W Katowicach najlepsze ceny są w dzielnicy Szopienice-Burowiec

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia w Katowicach

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.0 Mb

Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce? Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.

Serce Śląska, miasto w centrum przemian, miasto ogrodów, muzyki czy marzeń pod różową chmurką – to tylko niektóre określenia, z których słyną Katowice. To już nie tylko miasto węglem i stalą stojące, ale tętniący życiem ośrodek o bogatej historii i zróżnicowaniu kulturowym. Sprawdziliśmy, jak Katowice wypadają pod względem kosztów życia. W której dzielnicy utrzymanie gospodarstwa domowego nie jest równoznaczne z wydawaniem majątku? Gdzie koszty zakupu lub wynajmu mieszkania są najmniejsze? ​ Czas przedstawić najtańszą i najdroższą dzielnicę Katowic.

 

Koszty życia w Katowicach

Coraz więcej Polaków zauważa niekorzystne zmiany cen. Rosnące opłaty czy drożejąca żywność sprawiają, że ich portfele stają się szczuplejsze znacznie szybciej niż jeszcze przed kilkoma laty. W Rankingu Dzielnic Otodom zbadaliśmy, jak zjawisko to wpisuje się w realia mieszkańców Katowic. 

Zapytaliśmy katowiczan, jak z ich perspektywy wygląda obecny poziom kosztów życia i zakupu mieszkania w poszczególnych dzielnicach. Mieszkańcy ocenili trafność dwóch stwierdzeń: “Koszty nabycia i utrzymania nieruchomości w mojej okolicy nie są wygórowane” oraz “Koszty życia w mojej okolicy nie są wygórowane”. Ocena 1 oznaczała „zupełnie się nie zgadzam”, a 5 – „zgadzam się w pełni”.

Najlepsze ceny w dzielnicy Szopienice-Burowiec

To właśnie ta okolica Katowic może pochwalić się zwycięstwem w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 w kategorii koszty życia i jednocześnie mianem najtańszej dzielnicy. Szopienice-Biurowiec, bo o nich mowa, zostały najlepiej ocenione przez mieszkańców i odnotowały wynik 3,14 punktu. Dzielnica wyprzedziła w klasyfikacji takie części miasta jak Dąbrówka mała (3,10), Murcki (3,04) czy Załęże (3,02). Tym samym zapewniła sobie awans aż o 16 pozycji w porównaniu do ostatniej edycji Rankingu Dzielnic Katowic z 2017 roku. 

Czy faktycznie ceny zakupu nieruchomości w zwycięskiej dzielnicy są bardziej korzystne, a koszty życia najmniej wygórowane? Zapytaliśmy o to Michała Maricniaka z MMC Nieruchomości Sp. z o.o. ​ Szopienice-Biurowiec to dzielnica, w której czynsze najmu potrafią być niższe niż w innych częściach miasta. Mieszka tam sporo osób o niższych zarobkach, co może mieć wpływ również na ceny lokalnych usług.

Ceny w dzielnicach Katowic – co się zmieniło?

Od czasu publikacji Rankingu Dzielnic z 2017 roku zmieniło się zadowolenie mieszkańców, a dokładniej nastąpił jego wyraźny spadek. Katowiczanie nie przechodzą obojętnie obok kwestii wydatków na życie, co widać w porównaniu wyników z poprzednią edycją badania. Tylko cztery dzielnice uzyskały oceny powyżej “trójki” i – co ciekawe – nie były one faworytami, biorąc pod uwagę ostatnią klasyfikację z 2017 r.

Załęska Hałda-Brynów, która przed trzema laty była zdecydowanym liderem pod względem kosztów życia, dziś zajęła 7 miejsce z oceną 2,38. Podobnie w przypadku Osiedla Tysiąclecia (2,79) ​ – niegdyś brązowego medalisty, a obecnie dzielnicy na 8 miejscu rankingu. Z kolei jeśli mowa o najsłabiej ocenianych dzielnicach w kategorii wydatków i cen nieruchomości, to wśród nich znalazło się Śródmieście (2,41), Kostuchna (2,38) i zamykające ranking Zarzecze (2,37).

 

Katowice, a inne miasta Rankingu

Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Katowice zajmują pod względem zadowolenia z kosztów życia piąte miejsce. Najlepiej jest w Białymstoku (2,94), a stolicę województwa śląskiego, w której średnia ocena to 2,71 wyprzedzają jeszcze Lublin (2,84), Bydgoszcz (2,83) i Szczecin (2,77). Najmniej zadowoleni z kosztów życia są mieszkańcy Warszawy (2,43), Krakowa (2,51) i Wrocławia (2,52).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już niedługo kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt