Śródmieście ponownie najdroższą dzielnicą Lublina
Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia w Lublinie
28 lipca 2020
Mając ograniczony budżet szukamy kompromisu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Podobnie jest przy poszukiwaniu wymarzonego miejsca do zamieszkania. Z jednej strony chcemy mieć blisko do pracy, szkoły, na zakupy, ale z drugiej dysponujemy ograniczonymi środkami na kupno nieruchomości, a za podstawowe zakupy nie chcemy płacić powyżej przeciętnej. Jak znaleźć takie miejsce? Tym razem, w ramach Rankingu Dzielnic Otodom zapytaliśmy mieszkańców 12 miast Polski o koszty życia w poszczególnych dzielnicach. Zadaliśmy respondentom dwa pytania: o ceny nieruchomości w okolicy oraz o koszty życia, czyli czy ceny produktów i usług nie są wygórowane. Ankietowani oceniali w skali od 1 do 5 poziom cen w swojej dzielnicy. Sprawdźmy kto wypadł najlepiej, a gdzie sytuacja wymaga zmian.
AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom
MP3 - 1.1 Mb
Życie w dużym mieście sprzężone jest z większymi kosztami, niż na przykład w miejscowościach na obrzeżach, bądź w mniejszych miastach. Różnice cen objawiają się również w obrębie miasta. Jak kwestia kosztów kształtuje się w przypadku Lublina? W której dzielnicy koszty życia są najmniejsze, a ceny nieruchomości są osiągalne dla zasobów finansowych mieszkańców? Odpowiedzi na te pytanie znajdują się w Rankingu Dzielnic Otodom, który powstała na podstawie głosów prawie 2500 mieszkańców Lublina.
Antoninek i Węglin Północny - tam najmniej obciążasz swój budżet
Ranking Dzielnic, przeprowadzony przez portal Otodom, bazował na przydzielaniu przez mieszkańców Lublina punktacji w skali od 1 do 5 lubelskim dzielnicom, oceniającej stwierdzenia: “koszty nieruchomości nie są wygórowane” oraz “koszty życia nie są wygórowane”. Ocena 1 wiąże się ze deklaracją: “zupełnie się nie zgadzam”, zaś 5 “zgadzam się w pełni”.
Warto zaznaczyć, że oceny mieszkańców Lublina są łaskawsze, niż w przypadku innych miast w Polsce – osiem dzielnic przekroczyło 3 punkty. W zestawieniu królują Abramowice, które osiągnęły wynik 3,31. Jest to spory awans, bowiem w Rankingu Dzielnic Otodom przeprowadzonym w 2017 roku, Abramowice znalazły się zaledwie na 10. miejscu w klasyfikacji. Jeszcze bardziej awansował Węglin Północny, które w 2017 roku obejmowały 20 miejsce, a obecnie sytuują się na drugim.
Wydaje mi się, że to nie jest kwestia tylko Abramowic i Węglina Północnego. Te dzielnice wprawdzie się bardzo rozwinęły, za czym idzie również konkurencyjność w sklepikach w okolicy, a to wpływa często na wyższą, jakość usług lub na obniżenie cen produktów. Szczególnie na Węglinie pojawił się w przeciągu ostatnich 3 lat ogromny park handlowy zrzeszający specjalistyczne sklepy typu Agata Meble, Decathlon czy Selgros – komentuje Łukasz Łukawski, 4te Piętro.
Śródmieście i Felin najbardziej kosztownymi dzielnicami
Biegunowo do Abramowic znajduje się Śródmieście, które już w edycji z 2017 roku zostało mianowane najbardziej kosztowną dzielnicą Lublina. Nie powinno to budzić zdziwienia, centrum miasta pochłania najwięcej pieniędzy, jeżeli chodzi o kwestie nieruchomości i usługi, nie tylko w przypadku Lublina. Wysoka cena za mieszkanie w centrum wyrasta oczywiście z położenia, bogatej infrastruktury, ofert mieszkaniowych z wysokim standardem, zaś wyższe koszty usług w prestiżowym centrum to powszechna tendencja.
Lublin, a inne miasta Rankingu
Już wcześniej zostało podkreślone, że mieszkańcy Lublina ocenili swoje miasto lepiej, niż większość osób z innych miast, co odzwierciedla wynik w ogólnopolskim zestawieniu - Lublin sytuuje się na drugim miejscu (2,84), wyprzedza go jedynie Białystok (2,94). Najdroższym miastem w Polsce jest Warszawa (2,43), nieco lepiej oceniono Kraków (2,51) oraz Wrocław (2,52).
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.
Już niedługo kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.