Wyżej nie zawsze znaczy drożej, czyli jak piętro wpływa na cenę mieszkania

Z danych Otodom wynika, że piętro, na którym zlokalizowane jest mieszkanie to trzeci najchętniej używany parametr przez osoby poszukujące nowej nieruchomości. W niektórych lokalizacjach, różnica między parterem a pierwszym piętrem to nawet 1000 zł za metr kwadratowy. Jaką wysokość najczęściej wybierają Polacy?

Ostateczną cenę mieszkania może kształtować lokalizacja budynku, standard wykończenia, metraż lub układ pomieszczeń. Oferta zmienia się jednak również w zależności od piętra – w niektórych blokach za jeden metr kwadratowy apartamentu na wyższym piętrze zapłacimy od 700 do ponad 1000 złotych/mkw. więcej niż za mieszkanie na niższej kondygnacji (dane Otodom za okres sierpień-październik 2021).

Partery na ogół najtańsze, choć nie zawsze

Z danych Otodom wynika, że różnica w cenie pomiędzy parterem a wyższym piętrem waha się w zależności od standardu i roku powstania budynku. W blokach starszych niż te powstałe w 2014 roku średnia cen mieszkań na 1 piętrze jest o od 700 do ponad 1000 złotych za metr kwadratowy wyższa niż w przypadku mieszkań na parterze. Na warszawskim Mokotowie w blokach z lat 1991-2014 różnica między parterem a drugim piętrem może wynieść nawet ponad 1000 zł/mkw. W krakowskich Bronowicach w blokach sprzed 6 lat lub starszych parter jest średnio o 1000 zł/mkw. tańszy niż 1 piętro. Podobnie jest w przypadku Poznania i dzielnicy Junikowo oraz Podolany, gdzie różnica może sięgać nawet 1500 zł/mkw. Na Starym Mieście we Wrocławiu za mieszkanie na parterze w najnowszych blokach zapłacimy o około 850 zł mniej. Wracając do Mokotowa – tu w przypadku mieszkań wybudowanych po 2015 roku za mieszkanie na 1. piętrze trzeba zapłacić średnio o 230 zł/m.kw więcej niż za parter.

„Duże różnice w cenie pomiędzy parterem a pierwszym piętrem wynikają z faktu, że parterowe mieszkania kojarzą się z hałasem dochodzącym z ulicy, ograniczoną prywatnością, mniejszym bezpieczeństwem i gorszym nasłonecznieniem. Co prawda, w niektórych nowszych budynkach na parterze możemy znaleźć pojedyncze mieszkania, które są połączone z małym prywatnym ogródkiem, ale takie nieruchomości nadal trzeba traktować jako wyjątek na rynku” – mówi Jarosław Krawczyk, ekspert Otodom.

Duże znaczenie przy wyborze mieszkania ma również to, czy budynek jest wyposażony w windę. Analizując dane Otodom dla budynków z lat 1960-1990 widzimy, że najwyższe ceny osiągają mieszkania zlokalizowane na pierwszym i drugim piętrze, a najniższe na trzeciej i czwartej kondygnacji. Różnica w cenie prawdopodobnie wynika z braku windy w budynku.

W luksusowych apartamentowcach wyżej znaczy drożej

Na ostatnich piętrach nowoczesnych apartamentowców zlokalizowane są mieszkania o największym metrażu, często wyposażone w przestronny taras lub balkon. Inwestorzy decydują się na zakup takiej nieruchomości między innymi z powodu spektakularnego widoku z okna, który w przypadku inwestycji jak Złota 44 w Warszawie, uchodzi za jeden z najatrakcyjniejszych w mieście. Różnica pomiędzy średnią ceną mieszkania na 10 piętrze dla bloków wybudowanych po 2015 roku a wyższą kondygnacją wynosi średnio 700 zł za metr kwadratowy.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt