W Gdańsku mieszkańcy Młynisk najbardziej narzekają na koszty życia
Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia
28 lipca 2020
Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce? Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.
AUDIO - wypowiedź Jarosław Krawczyka z Otodom
MP3 - 1.3 Mb
Gdańsk to jedno z najdroższych miast w Polsce. Ceny nieruchomości ustępują tu jedynie Warszawie. Jak mieszkańcy oceniają koszty życia w Gdańsku? W której dzielnicy zdaniem gdańszczan ceny domów i mieszkań są najrozsądniejsze, a gdzie z kolei utrzymanie kosztuje fortunę? Sprawdź wyniki Rankingu Dzielnic Otodom!
Piecki-Migowo aż dwadzieścia siedem miejsc w dół
W 2017 roku po raz pierwszy zapytaliśmy gdańszczan, w której dzielnicy ich zdaniem koszty życia są najbardziej przyjazne kieszeni. Wówczas w zgodnej opinii respondentów zdecydowanie w tej kategorii wygrały Piecki-Migowo, wyprzedzając Oliwę i Przymorze Małe.
Po trzech latach wróciliśmy do Gdańska z tym samym pytaniem. Okazało się, że w międzyczasie sporo się zmieniło. Zwycięzcy pierwszej odsłony rankingu dzielnic Gdańska bowiem w drugiej edycji znaleźli się nie tylko poza pierwszą dziesiątką, ale nawet poza pierwszą dwudziestką!
Matarnia wygrywa, choć jej ocena nie zachwyca
Kto zatem tym razem znalazł się na czele? Respondenci uznali, że na miano dzielnicy najbardziej przyjaznej kieszeni zasługuje Matarnia. Warto jednak zauważyć, że do zajęcia pierwszego miejsca wystarczyła ocena na poziomie 3,44 punktu na 5 możliwych do zdobycia. Miejsce na podium wywalczyły też Stogi z Przeróbką i Wzgórze Mickiewicza.
Młyniska zamykają stawkę
Za najdroższą dzielnicę Gdańska ankietowani uznali Młyniska. Choć utrzymanie w tej części miasta zdaniem mieszkańców tylko nieco odstaje od średniej, to już ceny nieruchomości na Młyniskach są dla gdańszczan trudne do zaakceptowania. Zaowocowało to notą wynoszącą zaledwie 2.06 punktu na 5 możliwych do zdobycia. Niewiele lepiej wypadła Letnica – ankietowani ocenili tę dzielnicę na 2,11 punktu.
Gdańsk, a inne miasta Rankingu
W porównaniu z mieszkańcami innych miast, gdańszczanie nie są zbyt zadowoleni z kosztów życia. Najgorzej wypadła pod tym względem Warszawa (2,43), a najlepiej - Białystok (2,94). Gdańsk ze swoją średnią 2,63 znalazł się na miejscu dziewiątym.
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.
Już niedługo kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.