Za Cukrownią i Śródmieście najbardziej zakorkowanymi dzielnicami Lublina

Za Cukrownią i Śródmieście najbardziej zakorkowanymi dzielnicami Lublina

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - Komunikacja w Lublinie

Mało kto ma to szczęście, by wszystko mieć “pod nosem”, w promieniu kilku minut spaceru. Codzienne dojazdy potrafią podkradać całkiem sporo naszego czasu. Dlatego ważnym aspektem wyboru miejsca do życia jest jego dobre skomunikowanie. Sprawdź w Rankingu Dzielnic Otodom, które dzielnice Lublina wypadły pod tym względem najlepiej!

Story image

 

Transport publiczny w Lublinie

Przesycenie miasta ruchem samochodowym ma negatywny wpływ na środowisko, wiąże się bowiem ze zwiększeniem poziomu zanieczyszczenia powietrza, korkami, przekształcaniem terenów zielonych na miejsca parkingowe, a obciążenie dróg powoduje szybsze ich zużycie. Dlatego tak ważne jest, aby władze miasta zapewniły sprawną sieć transportu publicznego i alternatywne formy przemieszczania się po mieście. 

Transport publiczny w Lublinie opiera się na autobusach i trolejbusach, funkcjonuje też węzeł kolejowy. Wprowadzenie tramwajów jest tu niemożliwe ze względu na specyficzną topografię miasta. W Polsce trolejbusy nie są zbyt popularną formą transportu publicznego, a Lublin jest jednym z czterech miast w Polsce, obok Gdyni, Sopotu i Tychów, w których działają te elektryczne pojazdy. 

W Lublinie od 2014 można wypożyczyć rowery, w ramach Lubelskich Rowerów Miejskich. Od momentu powstania system został dwukrotnie rozbudowany.  Miasto  rokrocznie rozszerza swoją sieć dróg rowerowych – na przestrzeni 2019 roku powstało nowych (albo zostało przebudowanych) ok. 18,8 km dróg i pasów rowerowych. 

Czechów Północny najlepiej ocenianą dzielnicą

Okazuje się, że pod względem komunikacji w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 wyniki czołowych dzielnic Lublina są bardzo zbliżone, a o kolejności decydowały ułamki punktów. W ogólnej klasyfikacji na pierwszym miejscu sytuuje się Czechów Północny, chociaż nie triumfuje on w żadnej ze składowych kategorii. Na Czechowie Północnym podkreśla się sprawną sieć komunikacji miejskiej i łatwy dostęp do alternatywnych form przemieszczania się – w obrębie dzielnicy stacjonują rowery miejskie, znajduje się również pętla autobusowa. Najgorzej wypada tam kwestia miejsc do parkowania. 

– Na Czechowie Północnym infrastruktura związana z komunikacją jest znakomicie rozwinięta. Lublin swego czasu zasłynął z największej ilości wypożyczonych rowerów w rankingu w porównaniu nawet z Krakowem, czy Poznaniem. Lublin to miasto kompaktowe, ani za duże, ani za małe, dlatego rowery to świetny środek komunikacji. Liczba uczelni państwowych oraz prywatnych jest ogromna, a to właśnie studenci często wybierają rower jako środek transportu – podkreśla Łukasz Łukawski, 4te Piętro.

Tłoczno w komunikacyjnej czołówce

Oceniając wyniki Rankingu Dzielnic Otodom 2020 w kategorii komunikacja, warto zwrócić uwagę na fakt, że czołowe miejsca zostały przydzielone w oparciu o minimalne różnice, sięgające dosłownie setnych części punktu. Zwycięski Czechów Północny oceniony był na 3,91, drugie miejsce zajął o jedną setną punktu gorszy Sławinek, a na trzecim ex aequo znalazły się Konstantynów i Felin, ocenione na 3,89. Jeśli dodać do tego, że kolejne w rankingu Abramowice i Szerokie były z kolei od przed chwilą wspomnianych dzielnic gorsze o zaledwie dwie setne punktu – obrazuje to jak wyrównana była rankingowa stawka.

Problematyczne dzielnice Lublina

Za najbardziej zakorkowane dzielnice uznaje się Za Cukrownią i Śródmieście. Brak miejsc do parkowania najdotkliwiej odczuwają mieszkańcy dzielnicy Głusk, chociaż to nie jedyny problem, z którym muszą się borykać -  na tle pozostałych dzielnic najgorzej wypada też kwestia związana ze sprawnością komunikacji miejskiej. 

Lublin w szerszym kontekście

Na tle innych polskich miast pod względem komunikacyjnym Lublin wypada całkiem nieźle. Zajął wysokie, trzecie miejsce w zestawieniu 12 polskich miast - z oceną 3,66, wyprzedzony jedynie przez Gdynię (3,69) oraz Białystok (3,75). Ostatnie miejsce pod względem komunikacji zajęły ex aequo dwa miasta: Łódź i Kraków (3,32).

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom Lublin ranking dzielnic KOMUNIKACJA.mp3 - 1 MB
Jarosław Krawczyk
Jarosław Krawczyk Otodom - kontakt dla mediów

 

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. Każdego dnia z serwisu Otodom korzysta średnio ponad 320 tys. osób, a 50 procent użytkowników robi to korzystając z mobilnej strony lub aplikacji. Codziennie pojawia się w nim średnio 6 tysięcy nowych ofert. W listopadzie  2019 serwis odwiedziło ponad 2,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.