypialnia, złożona głównie z dawnych PRL-owskich osiedli z wielkiej płyty, Rataje, cieszy się jednak ciut większym zaufaniem. Podobnie jest z Górczynem. Owiany od bardzo dawna złą sławą Łazarz, który w 2017 roku zajmował jedno z ostatnich miejsc i był uważany za jedną z najniebezpieczniejszych dzielnic, jest dziś ciut lepiej oceniany, choć wciąż bezpieczeństwo dziecka bez opieki ocenia się tu na 3,18, co jest jednym z najgorszych wyników w Poznaniu. 

Starołęka i Miłostowo to 20 miejsce tabeli i są to już dzielnice, w których ocena bezpieczeństwa według mieszkańców wynosi zaledwie 3,55. Specyficzne wydaje się Morasko z olbrzymim kompleksem budynków uniwersyteckich. Po zmroku czuje się bezpiecznie jedynie 3,65 procent mieszkańców.

Ejbry grasują, czyli ranking najniebezpieczniejszych dzielnic Poznania

Rozpoczyna go Wilda, można rzec tradycyjnie, gdyż ta niegdysiejsza robotnicza dzielnica od zawsze cieszyła się złą sławą. Choć jej dawni mieszkańcy mówią, iż kiedyś działo się tam o wiele gorzej, a duża ilość nowych inwestycji deweloperskich zmieniła trochę oblicze tej dzielnicy, wystarczyło to jedynie na ocenę 3,52. Równie zła jest tam ocena bezpieczeństwa dzieci, 3,19. Także Ostrów Tumski i Śródka to cieszące się złą sławą dzielnice Poznania. Tutaj niebezpiecznie jest po zmroku, choć, co ciekawe, nieco lepiej oceniają mieszkańcy bezpieczeństwo swoich pociech. Bardzo słabo wypadło także Stare Miasto. 

– To miejsce wypoczynku i zabawy dla młodzieży, studentów i osób przybywających na targi, otoczone wieloma restauracjami i knajpkami. Tam gdzie jest impreza, nie zawsze jest bezpiecznie po zmroku, ludzie „weseli” nie zawsze są dobrze odbierani przez rodziny z dziećmi. Nie dziwi zatem niska ocena tej okolicy - mówi Daria Dziwisz, z poznańskiego biura Real Estate 24.

Ostatnie miejsce w Rankingu Dzielnic Otodom w Poznaniu zajmuje rejon ulicy Głównej. Tamtejsi mieszkańcy ocenili poziom bezpieczeństwa zaledwie na 3,19, o ponad dwie dziesiąte punktu niżej, niż przedostatnie w rankingu Stare Miasto. – Kiedyś były to obrzeża Poznania. Wiele nieruchomości było tam zamieszkałych przez lokatorów “z przydziału”. Do dziś jest to okolica uboższa od reszty dzielnic miasta, nieruchomości są tam tańsze, ale często bardzo zaniedbane - dodaje Daria Dziwisz, Real Estate 24.

Gdzie więc bezpiecznie?

Jeśli wybierać nową nieruchomość kierując się względami bezpieczeństwa, warto wziąć pod uwagę takie dzielnice jak Łacina, Piątkowo czy Ławica. To tam według najnowszego rankingu będziemy czuli się najpewniej. Gdy pomyślimy o zakupie na Sołaczu, Winogradach czy Ogrodach także. W Poznaniu trzeba brać pod uwagę potwierdzającą się nienajlepszą sławę ​ Łazarza i Wildy, natomiast na pewno złym pomysłem jest szukanie bezpieczeństwa na Starym Mieście czy w rejonie ulicy Głównej. 

Średnia ocena jaka padła w Poznaniu, 3,78, plasuje to miasto w połowie stawki wśród 12 miejscowości, dla których przygotowaliśmy Ranking Dzielnic 2020. Najlepiej wypadły Lublin (3,92), Białystok i Gdańsk (po 3,91). Najmniej bezpiecznie czują się mieszkańcy Łodzi, gdzie ocena to 3,43.

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Wkrótce będziemy przekazywać informacje o ​ wynikach w kolejnych kategoriach rankingu.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt