Żabianka i Przymorze Wielkie w Gdańsku – tu twoje dziecko nie będzie się nudzić

Ranking Dzielnic Otodom - dzielnica przyjazna dzieciom - Gdańsk

Z okazji ​ Międzynarodowego Dnia Dziecka przypadającego 1 czerwca prezentujemy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii infrastruktura dla dzieci. Nawet jeśli na razie nie posiadamy potomstwa, zakup mieszkania czy domu to inwestycja na długie lata, więc warto od razu sprawdzić czy w wymarzonej lokalizacji będziemy mieli jak spędzać czas z dzieckiem oraz jakie warunki edukacyjne miasto oferuje w konkretnej dzielnicy. By to sprawdzić, zapytaliśmy ponad 120 tys. Polaków jak oceniają: po pierwsze ilość miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne), a po drugie dostęp do okolicznych szkół i przedszkoli. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 12 największych miast w Polsce, w tym ponad 3000 osób z Gdańska. Sprawdźmy zatem, która dzielnica jest najlepiej oceniana w kategorii infrastruktury dla dzieci.

wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 723 Kb

 

Renomowana szkoła blisko domu to marzenie niejednego rodzica. A jeśli do tego w zasięgu spaceru jest basen, kółko sportowe, park i ciekawe muzeum, można już mówić o wygraniu losu na loterii. W której dzielnicy Gdańska są najlepsze warunki do wychowywania dziecka? Gdzie są najlepsze szkoły? Gdzie najłatwiej znaleźć miejsce do atrakcyjnego spędzenia czasu z pociechami? Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy o to mieszkańców Gdańska. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

 

Najlepsi wciąż na czele, w tle za to sporo zmian 

W pierwszej edycji naszego zestawienia z 2017 roku zwyciężyła Zaspa-Młyniec, wyprzedzając zajmujące ex aequo drugie miejsce Przymorze Wielkie i Żabiankę oraz trzecią w zestawieniu Zaspę-Rozstaje. Druga odsłona Rankingu Dzielnic Gdańska potwierdziła, że to właśnie w tych częściach miasta są najlepsze warunki do wychowywania dzieci. Co prawda Zaspa-Młyniec tym razem została oceniona nieco słabiej, ale pozostałe dzielnice utrzymały się w czołówce.

W środku zestawienia za to działo się wyraźnie więcej – byliśmy świadkami zarówno wyraźnych awansów, jak i spektakularnych spadków. Ot choćby dziewiąty dwa lata temu Nowy Port wylądował na dopiero dwudziestej czwartej pozycji. 

Żabianka i Przymorze Wielkie z najlepszą ofertą dla dzieci

Jak już wspomnieliśmy w czołówce zestawienia niewiele się zmieniło. Na pierwszą lokatę awansowała Żabianka, na drugiej pozycji ponownie uplasowało się Przymorze Wielkie, trzecia zaś także bez zmian była Zaspa-Rozstaje. Na tak wysokie noty wpłynęła przede wszystkim szeroka dostępność miejsc do aktywnego spędzania czasu z dziećmi w tych częściach miasta. Dzielnice najwyżej ocenione wyróżniają się dużą liczbą szkół publicznych, prywatnych oraz przedszkoli. Na wysoką ocenę wpłynęła też zapewne rozbudowana infrastruktura parkowa, z Parkiem im. Ronalda Reagana na czele. Dla rodziców takie miejsca są na miarę złota – komentuje Sebastian Wielgus, najlepszy pośrednik nieruchomości w Polsce.

Rudniki do poprawki

Mimo dość dobrej opinii na temat dostępności infrastruktury dla dzieci w Gdańsku, sytuacja w jednej z dzielnic zdaniem ankietowanych wymaga poprawy. Mowa o Rudnikach, które wyraźnie odstają od pozostałych lokalizacji. Dość wspomnieć, że respondenci ocenili tę dzielnicę na zaledwie 1,97 punktu w na 5 możliwych. Kolejna na liście Letnica została oceniona wyraźnie lepiej, bo na 2,67 punktu.

Gdańsk, w porównaniu z jedenastką innych miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020 wypada przeciętnie. Najbardziej zadowoleni z infrastruktury dla dzieci są mieszkańcy Katowic (3,96), Poznania (3,89) i Białegostoku (3,87). Najmniej - Bydgoszczy (3,65), Wrocławia (3,71) i Łodzi (3,73). Gdańsk w takim zestawieniu zająłby 7. miejsce, z wynikiem 3,80. 

Oferta szkolna i rozrywkowa dla dzieci w Gdańsku satysfakcjonuje mieszkańców miasta. W drugiej edycji rankingu aż osiem dzielnic otrzymało w tej kategorii notę na poziomie wyższym niż 4 punkty na 5 możliwych do zdobycia. Najwięcej do zaoferowania najmłodszym ma Żabianka. Ankietowani mieli jednak wyraźne zastrzeżenia co do sytuacji na Rudnikach – zdaniem respondentów brakuje tu zarówno placówek edukacyjnych, jak i miejsc, w których można ciekawie spędzić czas z dzieckiem.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Już niedługo dalsze informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.

Havas PR Warsaw

Biuro Prasowe Otodom

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt