W Krakowie najlepsze ceny są w Nowej Hucie

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia w Krakowie

Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce? Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 999 Kb

Wydawanie pieniędzy nie jest przyjemnym tematem, lecz w dobie rosnących cen nie sposób go lekceważyć. Koszty życia w mieście są z reguły znacznie wyższe niż w małych miasteczkach lub na wsi. Różnice mogą być przytłaczające, zwłaszcza jeśli pod lupę weźmie się największe miasta Polski. W której dzielnicy Krakowa koszty życia są najmniejsze, a ceny nieruchomości nie są wygórowane? Poznajcie najtańszą i najdroższą dzielnicę Krakowa.

 

Koszty życia w Krakowie

W Rankingu Dzielnic Otodom zbadaliśmy najbardziej kluczowe czynniki, wpływające na jakość życia mieszkańców. Jednymi z nich są koszty życia i zakupu mieszkania. Poprosiliśmy krakowian o ocenę prawidłowości dwóch sformułowań: “Koszty nabycia i utrzymania nieruchomości w mojej okolicy nie są wygórowane” oraz “Koszty życia w mojej okolicy nie są wygórowane”. Ocena 1 oznaczała „zupełnie się nie zgadzam”, a 5 – „zgadzam się w pełni”. Gdzie ceny mieszkań i produktów nie spędzają snu z powiek mieszkańców? Która dzielnica Krakowa została okrzyknięta mianem najdroższej?

Najlepsze ceny w Nowej Hucie

Wracając pamięcią do poprzedniej edycji rankingu, Nowa Huta nie miała zbyt wielu powodów do radości. A na pewno nie, jeśli chodzi o niskie koszty życia. “Przystępne” ceny były obcym pojęciem dla mieszkańców tej dzielnicy, która w 2017 r. zajęła ostatnie miejsce w rankingu.

Co ciekawe, inaczej jest teraz. W najnowszym rankingu Nowa Huta znalazła się na pierwszym miejscu z oceną najwyższą w stosunku do innych dzielnic Krakowa. Na uwagę zasługują zwłaszcza koszty zakupu i utrzymania nieruchomości, które okazały się najlepiej postrzegane przez mieszkańców tej dzielnicy (2,75). Wśród zwyciężonych znalazły się również Mistrzejowice, które obroniły, a nawet poprawiły swój wynik z 2017 r. i wskoczyły z 3 na mocne 2 miejsce.

Niskie koszty mieszkania w Krakowie to już historia?

Nowa Huta osiągnęła najwyższą ocenę. Najwyższą, lecz czy wysoką? Ranking Dzielnic Otodom 2020 w kategorii koszty życia dowodzi, że mieszkańcy wawelskiego grodu nie są obojętni na zmieniające się ceny. Jeszcze trzy lata temu, zwycięska dzielnica – Wzgórza Krzesławickie zgarnęła sumaryczną ocenę 3,7. Dziś w przypadku Nowej Huty jest to tylko 2,83, a więc o ponad “ocenę” niżej. Co kryje się za tak dużym spadkiem zadowolenia mieszkańców?

Kiedy Otodom publikował poprzedni Ranking Dzielnic, czyli w 2017 roku inflacja wynosiła zaledwie 2%. Ostatnio natomiast, z miesiąca na miesiąc, ceny rosną. Widać to zarówno w sklepach, jak i na rynku nieruchomości, gdzie podwyżki bywają jeszcze bardziej drastyczne. I choć przeciętne dochody polskiego społeczeństwa także się zwiększają, to rosnące ceny mają podstawowe znaczenie w ocenie kosztów życia - ocenia Michał Szczudlak, Head of Data & Analytics w Otodom.

Najlepsza dzielnica Krakowa na zakup mieszkania

Wybór mieszkania sprowadza się nie tylko do samego rodzaju nieruchomości, ale także, a może przede wszystkim, do jej lokalizacji. Ceny lokali mieszkalnych w obrębie jednego miasta mogą się drastycznie różnić. Z perspektywy mieszkańców dzielnicą o najtańszych mieszkaniach i najniższym koszcie ich utrzymania jest Nowa Huta. Zaraz za nią pod tym względem najlepiej wypadają także Bieńczyce (2,70), a 3 miejsce przypada na Mistrzejowice (2,57). 

W której części Krakowa mieszkańcy nie są zadowoleni z cen nieruchomości i uważają je za wygórowane? Ranking Dzielnic w podkategorii kosztów mieszkania zamyka Stare Miasto (1,82) i Zwierzyniec (1,71). To tu właśnie mieszkania uznawane są za najdroższe, zarówno do nabycia jak i utrzymania. W całym rankingu miano najdroższej dzielnicy Krakowa przypada dla Zwierzyńca. ​ 

Nowa Huta i Mistrzejowice, które wygrały Ranking Dzielnic w tej kategorii to dzielnice gdzie mieszkają młodzi, ale też starsi ludzie. Zarówno jedni jak i drudzy nie należą do zamożnych grup wiekowych, co powoduje, że usługi są tam przystosowane do poziomu lokalnej społeczności. Zwierzyniec to z kolei dzielnica ludzi bogatych, więc jest tam popyt na produkty wysokiej jakości, podobnie jak na Starym Mieście, gdzie zawsze jest duży ruch turystyczny -komentuje Adrianna Werłos, Brand&Sell.

 

Kraków jednym z najdroższych miast

Kraków jest jednym z najdroższych miast w Polsce: zarówno na rynku nieruchomości, jak i w sklepach i lokalach usługowych. Mieszkańcy miasta najwyraźniej to odczuwają i dają temu wyraz w badaniu. Wśród 12 miast, w których agencja IQS przeprowadzała ankiety do Rankingu Dzielnic Otodom, Kraków zajmuje pod względem zadowolenia z cen przedostatnie miejsce ze średnią ocen 2,51. Gorzej poziom cen w swoim mieście oceniają jedynie warszawiacy (2,43). Najmniej na drożyznę narzekają mieszkańcy Białegostoku (2,94), Lublina (2,84) i Bydgoszczy (2,83).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już niedługo kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt