Ursynów i Bielany z najlepszą ofertą handlową

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - zakupy w Warszawie

Bez względu na to czy wybieramy się na duże zakupy czy tylko po poranne bułki dobrze jest móc szybko i sprawnie kupić to co akurat jest nam potrzebne. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadaliśmy mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytanie dotyczące dostępności sklepów w okolicy. W skali od 1 do 5 oceniano czy w pobliżu domu można zrobić wszystkie podstawowe zakupy - poczynając od małych sklepów spożywczych po największe centra handlowe. Jak wypadły poszczególne dzielnice, a jak sama Warszawa na tle pozostałych 11 miast? 

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 1.4 Mb

 

Przed zakupem domu lub mieszkania warto sprawdzić, czy w zasięgu spaceru znajduje się market, piekarnia bądź apteka. Mówiąc krótko – jak jest z dostępnością sklepów w najbliższej okolicy. Dzięki temu nie będziemy tracić czasu w korkach jadąc po nawet najbardziej podstawowe sprawunki. Sprawdziliśmy, w której dzielnicy Warszawy można najwygodniej zrobić zakupy. 

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy prawie sześć tysięcy warszawiaków, w której dzielnicy zakupy robi się najwygodniej. Okazało się, że mieszkańcy stolicy bardzo wysoko ocenili dostępność sklepów w każdej z nich. 

 

Oferta handlowa w Warszawie na czwórkę z plusem

Gdzie w Warszawie są najlepsze sklepy? Według respondentów znajdziesz je na Ursynowie i na Bielanach. Dzielnice te zajęły ex aequo pierwsze miejsce w rankingu dzielnic Warszawy 2020 pod względem dostępności sklepów. Mieszkańcy stolicy ocenili je na 4,1 punktu w 5-stopniowej skali. 

Bardzo zbliżone wyniki uzyskały kolejne dzielnice. Tylko o włos gorsze od zwycięzców rankingu okazały się Praga-Południe oraz Bemowo. Duży awans przypadł w udziale kolejnym lokalizacjom – Targówek poprawił swoją lokatę aż o pięć, natomiast Praga-Północ o cztery pozycje.

Pięć dzielnic Warszawy z najlepszą dostępnością sklepów to:

  1. ex aequo Ursynów i Bielany
  2. Praga-Południe
  3. Bemowo
  4. Targówek
  5. Praga-Północ

Ursynów, Bielany i Praga-Południe to dzielnice oddalone od centrum miasta. Właśnie tu powstają duże centra handlowe i markety (Tesco na Kabatach, Galeria Młociny na Bielanach, Promenada na Pradze). Osiedlowe bazarki, dobrze zaopatrzone corner shopy czy supermarkety – w tych dzielnicach jest ich wyraźnie więcej – komentuje Małgorzata Podbielska, En Casa Premium Real Estate.

W Rembertowie oferta handlowa najmniej satysfakcjonująca

Warszawiacy uznali, że najmniej wygodnie robi się zakupy w Rembertowie, Śródmieściu i Wesołej. Warto jednak zwrócić uwagę, że dzielnice z końca stawki od zwycięzców dzieli zaledwie pół punktu w pięciopunktowej skali. Nawet ostatnie lokalizacje w rankingu Otodom zyskały bardzo wysoką notę. Z kronikarskiego obowiązku musimy jednak zaznaczyć, iż zdaniem respondentów pięć dzielnic Warszawy z najsłabszą dostępnością sklepów to:

  1. Rembertów
  2. Śródmieście
  3. Wesoła
  4. Włochy
  5. Mokotów

Śródmieście to dzielnica bardziej tymczasowa i biznesowa niż mieszkaniowa, dlatego też liczba sklepów jest tu wyraźnie mniejsza, niż w dzielnicach oddalonych od centrum. Ceny powierzchni komercyjnej są na tyle wysokie, że wielkopowierzchniowe sklepy nie mają potencjału dochodowego – dodaje Małgorzata Podbielska, En Casa Premium Real Estate.

Warszawiacy są zadowoleni z oferty handlowej w swoim mieście. Dostępność sklepów w każdej z dzielnic stolicy została oceniona bardzo wysoko. Różnica między pierwszym a ostatnim miejscem w naszym zestawieniu wynosi zaledwie pół punktu w pięciopunktowej skali.

Warszawa na tle pozostałych miast 

Warszawa uzyskała średnią ocenę 3,94 co dało jej drugie miejsce w zestawieniu dotyczącym dostępności sklepów. ​ Pierwsze miejsce należy ex aequo do Katowic (4,03) oraz Poznania (4,03), ostatnie zaś do Bydgoszczy (3,07).

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już wkrótce kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt