W Warszawie twoje dzieci pokochają Ursynów!

W Warszawie twoje dzieci pokochają Ursynów!

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - dzielnice przyjazne dzieciom - Warszawa

Z okazji  Międzynarodowego Dnia Dziecka przypadającego 1 czerwca prezentujemy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii infrastruktura dla dzieci. Nawet jeśli na razie nie posiadamy potomstwa, zakup mieszkania czy domu to inwestycja na długie lata, więc warto od razu sprawdzić czy w wymarzonej lokalizacji będziemy mieli jak spędzać czas z dzieckiem oraz jakie warunki edukacyjne miasto oferuje w konkretnej dzielnicy. By to sprawdzić, zapytaliśmy ponad 120 tys. Polaków jak oceniają: po pierwsze ilość miejsc do spędzania czasu wolnego z dzieckiem (place zabaw, parki, miejsca kulturalne), a po drugie dostęp do okolicznych szkół i przedszkoli. W badaniu wzięli udział mieszkańcy 12 największych miast w Polsce, w tym prawie 6000 osób z Warszawy. Sprawdźmy zatem, która dzielnica stolicy jest najlepiej oceniana w kategorii infrastruktury dla dzieci.

Posiadanie dzieci przewraca do góry nogami oczekiwania wobec idealnej okolicy. Mniej znaczenia ma czas dojazdu do ulubionego pubu, dostępność klubów fitness czy nawet ceny nieruchomości. Dużo ważniejszy jest szybki dostęp do lekarza, tereny zielone doskonałe na spacery i przede wszystkim szkoły w pobliżu. Sprawdziliśmy, która dzielnica Warszawy, zdaniem mieszkańców miasta, spełnia wszystkie te kryteria i jest najlepsza dla rodzin z dziećmi. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Story image

 

Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na Ursynowie

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy warszawiaków o to, czy ich okolica jest przyjazna dzieciom. Szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, w której dzielnicy jest najwięcej ciekawych miejsc do spędzania czasu z pociechami oraz gdzie jest najlepsza oferta edukacyjna. 

W pierwszej edycji naszego Rankingu Dzielnic Warszawy (w 2017 roku) zwyciężył Ursynów. Tuż za nim uplasowała się Praga-Południe, Bielany, Żoliborz, Mokotów i Wesoła. Tegoroczne zestawienie potwierdza, że właśnie te dzielnice mają najwięcej do zaoferowania rodzinom z dziećmi. Zmieniła się jedynie ich kolejność.

Dzielnice Warszawy najbardziej przyjazne dzieciom

Jedynym wyjątkiem jest Mokotów, który wypadł z czołówki i z trzeciej lokaty spadł na miejsce ósme pod względem atrakcji i edukacji dzieci. Sporym zaskoczeniem jest też pozycja Śródmieścia. W 2017 roku dzielnica ta została sklasyfikowana na miejscu piątym, obecnie zaś jest dopiero trzynasta.

Pięć najbardziej przyjaznych dzieciom dzielnic Warszawy to:

  1. Ursynów (4,13)
  2. Wesoła (4,12)
  3. Żoliborz i Bielany (4,09 ex aequo)
  4. Praga-Południe (3,98)
  5. Wilanów (3,96)

Na Ursynowie przeważa zabudowa z lat 80. i 90., z przemyślanym układem urbanistycznym. Dzięki temu między budynkami znajdziemy tak wiele skwerów i zieleni miejskiej, naturalne place zabaw, place miejskie i placówki edukacyjne. Metro, którym starsze dzieci mogą szybko i bezpiecznie dojechać do szkoły, Las Kabacki i łatwy wyjazd z miasta. Mieszkańcy dlatego tak bardzo cenią Ursynów, a w szczególności Kabaty – informuje Małgorzata Podbielska,En Casa Premium Real Estate.

Atrakcje dla dzieci w Warszawie – te dzielnice do poprawy

Na drugim końcu rankingu kryje się sporo niespodzianek. Najmniej interesującą ofertę atrakcji dla dzieci ma Rembertów. Odrobinę lepiej warszawiacy ocenili Włochy, Pragę-Północ i wspomniane już Śródmieście. Wiele dzielnic w obrębie drugiej części stawki zmieniło swoje pozycje o kilka miejsc. I tak Wawer przesunął się z pozycji czternastej na dziesiątą, Białołęka z szesnastej na dwunastą, a dziesiąta dwa lata temu Ochota awansowała na 6 miejsce.

Warto przy tym zaznaczyć, że najsłabszy w zestawieniu Rembertów został oceniony przez warszawiaków na 3,31 punktów w 5-punktowej skali, Ursynów otrzymał zaś ocenę 4,13. Różnica zatem jest wyraźna, acz nieprzesadnie dotkliwa. Z pewnością oferta dla dzieci w Rembertowie czy w Śródmieściu wymaga poprawy, ale nawet tu rodziny nie będą się nudzić. 

Pięć najmniej atrakcyjnych dla rodzin z dziećmi dzielnic Warszawy:

  1. Rembertów (3,31)
  2. Włochy (3,57)
  3. Praga-Północ (3,64)
  4. Śródmieście (3,65)
  5. Białołęka (3,67)

Każda z dzielnic Warszawy ma sporo do zaoferowania najmłodszym. Respondenci najwyżej ocenili ofertę edukacyjną i rozrywkową na Ursynowie, ale też lokalizacje z końca listy otrzymały całkiem dobrą notę.

Jarosław Krawczyk
Jarosław Krawczyk Otodom - kontakt dla mediów

 

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. Każdego dnia z serwisu Otodom korzysta średnio ponad 320 tys. osób, a 50 procent użytkowników robi to korzystając z mobilnej strony lub aplikacji. Codziennie pojawia się w nim średnio 6 tysięcy nowych ofert. W listopadzie  2019 serwis odwiedziło ponad 2,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.