Zakupy we Wrocławiu – Fabryczna z najlepszą ofertą

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - Zakupy we Wrocławiu

Bez względu na to czy wybieramy się na duże zakupy czy tylko po poranne bułki dobrze jest móc szybko i sprawnie kupić to co akurat jest nam potrzebne. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadaliśmy mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytanie dotyczące dostępności sklepów w okolicy. W skali od 1 do 5 oceniano czy w pobliżu domu można zrobić wszystkie podstawowe zakupy - poczynając od małych sklepów spożywczych po największe centra handlowe. Jak wypadły poszczególne dzielnice, a jak sam Wrocław na tle pozostałych 11 miast? 

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.2 Mb

 

W dużych miastach miejsc do zrobienia zakupów nie brakuje – są przecież supermarkety, galerie, butiki i masa innych przybytków. W codziennym życiu jednak bardziej niż liczba sklepów w przeliczeniu na mieszkańca liczy się ich dostępność. Czy w najbliższej okolicy domu możemy dostać wszystko, czego potrzebujemy? Czy kupienie bułek na śniadanie czy pasty do zębów wiąże się z krótkim spacerem, czy z wycieczką autem? Sprawdziliśmy, w której dzielnicy Wrocławia oferta handlowa jest najlepsza.

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy ponad trzy tysiące wrocławian o ofertę handlową w ich najbliższej okolicy. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, w której dzielnicy Wrocławia najwygodniej jest robić zakupy – zarówno większe, jak i małe, codzienne. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

 

Zakupy mocną stroną Wrocławia

Osoby biorące udział w naszym badaniu zgodnie orzekły, że oferta handlowa w stolicy Dolnego Śląska jest bardzo satysfakcjonująca. Zdaniem respondentów w każdej części miasta jest mnóstwo wszelkiego rodzaju sklepów, w których bez problemu kupimy wszystko, czego dusza zapragnie.

Co ciekawe ze wszystkich badanych kategorii to właśnie dostępność sklepów wrocławianie ocenili najwyżej, przyznając 3,84 punktu. Choć mieszkańcy Wrocławia okazali się być nieco krytyczni dla swego miasta, o czym pisaliśmy już m.in. analizując wyniki w kategorii bezpieczeństwa, ekologii czy komunikacji, to oferta handlowa została przez wszystkich oceniona bardzo wysoko.

Fabryczna rajem dla fanów zakupów

W drugiej edycji Rankingu Dzielnic Wrocławia zdecydowanym zwycięzcą została Fabryczna. Ankietowani uznali, że właśnie tu zakupy robi się najprzyjemniej, a oferta handlowa jest najbardziej satysfakcjonująca. Co ciekawe w pierwszej edycji naszego rankingu Fabryczna była dopiero czwarta. Jak widać, w ciągu trzech lat, sporo się zmieniło w postrzeganiu tej części miasta.

Najsłabiej na Psim Polu

Niewiele za to ​ zmieniło się na Psim Polu, bowiem dzielnica ta drugi raz z rzędu zamyka stawkę. Warto jednak podkreślić, że mimo ostatniej lokaty ocena Psiego Pola jest całkiem wysoka. Dzielnica ta do lidera stawki traci zaledwie 0,23 punktu.

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że we Wrocławiu dostępność sklepów jest na wysokim poziomie – i to bez względu na okolicę. Właściwie każda dzielnica ma swoje większe centrum handlowe, w którym można bez problemu kupić praktycznie wszystko, nawet masaż czy drinka z palemką. Ponadto, na każdym osiedlu znajdują się popularne dyskonty i małe sklepiki. Wrocławianie zdecydowanie nie mają na co narzekać - komentuje Piotr Jaskółka, współwłaściciel ​ w idea-INVEST nieruchomości.

Najlepsza dostępność sklepów zdaniem mieszkańców Wrocławia jest na Fabrycznej. Dzielnica ta w ostatnim czasie zanotowała spory awans – jeszcze trzy lata temu, w pierwszej edycji rankingu dzielnic Otodom, zajmowała dopiero czwarte miejsce. 

Wrocław w środku stawki

Po porównaniu odpowiedzi mieszkańców 12 miast okazuje się, że Wrocław znajduje się pod względem zadowolenia z dostępności sklepów w drugiej połowie stawki, zajmując ósme miejsce ze średnią oceną 3,84. Pierwsze miejsce zajmują ex aequo Poznań i Katowice (po 4,03), a ostatnie – Bydgoszcz (3,70).

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już wkrótce kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

Havas PR Warsaw

Biuro Prasowe Otodom

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt