Sąsiedzi niezmienni od lat?

Ranking Dzielnic Otodom 2020. Gdynia / sąsiedzi.

Od 2000 roku, w ostatni wtorek maja (w tym roku 26.05), z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (EFLS, Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności), obchodzony jest Europejski Dzień Sąsiada. To okazja, żeby przedstawić wyniki Rankingu Dzielnic Otodom w kategorii “sąsiedzi”. W ostatnich tygodniach jeszcze bardziej mogliśmy przekonać się o tym jak nam się żyje z osobami z sąsiedztwa, czy są uprzejmi, pomocni i przyjaźnie nastawieni, czy wręcz przeciwnie złośliwi i nie liczą się z innymi lokatorami. Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości, zapytał Polaków jak oceniają swoje relacje z sąsiadami. Na całkowity wynik dzielnicy składały się odpowiedzi na trzy pytania: o osobiste więzi, uprzejmość i przyjazne nastawienie oraz o sposób życia sąsiadów. Przekonajmy się zatem co na ten temat mają do powiedzenia mieszkańcy Gdyni. 

Od kilku lat Gdynia pretenduje, by być najszybciej rozwijającą się i prężną wizytówką Trójmiasta. Gdy chodzi o kontakty z sąsiadami, ma swoją bardzo ciekawą specyfikę. Są bowiem dzielnice, które stale przewijają się, zarówno na szczycie Rankingu Dzielnic Otodom jak i niestety na jego szarym końcu. Choć oczywiście wiele gdyńskich lokalizacji wykazuje te same analogie, które można znaleźć w innych największych miastach. Na tle bowiem całego kraju nasze morskie „okno na świat” plasuje się bowiem w czołówce rankingu, tracąc do lidera – ocenionego na 3,57 Szczecina tylko trzy setne punktu.

 

Mały Kack? Wielkie serca!

Tak trzeba bez wątpienia powiedzieć o dzielnicy, która zaskarbiła sobie najwyższe oceny mieszkańców w Rankingu Dzielnic Gdyni, gdy chodzi o dobre samopoczucie i wzajemne kontakty mieszkańców. Wypracowywane latami dobre relacje sąsiedzkie są tu modelowe, osiągają prawie 4 punkty w skali od 1 do 5, głównie dzięki opiniom mieszkających tam rodziców i tolerancyjnych sąsiadów, którym nie przeszkadza styl życia tuż za ścianą.

Nie czują pustki w Pustki-Demptowo

Tutejsi mieszkańcy cenią sobie bliskość sąsiadów. Według uzyskanych opinii zwykła ludzka uprzejmość jest tu oceniana najwyżej w całym mieście! Co ważniejsze, są to zwykle przyjazne relacje, które bez problemu pozwalają zapukać wieczorową porą po przysłowiową sól czy cukier. 

Lepiej niż parę lat temu 

Tak mogą twierdzić mieszkańcy Działek Leśnych. Poziom zadowolenia z relacji sąsiedzkich, w porównaniu z rankingiem Otodom z roku 2017, wzrósł tam wyraźnie. Wysoką, 4-punktową oceną obdarzają swoich najbliższych sąsiadów mieszkańcy dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. Nie przeszkadzają im pewne niedogodności, które spotykają nas często gdy mieszkamy w jednym bloku z tymi, którzy mają trochę inny pomysł na życie niż my. Ciekawe spostrzeżenia dotyczące tych kilku dzielnic ma nasza specjalistka, Julia Jarmuła, z biura Starnawska&Boleńska ​ Nieruchomości, która twierdzi: Działki Leśne czy Chwarzno – Wiczlino to dzielnice mieszkalne, w których osoby tam żyjące szukają ciszy i spokoju oraz chcą obracać się w gronie ludzi, którzy myślą podobnie.

Ani ziębią ani grzeją… 

Większość dzielnic Gdyni oceniana jest właśnie w ten sposób, gdy chodzi o zwykłą codzienność sąsiedzkich relacji. Ponad przeciętną wybija się jednak subiektywne przekonanie, iż ludzie są najbardziej przyjaźni i uprzejmi w Grabówku, gdzie oceniono te przymioty na nieco ponad 4 punkty. Gdyńskie Śródmieście na tle innych dzielnic wypada dość przeciętnie, choć i tak lepiej w porównaniu z innymi miastami. 

Jest gorzej w Karwinach i Redłowie

W Rankingu Dzielnic Otodom z 2017 roku ​ zajmowały one wysokie miejsca gdy chodzi o relacje sąsiedzkie. W ciągu trzech ostatnich lat dokonały się tam znaczące zmiany na gorsze. 

Na szarym końcu

Najsłabiej wypadły w naszym sąsiedzkim rankingu trzy dzielnice Gdyni – Oksywie, Podgórze i Leszczynki. Zwłaszcza ostatnia z nich wydaje się nie mieć szczęścia. To najgorsze relacje sąsiedzkie w Gdyni, ich mieszkańcy przyznają im ocenę 3,18 w pięciostopniowej skali. Trzeba jednak przyznać, że całkiem nieźle oceniana jest tu uprzejmość i przyjazne nastawienie sąsiadów, gorzej jest z budowaniem osobistych więzi. 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Już w kolejnym tygodniu nowe informacje o kolejnych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom.

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom

MP3 - 835 Kb

 

Havas PR Warsaw

Biuro Prasowe Otodom

 

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt