Aż 5 dzielnic Bydgoszczy w pierwszej dziesiątce wszystkich dzielnic w Polsce!!!

Ranking Dzielnic Otodom / Bydgoszcz / sąsiedzi

Od 2000 roku, w ostatni wtorek maja (w tym roku 26.05), z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (EFLS, Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności), obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada. To okazja, żeby przedstawić wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii “sąsiedzi”. W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej mogliśmy przekonać się o tym jak nam się żyje z osobami z sąsiedztwa, czy są uprzejmi, pomocni i przyjaźnie nastawieni, czy wręcz przeciwnie złośliwi i nie liczą się z innymi lokatorami. Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają swoje relacje z sąsiadami. Na całkowity wynik dzielnicy składały się odpowiedzi na trzy pytania: o osobiste więzi, uprzejmość i przyjazne nastawienie oraz o sposób życia sąsiadów. Przekonajmy się zatem co na ten temat mają do powiedzenia mieszkańcy Bydgoszczy. 

Przy zakupie domu bądź mieszkania jedną z większych niewiadomych jest to, na jakich sąsiadów trafimy. Czy nie będą głośni i uciążliwi? Czy znajdziemy z nimi wspólny język? A może nawet uda nam się z nimi zaprzyjaźnić? Aby ułatwić Wam podjęcie decyzji o wyborze idealnej lokalizacji przygotowaliśmy Ranking Dzielnic Bydgoszczy. Zajrzyjcie do niego, aby sprawdzić, w której części miasta najłatwiej o świetnych sąsiadów. Zapraszamy do lektury! 

Coraz luźniejsze relacje między sąsiadami 

Aby zbadać, która dzielnica Bydgoszczy najbardziej sprzyja relacjom sąsiedzkim, poprosiliśmy ponad dwa tysiące mieszkańców tego miasta o odpowiedź na kilka pytań. Interesowało nas, gdzie zdaniem ankietowanych ludzie są najbardziej uprzejmi, w której części miasta styl życia sąsiadów nie jest uciążliwy oraz gdzie najłatwiej nawiązać satysfakcjonujące więzi z osobami mieszkającymi tuż obok. 

Okazało się, że w zgodnej opinii respondentów bydgoszczanie jako sąsiedzi spisują się bardzo dobrze. Aż pięć dzielnic otrzymało ocenę wyższą niż cztery w pięciostopniowej skali, a jedna była nawet bardzo blisko ideału. I choć Bydgoszcz jako miasto znalazło się tuż za podium jeśli chodzi „sąsiedztwo” to te 5 dzielnic znalazło się w pierwszej dziesiątce wszystkich dzielnic w Polsce!

W oczy jednak rzuca się trudność z nawiązaniem bliskich więzi. O ile bydgoszczanie są dla siebie uprzejmi i nie wchodzą sobie w drogę, to zdaniem ankietowanych relacje sąsiedzkie są dość luźne. Potwierdza to zresztą tendencję, jaką obserwujemy w całej Polsce. 

 

Smukała-Opławiec-Janowo z olbrzymią przewagą 

Odrzućmy jednak tę niewesołą konstatację i przejdźmy do pozytywnych informacji. Otóż zdaniem ankietowanych w jednej z części Bydgoszczy więzi sąsiedzkie są bliskie ideału. Mowa o Smukale-Opławcu-Janowie, które z olbrzymią przewagą wygrało drugą edycję rankingu dzielnic Otodom. Respondenci ocenili tę lokalizację na imponujące 4,52 punktu.– To dzielnica domów jednorodzinnych. Mieszkańcy znają się tam osobiście, a jednocześnie nie sąsiadują zwykle “przez ścianę”. Sprzyja to wzajemnemu zaufaniu i sympatii, stąd pewnie tak wysoki wynik – komentuje Sabina Libera z biura Libera Nieruchomości, które jest laureatem nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019.

Na podium znalazło się również Brdyujście z notą 4,14 punktu oraz Zimne Wody-Czersko Polskie ocenione na 4,09 punktu. Powyżej 4 punktów otrzymały również Tereny Nadwiślańskie (4,06) oraz Flisy (4,05).

Jary-Wilczak zamyka stawkę 

Mimo całkiem przyzwoitej noty na poziomie 3,11 punktu, na końcu stawki uplasowały się Jary-Wilczak. Mieszkańcy Bydgoszczy stwierdzili, że właśnie w tej części miasta ludzie znają się najmniej, przez co więzi sąsiedzkie są najluźniejsze. Odrobinę lepiej wypadła Bydgoszcz Wschodnia-Siernieczek oceniona na 3,14 punktu oraz Legnowo-Łęgnowo-Wieś z notą na poziomie 3,22 punktu. 

Bydgoszcz to miasto uprzejmych i serdecznych ludzi – takie wnioski można wysnuć po analizie wyników Rankingu Dzielnic Otodom. Respondenci widzą co prawda pewne pole do poprawy na Jarach-Wilczaku, Bydgoszczy Wschodniej-Siernieczku i Legionowie-Łęgnowie-Wsi, jednak relacje sąsiedzkie w większości dzielnic zostały ocenione bardzo dobrze. 

Bydgoszcz w ścisłej czołówce

W gronie 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Bydgoszcz znalazła się w ścisłej czołówce. Najlepiej własnych sąsiadów ocenili szczecinianie (3,57), tylko o jedną setną punktu gorzej wypadł Białystok i Lublin, ocena 3,55 to średnia w Gdańsku, a 3,54 - w Bydgoszczy i Gdyni. Najmniejszą sympatią własnych sąsiadów darzą mieszkańcy Wrocławia, gdzie średnia to 3,32.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Już w kolejnym tygodniu nowe informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 992 Kb

 

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt