To rekord: średnia cena mieszkania w Warszawie przekroczyła 10 000 zł za metr!

Miniony rok przyniósł w Warszawie duże wzrosty cen mieszkań, a zakończył się spektakularnym rekordem. Jak wynika z danych Otodom, najpopularniejszego serwisu nieruchomości, w grudniu średnia cena metra kwadratowego mieszkań z rynku wtórnego przekroczyła w stolicy barierę 10 tysięcy zł!

Rekordowy rynek wtórny

Średnio 10 073 zł za metr – właśnie tyle żądali w grudniu 2018 r. sprzedający mieszkania w Warszawie. Względem listopada podrożały one o 2%, w efekcie czego po raz pierwszy ceny osiągnęły pięciocyfrowe wartości.

– To kontynuacja wielomiesięcznego trendu. W porównaniu z grudniem 2017 roku, ceny w Warszawie skoczyły o 7%, a w ciągu dwóch ostatnich lat wzrosły aż o 13% – zauważa analityk Otodom, Michał Szczudlak.

Jak dodaje, siedmioprocentowy wzrost cen w ostatnim roku w stolicy i tak wygląda blado na tle podwyżek w innych dużych miastach. – Rekord padł w Szczecinie, gdzie rok do roku zanotowaliśmy 19% różnicy. O 17% wzrosły ceny w Gdańsku, a o 16% – w Katowicach – wylicza ekspert. 

Mimo, że wzrosty w Warszawie nie należały do najwyższych, to stolica jest wciąż najdroższym miastem w kraju. Na drugim miejscu jest Gdańsk, gdzie średnia cena w Otodom wyniosła w grudniu 9486 zł, a na trzecim – Kraków, w którym przeciętnie żąda się 8862 zł. 

Oczywiście, im większe mieszkanie, tym mniej trzeba wyłożyć za 1 metr kwadratowy. Dla mieszkań o powierzchni przekraczającej 60 mkw. średnia cena na warszawskim rynku wtórnym to 9 761 zł. Na 9 966 zł wyceniają swoje nieruchomości właściciele mieszkań z przedziału 38-60 mkw. Natomiast w przypadku najmniejszych lokali, o metrażu do 38 mkw., przeciętna cena za metr wyniosła w grudniu aż 11 170 zł.

 

Taniej na rynku pierwotnym

Nieco taniej jest na stołecznym rynku pierwotnym. Średnia cena nowych mieszkań w Warszawie to obecnie 8477 zł za metr. W porównaniu z listopadem to więcej o 1%, a z grudniem ubiegłego roku – o 5%. 

– Porównując ceny nowych i używanych mieszkań warto pamiętać, że większość mieszkań w ofercie deweloperów wymaga dodatkowych nakładów finansowych na ich wykończenie. Innym czynnikiem, który wpływa na niższe ceny na rynku pierwotnym, jest lokalizacja i otoczenie budynków. Nie wszystkie nowe osiedla znajdują się w atrakcyjnych punktach Warszawy. Zdarza się też, że w okolicy brakuje jeszcze infrastruktury handlowej, usługowej lub edukacyjnej. To wszystko ma wpływ na ceny nieruchomości– podkreśla Agata Polińska z serwisu Otodom.

 

Mokotów najpopularniejszy

Ekspertka wymienia też dzielnice Warszawy, które są najpopularniejsze wśród użytkowników Otodom. W serwisie, który jest liderem pod względem popularności, w październiku i listopadzie najczęściej wyszukiwany był Mokotów, którego dotyczyło 21% zapytań. Na drugim miejscu znalazły się ex aequoWilanów i Śródmieście (12%), a podium zamyka Wola (11%).

 

Jarosław Krawczyk, Otodom

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt