Sąsiedzi z Rudnika nie mają sobie równych
Ranking Dzielnic Otodom 2020. Gdańsk / sąsiedzi
23 maja 2020
Od 2000 roku, w ostatni wtorek maja (w tym roku 26.05), z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (EFLS, Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności), obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada. To okazja, żeby przedstawić wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii “sąsiedzi”. W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej mogliśmy przekonać się o tym jak nam się żyje z osobami z sąsiedztwa, czy są uprzejmi, pomocni i przyjaźnie nastawieni, czy wręcz przeciwnie złośliwi i nie liczą się z innymi lokatorami. Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają swoje relacje z sąsiadami. Na całkowity wynik dzielnicy składały się odpowiedzi na trzy pytania: o osobiste więzi, uprzejmość i przyjazne nastawienie oraz o sposób życia sąsiadów. Przekonajmy się zatem co na ten temat mają do powiedzenia mieszkańcy Gdańska.
Dobrzy sąsiedzi to skarb, źli mogą skutecznie uprzykrzyć życie. Cóż z tego, że wszyscy to wiemy, skoro w chwili dokonywania zakupu nie znamy swoich przyszłych sąsiadów. Skąd wiedzieć, czy osoby zza ściany okażą się uprzejme i pomocne, czy też wręcz przeciwnie? Otóż można zajrzeć do Rankingu Dzielnic Otodom! Zapytaliśmy bowiem mieszkańców różnych dzielnic Gdańska, czy mają bliskie relacje z sąsiadami, czy są oni uprzejmi i czy ich styl życia nie jest dokuczliwy. Oto, czego się dowiedzieliśmy.
Duże zmiany w rankingu dzielnic Gdańska
Pierwsze, co rzuca się w oczy w drugiej edycji Rankingu Dzielnic Gdańska, to spore przetasowania na liście zwycięzców. Żadna dzielnica z pierwszej piątki pierwszej edycji naszego zestawienia nie obroniła swojej pozycji. Ponadto zwycięzca z 2017 roku spadł na szesnastą lokatę, a do pierwszej czwórki trafiła dzielnica zajmująca trzy lata temu dwudzieste drugie miejsce. A takich niespodzianek jest znacznie więcej.
Na czele Rudnik, niesamowity awans Olszynka
Bezapelacyjnym zwycięzcą drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom został oceniony w pięciostopniowej skali na 4,19 Rudnik. Ankietowani zgodnie orzekli, że to w tej części miasta ludzie są najbardziej uprzejmi, nie przeszkadzają sobie nawzajem, a ponadto najłatwiej tu nawiązać relację z osobami mieszkającymi tuż obok.
Na drugim miejscu uplasował się VII Dwór, który w pierwszej edycji rankingu był dopiero dziewiąty. Trzecie miejsce, po awansie z jedenastej pozycji, zajęło Wzgórze Mickiewicza. To jednak nic w porównaniu z lokatą Olszynki, która poprzednim razem była dopiero dwudziesta druga, a teraz znalazła się na czwartym miejscu, awansując tym samym o imponujące osiemnaście pozycji. – VII Dwór to dzielnica o przeważającej zabudowie jednorodzinnej lub szeregowej z lat siedemdziesiątych, osiemdziesiątych, a nawet starszych. Tego typu zabudowa znacząco wpływa na zacieśnianie relacji sąsiedzkich. Mieszańcy w tej lokalizacji znają się od lat. – mówi Sebastian Wielgus, najlepszy pośrednik nieruchomości w Polsce w konkursie Lider Nieruchomości Otodom 2019.
Letnica do poprawy
Zdaniem respondentów na Letnicy relacje sąsiedzkie wymagają sporej poprawy. To jedyna dzielnica, która w tej kategorii uzyskała niespełna trzy punkty na pięć możliwych. Ankietowani mieli najwięcej zastrzeżeń co do możliwości nawiązania w tej części miasta osobistych relacji z sąsiadami. – To dzielnica, której charakter zmienia się obecnie najszybciej w Gdańsku. Jej rozwój jest bardzo dynamiczny ze względu na liczne inwestycje mieszkaniowe. Nowa zabudowa mieszkaniowa może wpływać na to, że relacje sąsiedzkie są na etapie kiełkowania, ale jestem pewny, że ocena tej dzielnicy w przyszłości zdecydowanie się poprawi – Sebastian Wielgus.
Na tle innych miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Gdańsk wypada bardzo dobrze, choć trzeba przyznać, że w czołówce panuje olbrzymi ścisk. Najbardziej zadowoleni z własnych sąsiadów są mieszkańcy Szczecina (3,57), drugie miejsce zajmują Lublin i Białystok (3,56), a trzecie - Gdańsk (3,55). Wynik ten jest jednak zaledwie o dwie setne punktu gorszy od oceny krajowego lidera. Najsłabiej pod tym względem wypadł natomiast Wrocław (3,32), nie najlepiej jest też w Łodzi i Krakowie (po 3,35).
Ranking Dzielnic Otodom 2020
To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.
Już w kolejnym tygodniu nowe informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.
AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom
MP3 - 835 Kb