Zawadzkiego-Klonowica to dzielnica z najlepszą ofertą edukacyjną w Szczecinie
Ranking Dzielnic Otodom - dzielnice przyjazne dzieciom - Szczecin
1 czerwca 2020
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka przypadającego 1 czerwca prezentujemy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii infrastruktura dla dzieci. Nawet jeśli na razie nie posiadamy potomstwa, zakup mieszkania czy domu to inwestycja na długie lata, więc warto od razu sprawdzić czy w wymarzonej lokalizacji będziemy mieli jak spędzać czas z dzieckiem oraz jakie warunki edukacyjne miasto oferuje w konkretnej dzielnicy. By to sprawdzić, zapytaliśmy ponad 120 tys. Polaków jak oceniają: po pierwsze ilość miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne), a po drugie dostęp do okolicznych szkół i przedszkoli. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 12 największych miast w Polsce, w tym ponad 2000 osób z Szczecina. Sprawdźmy zatem, która dzielnica jest najlepiej oceniana w kategorii infrastruktury dla dzieci.
Szczecin nie wyłamuje się z ogólnopolskiej tendencji kurczenia się liczby mieszkańców i ujemnego przyrostu naturalnego. Obrazuje to zestawienie liczby ludności w 2005 roku: 411 453 osób, z danymi z 2017: 405 413 osób. Główny Urząd Statystyczny prognozuje, iż sytuacja będzie się pogłębiać i do 2030 roku liczba ludności stopnieje do około 382 tysięcy mieszkańców. Przyrost naturalny w 2018 roku kształtował się na poziomie -2,7, zaś rok wcześniej -1,6. Pozytywnym aspektem jest stopniowe poszerzanie oferty placówek edukacyjnych dla dzieci na przestrzeni ostatnich lat, dla przykładu w 2016/2017 roku w Szczecinie funkcjonowało 74 szkół podstawowych, w 2018/2019 liczba ta urosła do 88 takich placówek.
Zawadzkiego-Klonowica z wieloma szkołami
Badania opierały się na przydzieleniu przez mieszkańców poszczególnych osiedli Szczecina punktacji w skali od 1 do 5, oceniając poziom infrastruktury dla dzieci, uwzględniając dwie kwestie: dostępność miejsc do spędzania wolnego czasu z dzieckiem oraz placówek edukacyjnych. W rankingu najlepiej oceniono osiedle Zawadzkiego-Klonowica, które otrzymało wysoką punktację 4,5. Wielkopłytowe osiedle, znajdujące się w obrębie dzielnicy Zachód, ma bogatą ofertę placówek edukacyjnych, na różnym szczeblu edukacji. Na terenie osiedla znajdują się szkoły podstawowe, licea w formule prywatnej i publicznej, przedszkola, zespół szkół ogólnokształcących, szkoła muzyczna oraz szkoła zawodowa. W chwilach wolnych od nauki młodzi szczecinianie mogą udać się na place zabaw, albo do krytej sali zabaw.
Żydowce-Klucz ma najgorsze zaplecze edukacyjne
Na ostatnim miejscu rankingu plasuje się osiedle Żydowce-Klucz, wpisujące się w obszar dzielnicy Prawobrzeże. W pobliżu osiedla znajduje się szkoła podstawowa oraz szkoła muzyczna, w sąsiadujących Podjuchach oferta ta jest bogatsza. Osiedle pozbawione jest placu zabaw, najbliższy znajduje się w graniczących Podjuchach. Żydowce-Klucz, Stołczyn, Skolwin - są to jednostki pomocnicze miasta, niestety niedoceniane i niedoinwestowane przez miasto, historycznie najczęściej związane z mieszkańcami poprzez zakłady pracy, a w momencie zamknięcia, powodują migrację młodych do innych dzielnic, zamykane są szkoły podstawowe, ponieważ zmniejsza się ilość uczniów - informuje Małgorzata Uleryk, Uleryk Nieruchomości.
Szczecin na tle pozostałych miast
Na tle pozostałych 11 miast w Polsce, Szczecin sytuuje się w samym środku stawki - na szóstym miejscu (3,81). Najbardziej przyjaznymi dla rodzin z dziećmi miastami są Katowice (3,96), drugie zaś miejsce należy do Poznania (3,89). Biegunowo do nich znajduje się Bydgoszcz (3,65) i Wrocław (3,71).
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.
Już niedługo dalsze informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.