Rok w gdańskich nieruchomościach: nawet 31% w górę!

Podsumowanie 2018 roku

Od stycznia ceny ofertowe kawalerek w Gdańsku wzrosły aż o 31% - wynika z danych Otodom, najpopularniejszego serwisu nieruchomości. Kończący się rok przyniósł w stolicy województwa pomorskiego pokaźne wzrosty cen. Jednocześnie mocno spadła tu rentowność najmu.

 

Kawalerki droższe niż w stolicy

Na początku roku 2017 średnia cena kawalerki w Gdańsku wynosiła w Otodom niecałe 243 000 zł. Kiedy styczniu 2018 roku średnia cena jednopokojowego mieszkania w Gdańsku przekroczyła psychologiczny pułap 300 000 zł, wydawało się, że to koniec dynamicznego wzrostu. Tymczasem do listopada kawalerki zdrożały tu o kolejne 31%, a ich cena zbliża się do kolejnej granicy – 400 000 zł. Obecnie przeciętna cena tego typu mieszkań w „mieście wolności” to 392 842 zł. To drożej niż w Warszawie, gdzie cena ofertowa wynosi średnio 337 520 zł.

 

Więcej niż 400 000 trzeba już zapłacić za położone w Gdańsku mieszkanie dwupokojowe. Średnia cena w ciągu 2018 roku wzrosła o ponad 50 000 zł i jest o 17% wyższa niż jeszcze w styczniu.

 

Mieszkania drożeją niezależnie od wielkości

Wysokie wzrosty cen gdańskich nieruchomości nie dotyczą tylko tych mniejszych mieszkań. Średnia kwota jakiej żądają właściciele nieruchomości to 9259 zł za metr kwadratowy. To o 12% więcej niż w styczniu, gdy cena ta wynosiła 8261 zł.

 

Także deweloperzy podnieśli ceny. Na rynku pierwotnym wzrosły one w Gdańsku prawie o 1000 zł za metr kwadratowy, do 7425 zł. W porównaniu ze styczniem ceny ofertowe zwiększyły się o 14%, a stolica województwa pomorskiego jest tańsza jedynie od Krakowa (7626 zł) i Warszawy (8393 zł).

 

Najem mniej opłacalny

W 2018 roku wyraźnie spadła w Gdańsku rentowość najmu. Galopujące wzrosty wartości mieszkań zderzyły się ze spadkiem cen mieszkań na wynajem. Przeciętnie za taki lokal zapłacimy o 100 zł mniej: w listopadzie żądano średnio 2489 zł wobec 2590 zł w styczniu. To spadek o 4%. 

 

Jeszcze wyraźniejsza obniżka nastąpiła w odniesieniu do mieszkań 1-pokojowych. Obecnie ceny ofertowe są o 7% niższe niż na początku roku (1558 zł wobec 1671 zł). 

Podczas gdy tylko Warszawa przebija Gdańsk pod względem cen mieszkań, wynajęcie lokalu w stolicy województwa pomorskiego było pod koniec roku tańsze niż w Krakowie, Katowicach i Warszawie. W mieście stołecznym mieszkania na wynajem są oferowane średnio za 4409 zł. Listopadowy wynik Katowic (na który wpływ miał bez wątpienia szczyt klimatyczny ONZ) to 2777 zł, Kraków natomiast wyprzedził Gdańsk o niecałe 100 zł: właściciele mieszkań żądają przeciętnie 2497 zł.

Jarosław Krawczyk, Otodom

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, co potwierdza prowadzone cyklicznie niezależne badanie Mediapanel Gemius. Każdego miesiąca trafia do nas ponad 6 mln realnych użytkowników*, by przeglądać i zamieszczać ogłoszenia sprzedaży i wynajmu nieruchomości: mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich czy biur. Otodom nie tylko daje dostęp do ogromnej bazy ogłoszeń, ale też sprawia, że rynek nieruchomości jest bardziej dostępny dla wszystkich interesariuszy: wspiera w transakcjach, wprowadza nowatorskie narzędzia jak np. Otodom Analytics, dzieli się wiedzą ekspertów i najświeższymi danymi, które pozyskuje także w dedykowanych badaniach. Otodom jest częścią Grupy OLX, która prowadzi m.in. serwisy OLX, Otomoto, Fixly i obido.

Otodom Analytics to pełny, wiarygodny i aktualny zestaw danych i informacji o rynku mieszkaniowym w Polsce - wszystko w jednym nowoczesnym narzędziu zasilanym nie tylko danymi, ale i komentarzami najlepszych ekspertów. Otodom Analytics wspiera efektywne prowadzenie biznesu przez deweloperów i pośredników, dając im zestaw specjalnie przygotowanych narzędzi do optymalizacji wydatków i zwiększania efektywności pracy z klientami. Otodom Analytics stanowi unikalne na rynku kompendium wiedzy dla każdego profesjonalisty działającego na rynku mieszkaniowym i w jego bliskim otoczeniu.

 

* wg danych za sierpień 2023 r.

Kontakt