Sąsiedzi przyjaźni w Lublinie!

Ranking Dzielnic Otodom 2020. Lublin / relacje sąsiedzkie

Od 2000 roku, w ostatni wtorek maja (w tym roku 26.05), z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (EFLS, Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności), obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada. To okazja, żeby przedstawić wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii “sąsiedzi”. W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej mogliśmy przekonać się o tym jak nam się żyje z osobami z sąsiedztwa, czy są uprzejmi, pomocni i przyjaźnie nastawieni, czy wręcz przeciwnie złośliwi i nie liczą się z innymi lokatorami. Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają swoje relacje z sąsiadami. Na całkowity wynik dzielnicy składały się odpowiedzi na trzy pytania: o osobiste więzi, uprzejmość i przyjazne nastawienie oraz o sposób życia sąsiadów. Przekonajmy się zatem co na ten temat mają do powiedzenia mieszkańcy Lublina. 

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 831 Kb

 

Miasto nad Bystrzycą zajmuje wysokie, trzecie miejsce w naszym rankingu. Gdy myślimy o relacjach sąsiedzkich lublinianie ufają swoim sąsiadom i nie przeszkadza im ich styl życia. A spokojne, położone z dala od centrum dzielnice wypadają najlepiej, gdy chodzi o ocenę własnych sąsiadów.

 

Dobre, budowane latami

Nie da się polepszyć w kilka chwil stosunków sąsiedzkich. Czasami trzeba na to lat, lecz jeśli już się poprawnie ułożą, procentują na długo. Głusk, który stał się dzielnicą Lublina dopiero w 1989 roku, sąsiadujące z nim Abramowice, oraz położona na zachodzie miasta dzielnica Szerokie wiodą prym jeśli chodzi o dobrosąsiedzkie stosunki. Specyfika tych trzech lokalizacji, domy jedno- i wielorodzinne sprawia, iż lokalizacje te uważa się idealne dla dobrosąsiedzkich relacji. 4,06 punktów dla Głuska, gdy chodzi o przyjazność i uprzejmość sąsiedzką oraz 3,88 dla Abramowic, dla bliskich, osobistych więzi, to bardzo dobre wyniki. – Głusk i Abramowice to rejony, gdzie sporo działek było sprzedawanych jeszcze przez rolników. Budowane tam na początku rozwoju tych dzielnic domy często budowane były dla ich dzieci lub dzieci ich znajomych. Dlatego relacje sąsiedzkie były tam od początku bardzo silne – informuje Łukasz Łukawski z biura 4te Piętro, króte jest laureatem nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019.

Abramowice i Szerokie z dużym awansem

Warto przypomnieć, iż w Rankingu Dzielnic Otodom sprzed trzech lat ocena Abramowic i Szerokiego nie była tak przychylna. Zajmowały miejsca blisko drugiej dziesiątki. Widoczny jest więc znaczący postęp w subiektywnej ocenie tych relacji. ​ 

Gdy jedne dzielnice wyraźnie zwyżkują, inne tracą. Czuby w porównaniu z 2017 rokiem spadły z wysokiej, drugiej lokaty. Konstantynów nie może się już pochwalić trzecią. Mieszkający tu lublinianie twierdzą, iż sąsiedzi są na ogół uprzejmi i mili, ich sposób życia nie doskwiera, zaznaczają jednak powolny spadek tych dzielnic w miejskim rankingu. 

Trzynasty jest Węglin Południowy. Jak na tę lokatę przystało, ta dzielnica Lublina wydaje się być największym pechowcem, gdy weźmiemy pod uwagę oceny mieszkańców. Z pierwszego miejsca, które zajmowała jeszcze trzy lata temu trafiła na miejsce w środku zestawienia.

Nie doskwierają, lecz kto ich zna? 

Czechów, Sławinek, Wieniawa. Opinie ich mieszkańców oscylują tu już w granicach 3,50 – 3,70 punktów. Choć sąsiedzi wydają się być uprzejmi i przyjaźni, zaczyna mocno doskwierać brak bliskich więzi, znanych z innych, lepiej ocenianych dzielnic. Ten pogłębiający się trend dobrze uwidacznia się w Dzielnicy Dziesiątej, wraz z Kalinowszczyzną, które zajmują 17 miejsce w Rankingu Dzielnic Lublina z zaufaniem już tylko 3,48 punktów. Wyjątek, gdy chodzi o dawne wsie z rozwiniętymi ongiś poprawnymi stosunkami sąsiedzkimi widzimy w Ponikwodzie. Zaskakuje bardzo niską oceną osobistych relacji sąsiedzkich, na poziomie 3,19 punktów. 

Sąsiadów jak na lekarstwo…

A tych których znamy… ​ nie bardzo lubimy. Niechlubny prym w tym wiedzie dzielnica Rury z wynikiem poniżej 3 punktów, choć nie jest to wcale najgorzej oceniana w tym ogólnym rankingu część Lublina. To jedna z centralnych dzielnic miasta, zabudowana po części blokami z wielkiej płyty. Śródmieście z wynikiem 3,36 zajmuje w naszym Rankingu Dzielnic ​ dwudzieste miejsce. Źle oceniono tu bliskie relacje sąsiedzkie, choć ci są na ogół nie wydają się mniej uprzejmi. Najgorzej pod tym względem jest w dzielnicy Za Cukrownią, uprzejmość sąsiadów oceniono tu na 3,13 punktów. Także Tatary, położone na wschód od Starego miasta i Bronowice, opisano jako najmniej pożądane gdy chodzi o poprawność relacji sąsiedzkich. 

Lublin prawie najlepszy

Kiedy zestawiliśmy odpowiedzi mieszkańców Lublina z ocenami z innych miast, okazało się, że Lublin z liderem sąsiedzkiego zestawienia przegrał jedynie o włos. W Szczecinie, gdzie ocena jest najwyższa w kraju, średnia ocena to 3,57. Lublin i Białystok zajmują ex aequo drugie miejsce, ustępując liderowi zaledwie o jedną setną punktu. Najniższe miejsce na podium zajmuje Gdańsk, oceniony na 3,55. Jak zatem widać, ocena sąsiadów w czołowych miastach jest niemal identyczna.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Już w kolejnym tygodniu nowe informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt