Przymorze z najlepszą ofertą handlową w Gdańsku

Przymorze z najlepszą ofertą handlową w Gdańsku

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - Zakupy w Gdańsku

Bez względu na to czy wybieramy się na duże zakupy czy tylko po poranne bułki dobrze jest móc szybko i sprawnie kupić to co akurat jest nam potrzebne. W ramach Rankingu Dzielnic Otodom zadaliśmy mieszkańcom 12 największych miast w Polsce pytanie dotyczące dostępności sklepów w okolicy. W skali od 1 do 5 oceniano czy w pobliżu domu można zrobić wszystkie podstawowe zakupy - poczynając od małych sklepów spożywczych po największe centra handlowe. Jak wypadły poszczególne dzielnice, a jak sam Gdańsk na tle pozostałych 11 miast? 

AUDIO - wypowiedź Jarosława Krawczyka z Otodom Trójmiasto ranking dzielnic ZAKUPY.mp3 - 2 MB

 

W której dzielnicy Gdańska najwygodniej robi się zakupy? Gdzie mieszkańcy mają na wyciągnięcie ręki piekarnie, apteki, markety, warzywniaki i galerie handlowe? Gdzie z kolei jest sklepowa pustynia i nawet kupno bułek na śniadanie wiąże się z koniecznością dojazdu autem? Na potrzeby drugiej edycji Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy mieszkańców Gdańska o wskazanie dzielnicy idealnej dla wielbicieli zakupów. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Rewelacyjne oceny za dostępność sklepów 

W turystycznych miejscowościach często sklepy są dostosowane do potrzeb przyjezdnych, nie mieszkańców. Jednak zdecydowanie nie jest to przypadek Gdańska. Zdaniem respondentów zakupy w tym mieście to czysta przyjemność. Znalazło to odzwierciedlenie w ocenie poszczególnych dzielnic w naszym rankingu. Aż trzynaście lokalizacji otrzymało cztery i więcej punktów w pięciopunktowej skali. 

Story image

 

Przymorze Wielkie i Przymorze Małe – tu znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz

Ankietowani zgodnie orzekli, że pod względem dostępności sklepów najwięcej do zaoferowania mają Przymorze Wielkie i Przymorze Małe. Pierwsze z nich zdobyło aż 4,54 punktu, zaś drugie równie imponujące 4,51 punktu w pięciostopniowej skali. Warto zauważyć, że obie te dzielnice były wysoko również w poprzedniej edycji Rankingu Dzielnic Gdańska – Przymorze Wielkie przed trzema laty było czwarte, zaś Przymorze Małe zajęło pierwsze miejsce.

Przymorze Wielkie i Małe to dzielnice z bardzo rozwiniętą infrastrukturą handlowo-usługową. Znajdziemy tam nie tylko centra handlowe, hipermarkety czy dużą liczbę dyskontów, ale też niezliczoną ilość małych sklepów osiedlowych, które zaspokajają bieżące potrzeby mieszkańców – informuje Sebastian Wielgus, laureat nagrody Lider Nieruchomości Otodom 2019 w kategorii Pośrednik Roku. 

Cztery dzielnice mocno odstają od średniej 

Mimo wysokich not dla większości dzielnic Gdańska, w mieście są również takie lokalizacje, w których zrobienie zakupów nastręcza pewnych trudności. Respondenci wskazali cztery części miasta, w których widzą problem z dostępnością sklepów: Wyspę Sobieszewską, Letnicę, Krakowiec-Górki Zachodnie oraz Rudniki. 

Mieszkańcy Gdańska są bardzo zadowoleni z dostępności sklepów w swoim mieście. Aż trzynaście dzielnic w tej kategorii zostało ocenionych powyżej czterech punktów w pięciopunktowej skali. Nie wszędzie jednak oferta sklepów jest dla gdańszczan satysfakcjonująca. Najwięcej do zrobienia w tej kwestii jest na Rudnikach. 

Gdańsk na tle pozostałych miast 

W porównaniu z innymi miastami, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Gdańsk wypada nieźle, choć różnice między miastami są całkiem niewielkie. Najlepiej ocenione Katowice i Poznań otrzymały ocenę 4,03, najsłabsza Bydgoszcz – 3,7, a Gdańsk z wynikiem 3,89 znajduje się na 4. miejscu, razem z Krakowem.

Story image

 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Już wkrótce kolejna kategoria Rankingu Dzielnic Otodom.

Jarosław Krawczyk
Jarosław Krawczyk Otodom - kontakt dla mediów

 

 

Więcej o Otodom

Otodom to najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce. Umożliwia swoim użytkownikom wyszukanie, przeglądanie i zamieszczanie ogłoszeń sprzedaży i wynajmu nieruchomości: w szczególności mieszkań, domów, inwestycji deweloperskich, biur czy lokali. Każdego dnia z serwisu Otodom korzysta średnio ponad 320 tys. osób, a 50 procent użytkowników robi to korzystając z mobilnej strony lub aplikacji. Codziennie pojawia się w nim średnio 6 tysięcy nowych ofert. W listopadzie  2019 serwis odwiedziło ponad 2,9 mln realnych użytkowników. Daje to Otodom pierwsze miejsce wśród serwisów specjalizujących się w ogłoszeniach nieruchomości. Dane te potwierdza niezależny audyt Gemius/PBI.